2 min.
Wkrótce w Polsce będzie dostępna szczepionka Novavax. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Wkrótce w Polsce będzie dostępna szczepionka Novavax / fot. Symchych Maria, GettyImages
W grudniu Komisja Europejska zatwierdziła do użytku szczepionkę przeciw COVID-19 koncernu Novavax. Teraz wiadomo już, kiedy preparat będzie dostępny w Polsce. Sprawdź, kiedy będzie można się nim zaszczepić i czym różni się on od innych dostępnych szczepionek.
Spis treści
Novavax w Polsce
„Szczepionka firmy Novavax (…) powinna być dostępna w Polsce 21 lutego. Wtedy 9,5 mln szczepionek powinno trafić do całej Unii Europejskiej. Nasza aprowizacja jest na poziomie 8 proc. tej wartości unijnej, czyli w granicach 700 tys. szczepionek powinno przyjść do Polski” – poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.
Szczepionka Nuvaxovid wyprodukowana przez koncern Novavax została dopuszczona do użytku przez Komisję Europejską w grudniu 2021 r. Tym samym dołączyła do czterech innych preparatów, które już są dostępne na rynku: koncernów Pfzier/BioNTech, Moderny, Johnson&Johnson i AstraZeneki.
Co ciekawe, szczepionki koncernu Novavax mają być tworzone w Polsce, przez spółkę Mabion spod Łodzi. Nasz kraj ma zakontraktowane 8,4 mln szczepionek Nuvaxovid.
Jak działa szczepionka?
Szczepionka wyprodukowana przez Novavax działa inaczej niż znane nam do tej pory preparaty. Do wywołania odpowiedzi immunologicznej organizmu wykorzystywane jest inaktywowane białko koronawirusa. Układ odpornościowy uczy się je rozpoznawać, dzięki czemu może zwalczać wirusa SARS-CoV-2. Oprócz tego Nuvaxovid zawiera też adiuwant, czyli substancję wzmacniającą reakcję immunologiczną na przyjęty preparat.
Szczepionka koncernu Novavax, tak jak większość pozostałych szczepionek przeciw COVID-19, przyjmowana będzie w dwóch dawkach. Pomiędzy pierwszą a drugą szczepionką powinien być zachowany trzytygodniowy odstęp.
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Novavax w Wielkiej Brytanii wiadomo, że szczepionka ma 89,3 proc. skuteczności w przeciwdziałaniu COVID-19.
Zobacz także
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023