Przejdź do treści

Włochy. Od 1 września pociągi tylko dla osób z przepustką COVID

Kobieta w pociągu
Włochy. Bez paszportu covidowego nie pojedziesz pociągiem/ Pexels, fot. Genine Alyssa Pedrenoandrada
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Włoski rząd ogłosił, że od 1 września wszyscy pasażerowie pociągów dużych prędkości i Intercity będą musieli posiadać certyfikat COVID. Za nieprzestrzeganie zasad grożą wysokie grzywny od 400 do 1000 euro.

Pociągiem z certyfikatem COVID

We Włoszech postanowiono nałożyć większe ograniczenia na wszystkie osoby, które nie zostały zaszczepione na COVID-19. Od 1 września bez krajowej przepustki nazywanej „Green Pass” nie będzie można skorzystać z niektórych transportów publicznych, w tym z pociągów dużych prędkości i Intercity. Pasażerowie będą musieli okazać paszport covidowy, czyli zaświadczenie o zaszczepieniu, przejściu COVID-19 lub wynik negatywnego testy zrobionego nie dalej niż 48 godzin wcześniej wraz z biletem w trakcie kontroli.

Jeżeli ktoś nie będzie posiadał certyfikatu COVID, zostanie odizolowany od reszty pasażerów i opuści stację na następnym przystanku. Osoby, które nie będą przestrzegać zasad, będą musiały liczyć się z wysokimi grzywnami od 400 do 1000 euro. By temu zapobiec, w sobotę na stacjach kolejowych we Włoszech rozpoczęła się akcja informująca o nowych przepisach.

Szczepionka

Certyfikat COVID we Włoszech

Wprowadzenie dodatkowych ograniczeń jest rozszerzeniem obostrzeń obowiązujących od 6 sierpnia. Od tego czasu posiadanie „Green Pass” obowiązuje m.in. w kinach, teatrach, restauracjach, siłowniach czy na imprezach.

Od 1 września „Green Pass” będzie wymagany także do wejścia na pokład:

  • samolotów obsługujących destynacje krajowe i międzynarodowe,
  • statków i promów,
  • pociągów dużych prędkości i Intercity,
  • autobusów dalekobieżnych przejeżdżających przez więcej niż dwa regiony;
  • autobusów czarterowych.

Paszport covidowy nie będzie obowiązywał w autobusach, tramwajach i metrach lokalnych transportów publicznych ani w pociągach regionalnych.

Koronawirus we Włoszech

We Włoszech od początku pandemii zarejestrowano 4,52 mln przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 129 tys. osób. W sobotę odnotowano 6860 nowych infekcji i 54 zgony. W szpitalach obecnie przebywa 4600 osób, z czego 511 na oddziałach intensywnej terapii.

Kraj ten notuje także ponowny wzrost infekcji na Sycylii, Sardynii oraz Toskanii, czyli w regionach, w których zaszczepiono najmniej osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.