Wirusolog: Wariant Delta jest jak Rambo, uzbrojony po zęby i znacznie bardziej niebezpieczny

się ten artykuł?
„W porównaniu z wrześniem 2020 roku walczymy z innym wirusem” – zaapelowała włoska wirusolożka Ilaria Capua. Ekspertka porównała wariant Delta do uzbrojonego Rambo, zaznaczając, że jest dużo bardziej niebezpieczny niż koronawirus, od którego zaczęła się pandemia COVID-19.
„Wariant Delta jest jak Rambo”
Wariant Delta, znany jako B.1.617.2, który po raz pierwszy odkryto w Indiach, staje się obecnie dominującym na świecie i wciąż mutuje. Jak wyjaśniają specjaliści, wariant ten jest hybrydą dwóch innych, przez co patogen może łatwiej uciec przed reakcją naszego układu odpornościowego. To wszystko czyni go bardziej zakaźnym i szybko rozprzestrzeniającym się w porównaniu do podstawowej wersji koronawirusa SARS-CoV-2 z pierwszych miesięcy 2020 roku.
Wirusolożka Ilaria Capua, pracująca na Uniwersytecie Florydy, w rozmowie z włoską stacją telewizyjną La7 stwierdziła, że na początku koronawirus był jak „neandertalczyk”, a obecny wariant Delta jest „jak Rambo, uzbrojony po zęby i znacznie bardziej niebezpieczny”.
„Sytuacja jest inna, ale na szczęście mamy szczepionki i zbliżamy się do bardzo znaczącej liczby zaszczepionych” – dodała.
„Bez szczepionek mielibyśmy więcej zmarłych”
Ekspertka zaznaczyła, że spodziewa się w najbliższych miesiącach znacznego wzrostu liczby zakażeń, jednak nie będzie ona tak wysoka jak na początku pandemii COVID-19.
„W porównaniu z wrześniem 2020 roku walczymy z innym wirusem. Rok temu doszło do wzrostu zakażeń, bo nie było szczepionki. Dzisiaj widzimy cięższe formy u osób niezaszczepionych” – stwierdziła.
Capula zaapelowała również do osób zaszczepionych na COVID-19, by wciąż zabezpieczali się przed infekcją.
„Ten wirus uzbrojony aż po zęby może sprawić, że zachorują też osoby zaszczepione. Tego należało się spodziewać; wirusy ewoluują, lecz to nie powinno podważać naszego zaufania do szczepionek” – stwierdziła.
Jak wyjaśniła, „bez szczepionek mielibyśmy znacznie więcej zmarłych, a w październiku, listopadzie i w grudniu zobaczymy, że dane będą niższe niż w 2020 roku”. Eksperci apelują więc, by zaszczepić jak najwięcej osób tak szybko, jak to możliwe. Tylko w ten sposób wirus przestanie krążyć, a tym samym mutować.
„Jeśli nie jesteś zaszczepiony, wytwarzasz milion cząsteczek wirusa. Jeśli jesteś zaszczepiony, replikujesz ich 1000 lub 10 000. Jeśli jesteś zaszczepiony i uzyskasz pozytywny wynik, zarażasz znacznie mniej osób niż osoba niezaszczepiona” – podsumowała.
Indyjski wariant koronawirusa
Dlaczego koronawirus wykryty w Indiach budzi tak duże obawy? Zawiera on dwie mutacje: L452R i E484Q. Obie w wypustce, która przyczepia się do zdrowych komórek, co czyni go bardziej zakaźnym. WHO wskazuje Deltę jako wariant, który powoduje cięższe objawy, w tym ból brzucha, mdłości, wymioty, utratę apetytu, utratę słuchu czy ból stawów. Delta często może być również mylona z przeziębieniem.
Wariant Delta jest również bardziej odporny na szczepionki, jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Indii, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajów. Eksperci wykazali, że wariant ten szybciej się rozprzestrzenia, ponieważ wykazuje mniejszą podatność na przeciwciała neutralizujące wytworzone w wyniku szczepienia na COVID-19 lub przebytej choroby.
Zobacz także
Polecamy

„Nie może już siedzieć, stać ani chodzić”. Cierpiąca na long COVID mama czwórki dzieci zbiera na eutanazję

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień
