Przejdź do treści

Wiemy, kiedy zostaną wprowadzone obostrzenia dla niezaszczepionych. „Trzeba przygotować ochronę zdrowia i zakłady pogrzebowe”

Kobieta w maseczce ochronnej
Wiemy, kiedy zostaną wprowadzone obostrzenia dla niezaszczepionych. "Trzeba przygotować służbę zdrowia i zakłady pogrzebowe"/ Pexels, fot. Maksim Goncharenok
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Są gminy, gdzie ludzie z różnych, niezrozumiałych dla mnie powodów nie chcą się szczepić. W tych rejonach trzeba przygotować służbę zdrowia i też zakłady pogrzebowe na tę tragedię, która tam może się zdarzyć” – mówił prof. Krzysztof Simon, ostrzegając przed czwartą falą pandemii COVID-19. Jak zapowiedział prof. Andrzej Horban, kiedy liczba przypadków zakażenia wzrośnie, zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia dla niezaszczepionych osób. 

Dodatkowe obostrzenia dla niezaszczepionych

Zdaniem ekspertów, czwarta fala koronawirusa rozpocznie się jesienią i będzie za nią odpowiadał w szczególności wariant Delta, który znacznie szybciej się rozprzestrzenia. Liczba nowych przypadków na całym świecie wciąż rośnie, a większość państw powraca do dodatkowych obostrzeń. Jak zapowiedział w rozmowie z TVN24 szef Rady Medycznej i krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. prof. Andrzej Horban, RM rozważa wprowadzenie dodatkowych ograniczeń dla osób niezaszczepionych na COVID-19, by uchronić się przed wzrostem zakażeń.

„Póki mamy dwieście zakażeń dziennie, to jeszcze możemy spokojnie przekonywać. Sytuacja zmieni się przy tysiącu zakażeń dziennie” – powiedział.

Dodał, że rozważane są ograniczenia, które zostały obecnie wprowadzone we Francji. Niezaszczepieni w tym państwie nie mogą wejść do restauracji czy kin. Horban zdradził również, od kiedy dodatkowe obostrzenia miałyby obowiązywać.

„Zdecydowanie tysiąc, czy powyżej tysiąca zakażeń dziennie. W tym momencie przestaniemy bić na alarm i będziemy bardzo wyraźnie nakłaniali do ograniczenia aktywności” – wyjaśnił.

Kobieta na lotnisku

W dalszej części rozmowy szef RM pytany był o wprowadzenie obowiązkowych szczepień. Jak tłumaczył, jest to obecnie rozważane rozwiązanie.

Ręka nas świerzbi, żeby rekomendować. Przynajmniej dla dorosłych, dla niektórych grup, które są bardzo narażone na zakażenie. Przyjdzie na to pora, jak tylko wzrośnie (liczba zakażeń – przyp. red.), zaczniemy się szczepić przymusowo. Jeszcze troszkę. (…) Mam nadzieję, że rząd podejmie taką decyzję, że szczepienia będą obowiązkowe” – dodał.

„Trzeba przygotować zakłady pogrzebowe”

Przed czwartą falą pandemii ostrzegał także w rozmowie z serwisem abcZdrowie.pl prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz członek Rady Medycznej przy premierze RP. Zachęcał do szczepień, wyjaśniając, że „choroba wróci na jesieni z nową siłą i trzeba się do czwartej fali odpowiednio przygotować”. Mówił także o rekomendacjach Rady Medycznej, które otrzymał rząd.

Jako Rada Medyczna nie zalecamy wprowadzenia lockdownu w całym kraju. Są obszary Polski, zwłaszcza duże miasta, gdzie mieszkają ludzie lepiej wykształceni. Tam odsetek wyszczepienia przeciw COVID-19 jest bardzo wysoki. Niestety są też biedne i strasznie konserwatywne gminy, jak na Podkarpaciu, gdzie ludzie z różnych, niezrozumiałych dla mnie powodów nie chcą się szczepić. W tych rejonach trzeba przygotować służbę zdrowia i też zakłady pogrzebowe na tę tragedię, która tam może się zdarzyć” – mówi prof. Simon.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.