Wizja obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 w Polsce jest coraz bardziej realna. Patrycja Pieszczek-Bober wyjaśnia, czy jest to zgodne z prawem

się ten artykuł?
„Uważam, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, ale pewne grupy powinny podlegać obowiązkowi szczepień” – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. A jak to wygląda od strony prawnej? Czy taki obowiązek można wprowadzić? Odpowiada w swoim poście na Instagramie Patrycja Pieszczek-Bober, prawniczka w ochronie zdrowia.
Obowiązkowe szczepienia?
„Uważam, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, natomiast w przypadku pewnych grup, które są najbardziej z jednej strony narażone, a z drugiej też odpowiadają w sensie społecznym za pewne zwiększone ryzyko transmisji, to z mojego punktu widzenia te grupy rzeczywiście powinny podlegać obowiązkowi szczepień” – powiedział w rozmowie z Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski.
Wskazał trzy grupy, które według niego powinny być objęte takim obowiązkiem. Są to medycy, służby mundurowe i nauczyciele. Pytanie jednak, czy byłoby to zgodne z polskim prawem i konstytucją. Sprawdziła to Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia.
Ekspertka przypomina, że zgodnie z art. 68 Konstytucji, zawierającym w sobie prawo do ochrony zdrowia, obowiązkiem władz publicznych jest zwalczanie chorób zakaźnych. Jak dodaje, szczepienie na COVID-19 nie byłoby pierwszym szczepieniem obowiązkowym w Polsce. Obecnie obowiązkiem tym objętych jest 14 chorób zakaźnych.
„Po co wprowadza się obowiązkowe szczepienia? Wiąże się to z dążeniem do uzyskania maksymalnej ochrony przed zakażeniem, a w dalszej perspektywie do zlikwidowania danej choroby zakaźnej” – pisze Pieszczek-Bober.
Obowiązkowe szczepienia a konstytucja
Pojawiają się głosy, że obowiązkowe szczepienia naruszą prawa człowieka i nie są zgodne z konstytucją. Co na to prawniczka?
„Wprowadzenie obowiązkowych szczepień wiąże się z ograniczeniami w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw. Trzeba jednak pamiętać, że konstytucja pozwala na ich ograniczenie, m.in. w sytuacji, gdy jest to konieczne dla ochrony zdrowia. Przekładając to na analizowaną sytuację, taki obowiązek znalazł uzasadnienie, ponieważ dane naukowe potwierdzają, że szczepienia przeciwko COVID-19 zmniejszają transmisję wirusa oraz zmniejszają ryzyko zachorowania, a w przypadku zachorowania – ryzyko ciężkiego przebiegu i mogącego być jego wynikiem zgonu” – zaznacza Patrycja Pieszczek-Bober.
Jak dodaje ekspertka, obowiązek ten musi mieć podstawę ustawową. Wyjaśnia, że może być powiązany z obecną regulacją o szczepieniach obowiązkowych lub zostać wprowadzony osobnym przepisem ustawowym.
Prawo do zdrowia
Za profilem @prawodozdrowia stoi Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia. Na swoim profilu na Instgramie w przystępny sposób wyjaśnia prawnicze zawiłości związane z medycyną. Piszę m.in o antykoncepcji, szczepieniach czy edukacji seksualnej. Profil @prawodozdrowia obserwuje ponad 19 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zobacz także
Polecamy

Nowy śmiertelny wirus atakuje tuż za naszą granicą. Ogłoszono alert w całym kraju

Koronawirus znów w natarciu, alarmujące dane. „Mamy tyle zakażeń COVID-19, ile jesienią 2020 roku” – ostrzega Paweł Grzesiowski

„Mogą uratować życie i zapobiec paraliżowi w służbie zdrowia”. Lekarze apelują o zakładanie maseczek w przychodniach
