Przejdź do treści

Włochy: Dzieci antyszczepionkowców uczą się w lasach. Nie ma dystansu ani maseczek ochronnych

Dzieci w lesie
Dzieci antyszczepionkowców uczą się w lesie / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dziesięć szkół zorganizowanych samowolnie w lasach dla dzieci przeciwników restrykcji powstało na północy Włoch. Uczniowie nie chodzą do „normalnych” szkół, ponieważ podlegają one obostrzeniom związanym z pandemią COVID-19. Sprawą zajęła się prokuratura w Górnej Adydze.

Lekcje w samozwańczych szkołach

Lekcje odbywają się w lasach w dolinach Aurina, Venosta i Passiria – odkryła włoska telewizja Mediaset. W szkołach stworzonych przez przeciwników restrykcji nie ma obowiązku maseczek i zachowania dystansu społecznego ani szczepień w przypadku uczniów powyżej 12 lat oraz nauczycieli.

Nauczanie na świeżym powietrzu prowadzone jest przez nauczycieli-antyszczepionkowców, którzy zostali zawieszeni w obowiązkach w swoich szkołach za brak wymaganej przepustki sanitarnej.

Według ustaleń śledczych z sądu dla nieletnich w Bolzano, w ten sposób uczy się 629 uczniów.

Test na covid

Aktywne ruchy antyszczepionkowe

Prokuratura wszczęła już śledztwo, by ustalić przyczyny nagłego wzrostu wniosków o wycofanie uczniów ze szkół i przejście na naukę w domu. Zjawisko to szerzy się w autonomicznym regionie, w którym aktywne są ruchy antyszczepionkowe.

Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Przypominamy: szczepionki to najważniejsze narzędzie do walki z pandemią COVID-19. Jak czytamy na oficjalnej stronie rządowej, przeciwko COVID-19 warto zaszczepić się z kilku powodów.

 1. Bo uchronisz siebie przed niebezpieczeństwem – z bardzo dużym prawdopodobieństwem – sięgającym nawet 95 proc. – szczepienie uchroni cię przed zakażeniem COVID-19.
 1. Bo uratujesz komuś życie – im więcej będzie zaszczepionych osób, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną.
 1. Bo możesz! – szczepionki na koronawirusa są dobrowolne, bezpłatne i skuteczne.
 1. Bo pomożesz zwalczyć pandemię na świecie – od wybuchu epidemii na COVID-19 zmarło już ponad 1,5 mln ludzi na całym świecie. Każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób uchronionych przed zarażeniem. Już 50 proc. zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej koronawirusa.
 1. Bo zyskasz spokój – szczepiąc się, zyskasz wewnętrzny spokój, wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych.
 1. Bo szczepionki są bezpieczne – szczepionki są badane przez najlepszych naukowców z całej UE. Ich dopuszczenie do użytku jest zależne od decyzji Europejskiej Agencji Leków.
 1. Bo zostaniesz zbadany – przed szczepieniem zostaniesz przebadany przez lekarza. Dzięki temu sprawdzisz swój aktualny stan zdrowia.
 1. Bo dzięki Tobie szybciej wrócimy do normalności! – szczepiąc się, przyczyniasz się do szybszego znoszenia ograniczeń i powrotu nas wszystkich do normalnego życia.
 1. Powrót do normalności oznacza:
 • odejście od maseczek,
 • swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi,
 • powrót dzieci do szkół i rozwój ich kompetencji społecznych,
 • dalszy rozwój gospodarki,
 • ochronę miejsc pracy oraz szansę na nowe zatrudnienia,
 • swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin i teatrów,
 • wakacje bez ograniczeń,
 • poprawę jakości życia nas wszystkich.
 1. Szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami. Ludzkość z powodzeniem korzysta z tej zdobyczy cywilizacji od kilkuset lat.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.