3 min.
Włoskie zalecenia na sylwestra: bez życzeń, toastów i stukania się kieliszkami

Włoskie zalecenia na sylwestra: bez życzeń, toastów i stukania się kieliszkami/ iStock
Włoska prasa opublikowała rady, w jaki sposób bezpiecznie spędzić sylwestrową noc, by nie zarazić się nowym wariantem koronawirusa SARS-CoV-2. Wśród zaleceń czytamy unikanie stukania się kieliszkami, podawania sobie telefonu, śpiewania i kontaktu z niezaszczepionymi na COVID-19.
Koronawirus we Włoszech
Włochy są państwem, w którym obecnie obowiązują najbardziej surowe przepisy antypandemiczne w całej Europie. Spowodowane jest to lawinowo rosnącą wciąż liczbą nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz pojawieniem się nowego wariantu Omikron. W środę, 29 grudnia w kraju tym odnotowano prawie 100 tysięcy nowych infekcji.
By zatrzymać nową falę pandemii zabronione są zabawy sylwestrowe na placach oraz dyskoteki. Przed piątkowymi spotkaniami zalecono również wykonanie testu na obecność wirusa. Obecnie wykonuje się ich we Włoszech codziennie ponad milion. Włoscy eksperci radzą również, by unikać kontaktu z niezaszczepionymi osobami, zachowywać bezpieczną odległość od siebie oraz zasłaniać usta i nos.
Włoskie rady sylwestrowe
Wobec nadchodzącej nocy sylwestrowej we włoskiej prasie opublikowano wachlarz porad, jak bezpiecznie spędzić ten wieczór w dobie Omikrona. Jak czytamy, eksperci zaznaczają, by wietrzyć pomieszczenia co pół godziny, siedzieć przy stole w odpowiedniej odległości a na spotkaniu nie powinno znajdować się więcej niż 10 osób.
Co więcej, nie zaleca się wznoszenia toastów i śpiewów, by ograniczyć ewentualne zakażenie drogą kropelkową. Podkreśla się również, by nie przekazywać sobie telefonu, a także nie wymieniać pocałunków i uścisków między biesiadnikami. Eksperci radzą również, by unikać dzielenia się kieliszkami czy sztućcami i nie stukać się kieliszkami w trakcie toastu.
Polskie rady na sylwestrową noc
Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce również wydał zalecenia odnośnie nocy sylwestrowej. W naszym kraju nie wprowadzono zakazu organizacji balów sylwestrowych, więc wiele osób powita Nowy Rok w większym gronie. Jak zaleca GIS, podczas zorganizowanego wydarzenia powinna zostać powołana jedna osoba, która będzie pilnować, by wszyscy przestrzegali obowiązujących restrykcji w czasie pandemii. Powinna ona również być w stałym kontakcie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną zarówno przed imprezą, w jej trakcie oraz po niej.
Inspektorat Sanitarny rekomenduje również noszenie maseczek ochronnych przez wszystkich pracowników wydarzenia. Klienci powinni wykazać certyfikat COVID-19 lub wynik testu na obecność koronawirusa zrobiony nie później niż 48 godzin przed wejściem na teren imprezy.
Ważne również, by wietrzyć pomieszczenia i nie włączać do użytku suszarek do rąk w toaletach. Zalecenia GIS obejmują również zakaz używania wind, z których powinny korzystać jedynie kobiety w ciąży i rodziny z małymi dziećmi.
To jednak jedynie zalecenia dla większych imprez. W wąskim gronie pamiętajmy o bezpieczeństwie i bawmy się po prostu z głową.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023