Przejdź do treści

Wykryto nowy wariant koronawirusa. Jest połączeniem odmiany indyjskiej z brytyjską

Lekarz w kombinezonie ochronnym, maseczce i przyłbicy
Wykryto nowy wariant koronawirusa. Jest hybrydą odmiany indyjskiej z brytyjską/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Wietnamie wykryto nowy wariant koronawirusa, który ma cechy zarówno wariantu indyjskiego, jak i brytyjskiego. Badania wykazały również, że rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż dotychczas znane warianty. 

Nowy wariant koronawirusa

Informację o nowym wariancie przekazał wietnamski minister zdrowia Nguyen Thanh Long w sobotę, 29 maja. Zaznaczył, że zmutowany szczep może bardzo szybko rozprzestrzeniać się w powietrzu.

„Sekwencjonowanie genetyczne wirusów, które wykryto u ostatnio diagnozowanych pacjentów, wykazało, że mamy do czynienia z groźną kombinacją wariantu brytyjskiego oraz indyjskiego” – powiedział Nguyen Thanh Long i dodał – „Mówiąc ściślej, mamy do czynienia z odmianą indyjską, która przeszła mutację pod wpływem wariantu brytyjskiego”

Po skutecznym powstrzymaniu pandemii koronawirusa w zeszłym roku, Wietnam obecnie odnotowuje ponowny szybki wzrost chorych. Wobec tego w państwie przywrócono restrykcje, które zostały poluzowane dwa miesiące wcześniej. Wtedy od ponad 35 dni nie zarejestrowano nowych przypadków zarażenia. Badania wykazały jednak, że nowy wariant koronawirusa replikuje się bardzo szybko. Od końca kwietnia zarażonych zostało prawie 3600 osób w Wietnamie, co stanowi ponad połowę wszystkich infekcji w tym kraju.

W Wietnamie rozpoznano wcześniej siedem wariantów koronawirusa: B.1.222, B.1.619, D614G, B.1.1.7 (wariant brytyjski), B.1.351, A.23.1 i B.1.617.2 (wariant indyjski).

Londyn

Indyjski i brytyjski wariant koronawirusa

Koronawirus po raz pierwszy wykryty w Indiach budzi spore obawy, ponieważ zawiera dwie mutacje: L452R i E484Q. Obie w wypustce, która przyczepia się do zdrowych komórek. Jak tłumaczą specjaliści, ten rodzaj koronawirusa jest hybrydą dwóch innych wariantów, przez co wirus może łatwiej uciec przed reakcją naszego układu odpornościowego. To wszystko czyni go bardziej zakaźnym i szybko rozprzestrzeniającym się. Istnieje również zagrożenie, że skuteczność szczepionki wobec tej odmiany może być osłabiona.

Naukowcy oszacowali również, że stopień rozprzestrzeniania się brytyjskiej mutacji jest o 30 do 40 procent wyższy niż w przypadku bardziej powszechnych wariantów. Nowy wariant koronawirusa, który jest kombinacją dwóch powyższych, może więc znacznie zmienić kierunek pandemii. Naukowcy alarmują, aby zaszczepić jak najwięcej osób tak szybko, jak to możliwe, by wirus przestał krążyć, a tym samym mutować. Inaczej obecne wysiłki, jakie podjęto do opanowania pandemii COVID-19, zostaną skazane na przegraną.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.