Przejdź do treści

„Wszystkie ręce na pokład”. WOŚP kupi łóżka dla oddziałów „covidowych” – deklaracja Jurka Owsiaka

Jerzy Owsiak
Jerzy (Jurek) Owsiak Owsiak deklaruje, że WOŚP kupi nowe łóżka dla oddziałów "covidowych"/ zdj. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W nagraniu zatytułowanym „Słowo do narodu” Jerzy Owsiak zapewnił, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupi łóżka i sprzęt dla nowo powstających oddziałów „covidowych” w szpitalach. „Sytuacja w kraju jest bardzo trudna” – oznajmił.

„Zgłaszajcie się do nas”

Jeszcze niedawno Jerzy Owsiak protestował przeciwko przekazaniu łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. „Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie” – oświadczył twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 „Nasza fundacja przekazała sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej o wartości prawie 50 mln zł i nadal jest gotowa pomagać Polakom w tej walce, ale nie powinna na dzień dzisiejszy w podstawowych zadaniach zastępować państwa. Pilnujcie naszych łóżek!” – apelował.

Nieco ponad tydzień później Owsiak zapewnia, że WOŚP kupi łóżka i sprzęt dla nowo tworzonych oddziałów „covidowych” w szpitalach.

„Zgłaszajcie się do nas” – zachęca dyrektorów placówek. „Wiemy, że szpitale tworzą od zera oddziały 'covidowe’. Szuka się więc sprzętu i łóżek. Niestety, słyszymy, że często jest to sprzęt kupiony przez WOŚP. Walczyliśmy z tym, bo to powstało z takim trudem – stanowiska geriatryczne, psychiatria dziecięca…. Tam też są pacjenci. Ale teraz sytuacja jest taka, że kładziemy wszystkie ręce na pokład” – słyszymy w nowym nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. "Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie"

„Fundacja ma na to pieniądze”

Owsiak napomina, by nie demontować łóżek kupionych za pieniądze zbierane podczas akcji WOŚP. Zamiast tego apeluje o zgłaszanie potrzeby „zorganizowania” sprzętu.

„Jak trzeba, to dajcie znać, kupimy te łóżka natychmiast. Jesteśmy po rozmowach z polskimi firmami. Napiszcie do fundacji, dołączcie pisma, które wam każą te oddziały stworzyć, wtedy to wszystko będzie wiarygodne. Kupimy to, wszystkie ręce na pokład. Fundacja ma na to pieniądze, nie robimy nowej zbiórki” – powiedział.

Na zakończenie swej odezwy szef WOŚP odniósł się do przetaczających się przez cały kraj protestów, będących reakcją na wyrok Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji z przyczyn embriopatologicznych. Pozdrowił „społeczeństwo obywatelskie, które spacerując i wyrażając swoją wolę tworzy niesamowicie piękny obrazek w trudnym czasie”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.