Wielka Brytania jako pierwsza na świecie dopuściła do użytku szczepionkę na koronawirusa stworzoną przez firmy Pfizer i BioNTech

się ten artykuł?
Brytyjczycy prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu będą mogli się zaszczepić na koronawirusa. W listopadzie prezes koncernu Pfizer mówił, że nie spodziewa się, by procedury dopuszczania szczepionki do użytku w jednych krajach były znacząco szybsze niż w innych. Trzeba więc przyznać, że Wielka Brytania zadziałała wyjątkowo sprawnie.
Szczepienia od przyszłego tygodnia
Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi. Jak poinformował tamtejszy minister zdrowia Matt Hancock, szczepienia mogą się zacząć od przyszłego tygodnia.
Wielka Brytania podpisała kontrakt za zakup 40 mln dawek. Rozpoczęła procedurę dopuszczania preparatu jako drugi kraj na świecie, ale ostatecznie to ona wygrała wyścig z czasem. Prezes koncernu Pfizer Albert Boula w rozmowie z brytyjską stacją „Sky News” mówił w listopadzie, że nie spodziewa się, by procedury dopuszczania szczepionki do użytku w jednych krajach były znacząco szybsze niż w innych i podkreślał, że im szybciej dany kraj wyda zezwolenie, tym szybciej otrzyma szczepionkę.
Szczepionka na koronawirusa koncernu Pfizer
Firmy Pfizer i BioNTech poinformowały w listopadzie o wynikach badań, które wykazały, że ich preparat jest w 95 proc. skuteczny w zapobieganiu COVID-19 oraz, co ważne, bezpieczny.
Do końca roku koncerny planują wyprodukować 50 mln szczepionek, a w 2021 r. – kolejne 1,3 mld dawek. Ta ilość wystarczyłaby dla ok. 9 proc. ludności świata. Jak wyjaśniał Boula, biedniejsze kraje otrzymają szczepionkę po najniższej możliwej cenie i firma nie będzie na nich zarabiać.
A co z Europą? Europejska Agencja Leków informowała w ubiegłym miesiącu, że może zatwierdzić pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 do końca obecnego lub na początku przyszłego roku. Komisja Europejska zapewniła, że z jej strony procedury zostaną przeprowadzone bezzwłocznie.
Polecamy

Koronawirus znów w natarciu, alarmujące dane. „Mamy tyle zakażeń COVID-19, ile jesienią 2020 roku” – ostrzega Paweł Grzesiowski

Kora wierzby działa przeciwwirusowo. Może być przełomem w walce z groźnymi infekcjami

„Mogą uratować życie i zapobiec paraliżowi w służbie zdrowia”. Lekarze apelują o zakładanie maseczek w przychodniach
