Przejdź do treści

Witamina D jednak nie chroni przed COVID-19? Nowe ustalenia naukowców

Kobieta
Witamina D jednak nie chroni przed COVID-19? Nowe ustalenia naukowców/ Pexels, fot. Dziana Hasanbekava
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zwiększenie poziomu witaminy D nie chroni przed podatnością i dotkliwością COVID-19, jak wcześniej sądzono. Kanadyjscy naukowcy wykazali, że nie ma związku ze zwiększaniem poziomu witaminy D we krwi a łagodniejszym przebiegiem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Witamina D nie łagodzi przebiegu COVID-19?

W czasie pierwszych miesięcy pandemii COVID-19 wczesne badania sugerowały, że witamina D zmniejsza ryzyko zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 oraz chroni przed rozwojem choroby. Nowe badanie naukowców z McGill University w Kanadzie wykazało jednak, że nie ma znacznych dowodów na to, że witamina ta działa jako środek ochronny przed zakażeniem.

Wyniki zostały opublikowane w medycznym piśmie „PLOS Medicine”. Eksperci przeprowadzili badanie, wykorzystując warianty genetyczne silnie związane ze zwiększonym poziomem witaminy D. Autorzy zbadali warianty genetyczne od 4134 osób z COVID-19 i 1 284 876 osób, u których choroba się nie rozwinęła w 11 krajach. W rezultacie badań nie wykazano żadnych dowodów na związek między poziomami witaminy D a podatnością na COVID-19, hospitalizacją lub ciężkim przebiegiem choroby.

Do podobnych wniosków doszli również naukowcy z Uniwersytetu w Sao Paulo. Przeprowadzili oni testy z 240 pacjentami, którym przy przyjęciu do szpitala podano 200 tys. IU witaminy D3. Jak wynika z ich badania opublikowanego w „Journal of the American Medical Association” (JAMA), suplementacja nie skróciła długości pobytu pacjentów w szpitalu. Nie wpłynęła również na odsetek chorych wymagających intensywnej opieki.

Dziewczynka

Minusy badania

Naukowcy z Kanady zaznaczyli jednak, że ich badanie ma kilka ograniczeń. Przede wszystkim testy nie obejmowały osób z niedoborem witaminy D. Oznacza to zatem, że dla tych osób suplementacja może przynieść znaczne korzyści. Co więcej, w badaniu wzięli udział jedynie Europejczycy. Z tego powodu konieczne są przyszłe badania, by ocenić związek witaminy D z koronawirusem SARS-CoV-2 wśród ogółu społeczeństwa.

 

Źródło:

    1. Laporte-Butler G, Nakanishi T, Mooser V, et al. Vitamin D and COVID-19 susceptibility and severity in the COVID-19 Host Genetics Initiative: A Mendelian randomization study. PLOS. Published June 1, 2021. https://doi.org/10.1371/journal.pmed.1003605

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.