Przejdź do treści

Poród rodzinny w pandemii – test na koronawirusa u osoby towarzyszącej to konieczność? Jest stanowisko NFZ

kobieta w ciąży
Wykonanie testu na koronawirusa to wymóg niezbędny do odbycia porodu rodzinnego? Jest stanowisko NFZ
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy szpital ma prawo zażądać od osoby towarzyszącej w porodzie wykonania testu w kierunku COVID-19? O tym, że część szpitali w Polsce wymóg posiadania aktualnego testu traktuje jako niezbędny warunek do odbycia porodu rodzinnego, donosiła już miesiąc temu Fundacja Rodzić po Ludzku.

Prawo do uczestniczenia w porodzie rodzinnym mimo braku testu na koronawirusa

„W związku z dużą liczbą zapytań ze strony kobiet w ciąży i ich partnerów” na początku czerwca br. Fundacja Rodzić po Ludzku zwróciła się do Rzecznika Praw Pacjenta z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie „wymagania od osób towarzyszących testu w kierunku COVID-19 oraz konieczności poniesienia kosztów tego badania”. Jak można było przeczytać w oficjalnym piśmie, „część szpitali w Polsce wymóg posiadania aktualnego testu traktuje jako niezbędny warunek do odbycia porodu rodzinnego”.

Fundacja zwracała uwagę, że koszt pojedynczego testu genetycznego na obecność koronawirusa (metoda PCR) wynosi pomiędzy 550 a 600 zł, zaś szpitale uznają ich ważność przez 5 dni (niektóre jedynie przez 3 dni).

Miesiąc później stanowisko w tej sprawie zajął Narodowy Fundusz Zdrowia.

„Nieuzasadnione i nieracjonalne jest żądanie świadczeniodawców wykonania testu PCR w kierunku COVID-19 przez osoby towarzyszące, na 5 dni przed porodem. Poród jest – co do zasady – zdarzeniem nieplanowanym” – czytamy na stronie internetowej NFZ.

NFZ przypomina także, że „jeśli świadczeniodawca odmawia ci, jako osobie towarzyszącej, uczestniczenia w porodzie z powodu niedostarczenia wyniku testu na COVID-19” – jest to nieprawidłowość, którą należy zgłosić do Rzecznika Praw Pacjenta lub oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z komunikatu informującego, że „prezes NFZ przeznaczył dodatkowe środki finansowe dla świadczeniodawców na udzielanie świadczeń” dowiadujemy się również, iż przekazane fundusze mają być wykorzystane na zorganizowanie i zapewnienie pacjentom świadczeń medycznych w bezpiecznych warunkach w podwyższonym reżimie sanitarnym, m.in. na środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu.

Porody rodzinne w czasie epidemii COVID-19 – zasady

Choć „odgórnego zakazu porodów rodzinnych nie było”, w pierwszej fazie epidemii koronawirusa w Polsce większość szpitali zastosowało się do zalecenia wydanego przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (wspólnie z konsultantem krajowym w dziedzinie ginekologii i położnictwa) i zawiesiło porody rodzinne. Porody z udziałem bliskiej osoby zaczęły wracać w kolejnych placówkach w maju.

Mimo że szczegółowe obostrzenia różnią się w zależności od placówki (ostateczną decyzję, co do możliwości porodu rodzinnego i zasad, na jakich ma się odbywać, podejmuje dyrekcja danego szpitala), regułą jest, że:

  • porody rodzinne mogą odbywać się wyłącznie z jedną osobą towarzyszącą,
  • przed wejściem na salę porodową przyszły tata czy inna osoba wspierająca musi wypełnić ankietę epidemiologiczną,
  • osoba towarzysząca stosuje środki ochrony indywidualnej – maseczka, rękawiczki, fartuch flizelinowy dostarczony przez personel,
  • po porodzie osoba towarzysząca musi opuścić szpital; mama i dziecko widzą się z bliskimi dopiero w dniu wypisu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.