2 min.
Wreszcie jest skuteczny lek na koronawirusa? Świetny wynik badań nad zastosowaniem interferonu

Nowy, skuteczny lek na koronawirusa? Świetny wynik badań nad zastosowaniem interferonu / iStock
Cały świat stanął do wyścigu po skuteczny lek na COVID-19. Bardzo zadowalające wyniki dały ostatnie testy przeprowadzone w Anglii. Wynika z nich, że zastosowanie u pacjentów interferonu beta zmniejsza ryzyko powikłań aż o 79 procent. Testowany preparat do tej pory stosowany był w leczeniu stwardnienia rozsianego.
Spis treści
Interferon beta – lek na stwardnienie rozsiane w walce z koronawirusem
Interferon beta to naturalnie występujące białko produkowane przez komórki ssaków, które wykazuje m.in. działanie przeciwwirusowe. Preparaty interferonu stosowane były do tej pory w leczeniu ustępująco-nawracającej oraz wtórnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego. Środek podawano też pacjentom z astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), którzy walczyli z innymi infekcjami płuc (np. grypą) – udowodniono, że pomaga zwalczać chorobę.
Jak informuje Reuters, naukowcy, którzy przeprowadzili testy w Southampton na południu Anglii, wykazali, że podanie intereferonu pacjentom z ciężką postacią COVID-19 zapobiega dalszemu rozwojowi choroby nawet w 79 proc. przypadków – ogranicza konieczność zastosowania respiratora oraz zmniejsza ryzyko zgonu.
Zastosowany środek, znany pod nazwą SNG001, to wziewny preparat opracowany przez firmę farmaceutyczną Synairgen.
Interferon – przyspiesza powrót do zdrowia u pacjentów z COVID-19
Badanie przeprowadzono na grupie 100-osobowej na zasadzie podwójnie ślepej próby – oznacza to, że naukowcy nie wiedzieli, który preparat podają pacjentom, zaś pacjenci, nie mieli świadomości, czy otrzymują SNG001, czy placebo.
Jak przekazał Reuters, podawany w aerozolu środek prawie trzykrotnie zwiększył szansę pełnego powrotu do zdrowia. Zaobserwowano dużą poprawę wydolności oddechowej pacjentów, a średni czas spędzony przez pacjenta w szpitalu skrócił się z 9 do 6 dni.
Trzy spośród osób, którym w badaniu podano placebo, zmarły. Wśród pacjentów leczonych SNG001 nie odnotowano zgonów.
„Wyniki potwierdzają, że interferon beta – lek, który w innych formach został zatwierdzony do stosowania w wielu wskazaniach – ma ogromny potencjał jako lek wziewny w przywracaniu właściwej reakcji immunologicznej płuc, wzmacnianiu ochrony, przyspieszaniu powrotu do zdrowia i przeciwdziałaniu wirusowi SARS-CoV-2 – stwierdził prof. Tom Wilkinson, szef projektu z Uniwersytetu w Southampton
Specjaliści nie kryją optymizmu. Jednak szerokie użycie interferonu beta w formie wziewnej w szpitalach wymaga nowego atestu. Być może niezbędne będą dodatkowe testy kliniczne.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

„Koronawirus odebrał mi wszystkie siły” – mówi chora na Covid-19 Anna, 40-letnia pielęgniarka z Kalisza

„U coraz większej liczby pacjentów, zwłaszcza młodych, pierwszym objawem koronawirusa są zaburzenia węchu i smaku”. Czym jest anosmia?

„Nikt bliski nie odprowadził mnie na blok operacyjny. Nikt mnie nie przytulał” – mówi Anna Ukielska, która przeszła operację onkologiczną w czasie koronawirusa
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023