Wiosną może być jeszcze więcej zachorowań? WMO publikuje pierwszy raport dotyczący wpływu pogody na pandemię COVID-19

się ten artykuł?
– W pierwszym roku pandemii obserwowaliśmy zwiększanie się fali infekcji w czasie ciepłych pór roku i w ciepłych regionach. Nie ma żadnego dowodu, że taka sytuacja się nie powtórzy w tym roku – zaznaczył doktor Ben Zaitchik z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w USA, współprzewodniczący zespołu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).
Pierwszy taki raport
Sezonowość wirusowych infekcji dróg oddechowych budzi nadzieję na to, że podobnie będzie z koronawirusem – że nawet jeśli pandemia potrwa jeszcze kilka lat, to będziemy się z nią zmagać głównie w określonych porach roku. Jednak wpływ pogody na rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 wciąż jest dla naukowców zagadką.
Rozjaśnić to zagadnienie może pierwszy na świecie raport Światowej Organizacji Meteorologicznej, która zbadała wpływ pogody i klimatu na pandemię COVID-19. Ich zdaniem parametry takie, jak temperatura powietrza, wilgotność i prędkość wiatru powinny pomóc w modelowaniu pandemii COVID-19 i długoterminowym planowaniu działań.
Według 16-osobowego panelu ekspertów na dynamikę transmisji SARS-CoV-2 w 2020 roku i na początku roku 2021 wpłynęły głównie interwencje rządowe, m.in. nakazy noszenia maseczek i ograniczenia w podróżach, a nie czynniki meteorologiczne. Wśród innych przyczyn wymienione zostały też zmiany w ludzkim zachowaniu, dane demograficzne populacji dotkniętych pandemią, a ostatnio także mutacje wirusa. Czy więc pogoda ma jakikolwiek wpływ na transmisję koronawirusa?
Wciąż dużo znaków zapytania
„Mechanizmy leżące u podstaw sezonowości wirusowych infekcji dróg oddechowych nie są jeszcze dobrze poznane. Dlatego nie można wykluczyć bezpośredniego wpływu różnych czynników, na przykład pory roku, typu pogody czy zmian w zachowaniu populacji, na przeżywalność wirusa oraz odporności ludzi na infekcję” – czytamy w raporcie.
Jak jednak zaznaczył współprzewodniczący zespołu WMO, doktor Ben Zaitchik z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w USA, „dowody dostępne na tym etapie nie dają podstaw do łagodzenia przez rządy obostrzeń ograniczających przenoszenie się wirusa”.
– W pierwszym roku pandemii obserwowaliśmy zwiększanie się fali infekcji w czasie ciepłych pór roku i w ciepłych regionach. Nie ma żadnego dowodu, że taka sytuacja się nie powtórzy w tym roku – zaznaczył.
Wirus przeżywa dłużej zimą?
Wnioski z raportu WMO wcale nie są jednak takie czarno-białe. Dokument wskazuje, że badania laboratoryjne nad koronawirusem dały dowód na to, że wirus przeżywa dłużej w warunkach zimnego, suchego powietrza i niskiego promieniowania ultrafioletowego. Jednak autorzy dokumentu dodali, że „badania te nie wykazały jeszcze, czy czynniki meteorologiczne mają znaczenie dla szybkości transmisji wirusa w warunkach rzeczywistych”.
Według raportu więc dowody na temat wpływu jakości powietrza na rozprzestrzenianie się pandemii są nadal niejednoznaczne. Nadzieje na to, że będziemy w stanie planować obostrzenia na podstawie pór roku, mogą okazać się złudne.
Zobacz także

„Co 16 sekund dochodzi do martwego urodzenia”. Pandemia może jeszcze pogorszyć sytuację

„Bez podania szczepienia, po zachorowaniu na COVID-19, z grupy miliona osób nie przeżyje 30 tysięcy” – alarmują eksperci z PAN

„Centra handlowe to nie to samo, co branża fitness”. Rzecznik MZ o otwarciu restauracji, siłowni i klubów fitness
Polecamy

Pandemia zmieniła skład mikroflory jelitowej małych dzieci

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?
