3 min.
Włochy. Nastolatka wygrała w sądzie ze swoim ojcem, który sprzeciwiał się szczepieniom na COVID-19

Włochy. Nastolatka wygrała w sądzie ze swoim ojcem, który sprzeciwiał się szczepieniom na COVID-19/ iStock
27.06.2022
Kichasz, gdy patrzysz na słońce? Biotechnolog Dawid Polak wyjaśnia to zjawisko
27.06.2022
Jak poznać, że upał ci zaszkodził? „Są trzy zjawiska kliniczne, które świadczą o nadmiernym działaniu ciepła” – mówi lekarz Michał Sutkowski
27.06.2022
Zmagasz się z zaparciami? Fizjoterapeutka tłumaczy, jakie mogą być tego konsekwencje
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
16-latka z Palermo na Sycylii poszła do sądu, kiedy jej ojciec nie zgodził się, by ta otrzymała szczepionkę na COVID-19. Nastolatkę poparła jej matka, jednak do szczepienia potrzebna była zgoda obojga rodziców. Sąd przychylił się do wniosku niepełnoletniej.
Spis treści
Wygrała w sądzie z ojcem antyszczepionkowcem
Włoska nastolatka wygrała sprawę w sądzie ze swoim ojcem, który jest antyszczepionkowcem i uniemożliwił jej zaszczepienie się przeciwko COVID-19. O sprawie poinformował we wtorek lokalny internetowy dziennik „Livesicilia”. Jak wyjaśniono, nastolatka latem udała się do punktu szczepień w Palermo, jednak odmówiono jej podania preparatu, ponieważ do zaszczepienia potrzebowała zgody obojga rodziców. Otrzymała je jednak tylko od matki, ponieważ jej ojciec sprzeciwia się szczepieniom.
Niepełnoletnia Włoszka postanowiła więc zasięgnąć pomocy prawnej. Sprawa trafiła do sądu, który przychylił się do wniosku nastolatki. Dziewczyna w najbliższym czasie otrzyma pierwszą dawkę preparatu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zgoda obojga rodziców na szczepienie
To kolejny taki przypadek we Włoszech, kiedy nastolatkowie zwracają się po pomoc do sądu, ponieważ ich rodzice nie wyrażają zgody na szczepienie. Jak podaje PAP, wcześniej media informowały o dwóch nieletnich z Toskanii, którzy nie mogli się zaszczepić, ponieważ ich rodzice są antyszczepionkowcami.
Szczepienia na COVID-19 w wielu krajach dostępne są dla dzieci i nastolatków, których rodzice lub opiekunowie prawni wyrażą zgodę na podanie preparatu. W niektórych regionach Stanów Zjednoczonych nieletni mogą sami zgodnie z prawem decydować, czy chcą się zaszczepić. Na przykład w Tennessee prawo stanowe pozwala nastolatkom w wieku 14 lat i starszym podejmować decyzje dotyczące leczenia bez zgody rodziców.
W Polsce szczepienie dziecka na COVID-19 może odbyć się przy zgodzie matki lub ojca, a placówka nie ma obowiązku wymagać obu tych zgód.
Koronawirus we Włoszech
We Włoszech od początku pandemii zarejestrowano 4,82 mln przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 132 tys. osób. We wtorek odnotowano 6 111 nowych infekcji. W całym kraju w pełni zaszczepiło się 43,6 mln osób, co daje 73,2 proc. populacji.
Włochy są też państwem, w którym obecnie obowiązują najbardziej surowe przepisy antypandemiczne w całej Europie. Zgodnie z rozporządzeniem włoskiego rządu, które obowiązuje od piątku 15 października 2021 r., pracownik, który wejdzie do miejsca pracy bez przepustki covidowej, może zostać ukarany grzywną od 600 do 1500 euro. Z kolei pracodawcy za brak kontroli grozi kara od 400 do 1000 euro.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także

Lek. Bartosz Fiałek: Osoby niezaszczepione z wyboru przeciwko COVID-19 powinny zapłacić za leczenie molnupiravirem

Prognozy czwartej fali COVID-19 nie są optymistyczne. „Zakażeń będzie dużo więcej niż wiosną”

„Panika sznyclowa” i długie kolejki do szczepień. Powód? Nowe obostrzenia sanitarne w Austrii
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022