Przejdź do treści

Wiadomo, kiedy będziemy mogli korzystać z paszportów szczepionkowych. Szefowa KE podała termin

Wiadomo, kiedy będziemy mogli korzystać z paszportów szczepionkowych. Szefowa KE podała termin
Wiadomo, kiedy będziemy mogli korzystać z paszportów szczepionkowych. Szefowa KE podała termin / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Komisarz UE Thierry Breton informował, że możemy spodziewać się paszportów szczepionkowych w połowie czerwca. Jednak jak się okazuje, z udogodnień turystycznych dla zaszczepionych osób członkowie UE będą mogli skorzystać szybciej niż to było wcześniej zapowiadane. Głos zabrała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Kiedy paszporty szczepionkowe?

– Możemy realistycznie przyjmować, że porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień będzie osiągnięte do końca maja. Pozwoli to na uruchomienie systemu, tak by ludzie mogli dysponować niepodrabialnym dowodem zaszczepienia lub negatywnego wyniku testu (…) lub obecności przeciwciał – oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen.

Dodała, że trwają już zaawansowane prace nad systemem, więc nie powinno być problemów z tym, żeby już działał sprawnie w czerwcu. Ursula von der Leyen podała również, że do krajów UE trafiło już 200 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, a 160 mln osób zostało zaszczepionych co najmniej jedną dawką. 

podróże w pandemii, paszporty szczepionkowe

Paszporty szczepionkowe – co o nich wiemy?

W czwartek 29 kwietnia Parlament Europejski opowiedział się za wprowadzeniem unijnych paszportów szczepionkowych we wszystkich krajach członkowskich. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaznaczyła, że to „ważny krok w kierunku swobodnego i bezpiecznego podróżowania tego lata”.

Certyfikat szczepionkowy wskaże, czy ktoś został zaszczepiony, uzyskał wynik negatywny lub niedawno przeszedł zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. System zostanie zatwierdzony i uruchomiony prawdopodobnie do końca czerwca. Co ważne, będzie on ważny przez rok.

Paszport dostępny w zależności od rodzaju szczepionki

Wielu przywódców państw członkowskich wyraziło obawy odnośnie tego, że paszport może ograniczać wolność i prawa niezaszczepionych obywateli UE. Ponadto niektóre kraje ustanowiły już własne paszporty COVID-19, m.in. Dania czy Włochy. Rodzą się także nowe problemy. Trudności z podróżowaniem będą występować np. w stosunku do rodzaju preparatu, którym dane osoby zostały zaszczepione.

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że do UE będą mogły wjechać osoby, które zostały zaszczepione jednym z preparatów zatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków (EMA). Oznacza to, że zaszczepieni chińskim preparatem Sinovac czy Sinopharm będą mieć kłopoty z przylotem do Europy na podstawie takiego certyfikatu. Może to utrudniać podróże osobom mieszkającym na stałe w Chinach, które uznają jedynie chińskie szczepionki, a te nie zostały zatwierdzone w państwach unijnych czy w Stanach Zjednoczonych.

Obecnie toczą się negocjacje pomiędzy Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi i Komisją odnośnie regulacji kwestii paszportowych. Ostateczna decyzja o akceptowanych rodzajach szczepionek leży jednak w gestii danego państwa członkowskiego.


Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.