Przejdź do treści

Wirusolog: Wariant Delta jest jak Rambo, uzbrojony po zęby i znacznie bardziej niebezpieczny

Kobieta w maseczce ochronnej
Wirusolog: Wariant Delta jest jak Rambo, uzbrojony po zęby i znacznie bardziej niebezpieczny/ Zdjęcie: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„W porównaniu z wrześniem 2020 roku walczymy z innym wirusem” – zaapelowała włoska wirusolożka Ilaria Capua. Ekspertka porównała wariant Delta do uzbrojonego Rambo, zaznaczając, że jest dużo bardziej niebezpieczny niż koronawirus, od którego zaczęła się pandemia COVID-19.

„Wariant Delta jest jak Rambo”

Wariant Delta, znany jako B.1.617.2, który po raz pierwszy odkryto w Indiach, staje się obecnie dominującym na świecie i wciąż mutuje. Jak wyjaśniają specjaliści, wariant ten jest hybrydą dwóch innych, przez co patogen może łatwiej uciec przed reakcją naszego układu odpornościowego. To wszystko czyni go bardziej zakaźnym i szybko rozprzestrzeniającym się w porównaniu do podstawowej wersji koronawirusa SARS-CoV-2 z pierwszych miesięcy 2020 roku.

Wirusolożka Ilaria Capua, pracująca na Uniwersytecie Florydy, w rozmowie z włoską stacją telewizyjną La7 stwierdziła, że na początku koronawirus był jak „neandertalczyk”, a obecny wariant Delta jest „jak Rambo, uzbrojony po zęby i znacznie bardziej niebezpieczny”.

„Sytuacja jest inna, ale na szczęście mamy szczepionki i zbliżamy się do bardzo znaczącej liczby zaszczepionych” – dodała.

Szczepienie

„Bez szczepionek mielibyśmy więcej zmarłych”

Ekspertka zaznaczyła, że spodziewa się w najbliższych miesiącach znacznego wzrostu liczby zakażeń, jednak nie będzie ona tak wysoka jak na początku pandemii COVID-19.

„W porównaniu z wrześniem 2020 roku walczymy z innym wirusem. Rok temu doszło do wzrostu zakażeń, bo nie było szczepionki. Dzisiaj widzimy cięższe formy u osób niezaszczepionych” – stwierdziła.

Capula zaapelowała również do osób zaszczepionych na COVID-19, by wciąż zabezpieczali się przed infekcją.

Ten wirus uzbrojony aż po zęby może sprawić, że zachorują też osoby zaszczepione. Tego należało się spodziewać; wirusy ewoluują, lecz to nie powinno podważać naszego zaufania do szczepionek” – stwierdziła.

Jak wyjaśniła, „bez szczepionek mielibyśmy znacznie więcej zmarłych, a w październiku, listopadzie i w grudniu zobaczymy, że dane będą niższe niż w 2020 roku”. Eksperci apelują więc, by zaszczepić jak najwięcej osób tak szybko, jak to możliwe. Tylko w ten sposób wirus przestanie krążyć, a tym samym mutować.

„Jeśli nie jesteś zaszczepiony, wytwarzasz milion cząsteczek wirusa. Jeśli jesteś zaszczepiony, replikujesz ich 1000 lub 10 000. Jeśli jesteś zaszczepiony i uzyskasz pozytywny wynik, zarażasz znacznie mniej osób niż osoba niezaszczepiona” – podsumowała.

Indyjski wariant koronawirusa

Dlaczego koronawirus wykryty w Indiach budzi tak duże obawy? Zawiera on dwie mutacje: L452R i E484Q. Obie w wypustce, która przyczepia się do zdrowych komórek, co czyni go bardziej zakaźnym. WHO wskazuje Deltę jako wariant, który powoduje cięższe objawy, w tym ból brzucha, mdłości, wymioty, utratę apetytu, utratę słuchu czy ból stawów. Delta często może być również mylona z przeziębieniem.

Wariant Delta jest również bardziej odporny na szczepionki, jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Indii, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajów. Eksperci wykazali, że wariant ten szybciej się rozprzestrzenia, ponieważ wykazuje mniejszą podatność na przeciwciała neutralizujące wytworzone w wyniku szczepienia na COVID-19 lub przebytej choroby.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.