Wykryto substancję roślinną hamującą wszystkie warianty COVID-19. To przełom w leczeniu koronawirusa?

się ten artykuł?
Tapsigargin, substancja pochodzenia roślinnego, silnie hamuje namnażanie w komórkach wszystkich wariantów koronawirusa – dowiedli badacze z University of Nottingham. Odkrycie może znaleźć zastosowanie w ochronie przed infekcją COVID-19 i w jej zwalczaniu.
Łoczydło apulijskie
Od niemal dwóch lat naukowcy prześcigają się w tworzeniu nowych preparatów, które mają za zadanie hamować namnażanie się koronawirusa. Jednym z zespołów starających się wygrać walkę z COVID-19 są naukowcy z University of Nottingham. Według nich związek o nazwie tapsigargin, otrzymywany z łoczydła apulijskiego (Thapsia garganica) silnie blokuje namnażanie się wszystkich wariantów SARS-CoV-2.
Badacze już we wcześniejszych doświadczeniach widzieli, że substancja ta – nawet w małych dawkach – uruchamia w organizmie silną odpowiedź zwalczającą różne wirusy, w tym SARS-CoV-2.
W nowych badaniach naukowcy porównali najpierw aktywność komórkową różnych wariantów koronawirusa. Okazało się, że wariant Delta mnożył się 4 razy szybciej niż wariant Alfa – i 9 razy szybciej niż Beta. Najbardziej sprawnie też przenosił się do kolejnych komórek.
Badacze zauważyli również, że infekcja różnymi wariantami naraz dawała zwykle efekt synergiczny, tzn. wirusy przyspieszały nawzajem swoją replikację.
Z drugiej strony naukowcy dowiedli, że w badaniach na komórkach wszystkie warianty koronawirusa były podatne na działanie tapsigarginu. Substancja roślinna skutecznie chroniła przed infekcją oraz hamowała już istniejące zakażenie.
„Badanie dało nam lepszy wgląd w naturę dominacji wariantu Delta. Choć pokazaliśmy, że jest on najbardziej zakaźny i promuje produkcję innych wirusów przy koinfekcji, jesteśmy zadowoleni, ponieważ pokazaliśmy, że tapsigargin jest skuteczny przeciwko wszystkim wariantom” – powiedział prof. Kin Chow Chang, kierownik zespołu badawczego.
Łoczydło apulijskie – gdzie rośnie?
Łoczydło apulijskie, czyli roślina, z której pozyskuje się tapsigargin, rośnie w basenie Morza Śródziemnego – w południowej Europie, Azji Mniejszej i północnej Afryce. Sok z łoczydła wykorzystywano już w starożytności.
Zobacz także

„By osiągnąć odporność zbiorową, należałoby zaszczepić… 142,9 procent populacji!”. Naukowcy doszli do ciekawych wniosków

„Indyjska odmiana COVID-19 może rozprzestrzeniać się jak ogień wśród niezaszczepionych grup” – ostrzega brytyjski minister zdrowia

„Korzyści przewyższają ryzyko”. USA powraca do stosowania szczepionki na COVID-19 firmy Johnson&Johnson
Polecamy

Pandemia grypy hiszpanki – największy zabójca XX wieku

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień
