Przejdź do treści

Włochy. Nastolatka wygrała w sądzie ze swoim ojcem, który sprzeciwiał się szczepieniom na COVID-19

Nastolatka po szczepieniu
Włochy. Nastolatka wygrała w sądzie ze swoim ojcem, który sprzeciwiał się szczepieniom na COVID-19/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

16-latka z Palermo na Sycylii poszła do sądu, kiedy jej ojciec nie zgodził się, by ta otrzymała szczepionkę na COVID-19. Nastolatkę poparła jej matka, jednak do szczepienia potrzebna była zgoda obojga rodziców. Sąd przychylił się do wniosku niepełnoletniej. 

Wygrała w sądzie z ojcem antyszczepionkowcem

Włoska nastolatka wygrała sprawę w sądzie ze swoim ojcem, który jest antyszczepionkowcem i uniemożliwił jej zaszczepienie się przeciwko COVID-19. O sprawie poinformował we wtorek lokalny internetowy dziennik „Livesicilia”. Jak wyjaśniono, nastolatka latem udała się do punktu szczepień w Palermo, jednak odmówiono jej podania preparatu, ponieważ do zaszczepienia potrzebowała zgody obojga rodziców. Otrzymała je jednak tylko od matki, ponieważ jej ojciec sprzeciwia się szczepieniom.

Niepełnoletnia Włoszka postanowiła więc zasięgnąć pomocy prawnej. Sprawa trafiła do sądu, który przychylił się do wniosku nastolatki. Dziewczyna w najbliższym czasie otrzyma pierwszą dawkę preparatu.

Zgoda obojga rodziców na szczepienie

To kolejny taki przypadek we Włoszech, kiedy nastolatkowie zwracają się po pomoc do sądu, ponieważ ich rodzice nie wyrażają zgody na szczepienie. Jak podaje PAP, wcześniej media informowały o dwóch nieletnich z Toskanii, którzy nie mogli się zaszczepić, ponieważ ich rodzice są antyszczepionkowcami.

Szczepienia na COVID-19 w wielu krajach dostępne są dla dzieci i nastolatków, których rodzice lub opiekunowie prawni wyrażą zgodę na podanie preparatu. W niektórych regionach Stanów Zjednoczonych nieletni mogą sami zgodnie z prawem decydować, czy chcą się zaszczepić. Na przykład w Tennessee prawo stanowe pozwala nastolatkom w wieku 14 lat i starszym podejmować decyzje dotyczące leczenia bez zgody rodziców.

W Polsce szczepienie dziecka na COVID-19 może odbyć się przy zgodzie matki lub ojca, a placówka nie ma obowiązku wymagać obu tych zgód.

Koronawirus we Włoszech

We Włoszech od początku pandemii zarejestrowano 4,82 mln przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 132 tys. osób. We wtorek odnotowano 6 111 nowych infekcji. W całym kraju w pełni zaszczepiło się 43,6 mln osób, co daje 73,2 proc. populacji.

Włochy są też państwem, w którym obecnie obowiązują najbardziej surowe przepisy antypandemiczne w całej Europie. Zgodnie z rozporządzeniem włoskiego rządu, które obowiązuje od piątku 15 października 2021 r., pracownik, który wejdzie do miejsca pracy bez przepustki covidowej, może zostać ukarany grzywną od 600 do 1500 euro. Z kolei pracodawcy za brak kontroli grozi kara od 400 do 1000 euro.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.