Przejdź do treści

Włochy: niezaszczepionym na COVID-19 mogą zawiesić pensję i uniemożliwić dostęp do darmowych testów

Szczepienie na COVID-19 / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niezaszczepieni pracownicy szkół nie będą mieli prawa do bezpłatnych testów na COVID-19, a ich pensja po pięciu dniach nieobecności z braku tzw. Green Pass (paszportu covidowego) zostanie zawieszona. „Nie ma taryfy ulgowej dla antyszczepionkowców” – podkreśla Włoski Instytut Służby Zdrowia.

Nowe zasady w szkołach

Włoski rząd poinformował o zmianach w szkołach, które będą obowiązywać od nowego roku szkolnego. Pracownicy szkół we Włoszech, którzy odmówią zaszczepienia się przeciwko COVID-19, nie będą mogli bezpłatnie wykonać testów na obecność koronawirusa w organizmie.

Od nowego roku szkolnego osoby pracujące w szkołach będą musiały posiadać przy sobie tzw. przepustkę COVID-19, którą mogą otrzymać po:

  • zaszczepieniu,
  • wyleczeniu z zakażenia,
  • zrobieniu testu na obecność koronawirusa.

Walka z antyszczepionkowcami

Co z pracownikami szkoły, którzy nie chcą się zaszczepić? Co kilka dni będą oni musieli poddawać się odpłatnym testom.

Po pięciu dniach nieobecności pracownika w szkole z powodu braku paszportu covidowego ( tzw. Green Pass), jego pensja zostanie zawieszona.

Jennifer Aniston odcina się od niezaszczepionych znajomych

Ryzyko śmierci u niezaszczepionych

Według Włoskiego Instytutu Służby Zdrowia, ryzyko śmierci spowodowanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 jest nawet o 30 proc. większe w przypadku osób niezaszczepionych. Jeśli chodzi o grupę osób powyżej 80 lat, które zostały zainfekowane, śmiertelność jest 20 razy większa niż u osób zaszczepionych dwoma dawkami dostępnych na rynku preparatów. Ryzyko zgonu wzrasta do 30 razy w grupie 60-79 lat. Rośnie też liczba zakażeń wśród dzieci do 9 lat.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.