4 min.
Wirtualny chatbot MZ odpowiadający na pytania o koronawirusa już dostępny. Właśnie go przetestowałyśmy

Chatbox Ministerstwa Zdrowia / freepik
Czy trzeba nosić maseczki ochronne? Czy mogę wyjść z dzieckiem na spacer? Czy olej palmowy leczy koronawirusa? Te i inne pytania zadałyśmy wirtualnemu asystentowi na stronie pacjent.gov.pl. To nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia, który ma odciążyć infolinię NFZ. Czy oficjalny chatbot radzi sobie z zadawanymi przez użytkownika pytaniami? Sprawdziłyśmy!
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Chatbot MZ odpowiada na nasze pytania
- Czy trzeba nosić maseczki ochronne?
Chatbot: „Maseczki przeznaczone są dla osób chorych (mających objawy ze strony układu oddechowego), osób opiekujących się chorymi i personelu medycznego. Maseczki nie są przeznaczone dla osób zdrowych” - Czy można wychodzić na spacer?
Można wychodzić na świeże powietrze, unikając dużych skupisk ludzkich. Przebywanie na świeżym powietrzu jest dobre dla naszego układu oddechowego. - Czy olej palmowy wyleczy koronawirusa?
Leczenie jest wyłącznie objawowe, czyli polega na leczeniu objawów choroby, takich jak gorączka lub problemy z oddychaniem. W leczeniu wykorzystywany jest lek zawierający chlorochinę. - Czy koronawirus przenosi się przez wodę?
Zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2. - Jak wygląda test na koronawirusa?
O wykonaniu testu w kierunku koronawirusa decyduje lekarz. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie rekomenduje wykonywania komercyjnych testów na koronawirusa. Nie posiadamy informacji o dostępności komercyjnych usług zdrowotnych, w tym badań na obecność wirusa powodującego COVID-19. - Jakie są objawy koronawirusa?
Objawami koronawirusa może być gorączka (38°C), kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Występować mogą również: przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła lub biegunka. Jeśli masz takie objawy to zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Możesz też udać się własnym transportem do najbliższego szpitala zakaźnego. Nie używaj transportu publicznego, bo zakazisz innych. Nie idź do przychodni lub na SOR.
Numery kontaktowe do sanepidu i adresy szpitali znajdziesz na pacjent.gov.pl/podejrzewasz-ze-masz-koronawirusa.
Pamiętaj jednak, że sama gorączka lub sam katar nie oznacza, że ktoś ma koronawirusa. - Jaka jest śmiertelność?
W 80 proc. przypadków choroba przebiega łagodnie. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15–20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2–3 proc. osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, które chorują na inne choroby, w szczególności przewlekłe. - Czy alkohol działa?
Do odkażania może być stosowany roztwór alkoholowy o stężeniu 60 proc. lub wyższym stosowany powierzchownie. Odradza się picia alkoholu, gdyż jego spożywanie osłabia organizm i w żaden sposób nie uodparnia na koronawirusa. Ponadto osoba pod wpływem alkoholu może nie dochować zasad higieny. - Czy zwierzęta przenoszą koronawirusa?
Chatbot MZ zdał sprawdzian?
Wirtualny asystent niemal bez pomyłek odpowiedział na zadane przeze mnie pytania. Pomysł chatbota okazał się więc trafny, biorąc pod uwagę fakt, że infolinię NFZ od kilku tygodni ciężko się dodzwonić.
Zobacz także

„Koronawirus nie sprawi, że przestaniemy sobie podawać ręce” – przekonuje Joanna Zawanowska, psycholożka i psychoterapeutka

Biologiczna bzdura 2020 roku: Magda Gessler uważa, że wirusy grypy przyklejają się do cebuli

Apel Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego: lęk może przenosić się z osoby na osobę analogicznie jak wirus
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023