Przejdź do treści

Wykryto substancję roślinną hamującą wszystkie warianty COVID-19. To przełom w leczeniu koronawirusa?

Rośliny w laboratorium
Związek roślinny hamuje namnażanie się COVID-19 / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tapsigargin, substancja pochodzenia roślinnego, silnie hamuje namnażanie w komórkach wszystkich wariantów koronawirusa – dowiedli badacze z University of Nottingham. Odkrycie może znaleźć zastosowanie w ochronie przed infekcją COVID-19 i w jej zwalczaniu.

Łoczydło apulijskie

Od niemal dwóch lat naukowcy prześcigają się w tworzeniu nowych preparatów, które mają za zadanie hamować namnażanie się koronawirusa. Jednym z zespołów starających się wygrać walkę z COVID-19 są naukowcy z University of Nottingham. Według nich związek o nazwie tapsigargin, otrzymywany z  łoczydła apulijskiego (Thapsia garganica) silnie blokuje namnażanie się wszystkich wariantów SARS-CoV-2.

Badacze już we wcześniejszych doświadczeniach widzieli, że substancja ta – nawet w małych dawkach – uruchamia w organizmie silną odpowiedź zwalczającą różne wirusy, w tym SARS-CoV-2.

W nowych badaniach naukowcy porównali najpierw aktywność komórkową różnych wariantów koronawirusa. Okazało się, że wariant Delta mnożył się 4 razy szybciej niż wariant Alfa – i 9 razy szybciej niż Beta. Najbardziej sprawnie też przenosił się do kolejnych komórek.

Badacze zauważyli również, że infekcja różnymi wariantami naraz dawała zwykle efekt synergiczny, tzn. wirusy przyspieszały nawzajem swoją replikację.

Ręka chorej

Z drugiej strony naukowcy dowiedli, że w badaniach na komórkach wszystkie warianty koronawirusa były podatne na działanie tapsigarginu. Substancja roślinna skutecznie chroniła przed infekcją oraz hamowała już istniejące zakażenie.

„Badanie dało nam lepszy wgląd w naturę dominacji wariantu Delta. Choć pokazaliśmy, że jest on najbardziej zakaźny i promuje produkcję innych wirusów przy koinfekcji, jesteśmy zadowoleni, ponieważ pokazaliśmy, że tapsigargin jest skuteczny przeciwko wszystkim wariantom” – powiedział prof. Kin Chow Chang, kierownik zespołu badawczego.

Łoczydło apulijskie – gdzie rośnie?

Łoczydło apulijskie, czyli roślina, z której pozyskuje się tapsigargin, rośnie w basenie Morza Śródziemnego – w południowej Europie, Azji Mniejszej i północnej Afryce. Sok z łoczydła wykorzystywano już w starożytności.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.