3 min.
Wytyczne dla przedszkoli związane z COVID-19 zaktualizowane. GIS wyjaśnia, czy dziecko może zabrać zabawkę do placówki

Wytyczne w przedszkolach / pexels
Główny Inspektor Sanitarny zaktualizował wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. Wymieniamy najważniejsze z nich.
Spis treści
Jakie dzieci mogą uczęszczać do placówki?
GIS wskazuje, że do placówki uczęszczać może wyłącznie dziecko zdrowe bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Dzieci mają być przyprowadzane i odbierane przez osoby zdrowe, bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
Jeżeli w domu przebywa osoba w izolacji w warunkach domowych, rekomenduje się nieprzyprowadzanie dziecka do placówki.
GIS wskazuje dodatkowo, by do grupy dzieci przyporządkowani byli, w miarę możliwości organizacyjnych, ci sami opiekunowie. Powinni oni przebywać w wyznaczonych i stałych salach. Należy wietrzyć je co najmniej raz na godzinę, a także w czasie, gdy dzieci nie przebywają w salach, oraz – w razie potrzeby – również w czasie zajęć.
Co z rzeczami, których nie można zdezynfekować?
Inspektorat zaleca, by z sali, w której przebywa grupa, usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze, itp.) należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.
GIS wyjaśnił także, że dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów. W przypadku dzieci, które do placówki przyniosą zabawkę, ich opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci jej nie udostępniały innym, natomiast rodzice lub opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie, pranie, ewentualnie dezynfekcję zabawki.
Czy w placówkach należy nosić maseczki?
Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub dystansu od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi, przy czym należy przestrzegać środków ostrożności (min. maseczka, dezynfekcja rąk).
Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z dziećmi oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej zaleca się stosowanie przez nich maseczki (najlepiej chirurgicznej).
Zgoda na pomiar temperatury
Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka, jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
Jeśli pracownik podmiotu zaobserwuje u dziecka objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z podmiotu.
Dezynfekcja placów zabaw
Dzieci powinny korzystać ze świeżego powietrza, optymalnie na terenie placówki, ale z możliwością skorzystania z terenów rekreacyjnych. W przypadku korzystania przez grupę z placu zabaw poza terenem placówki, zaleca się korzystanie z niego po uprzednim czyszczeniu z użyciem detergentu lub dezynfekowanie sprzętów i przedmiotów, do których dzieci będą miały dostęp.
Sprzęt na placu zabaw lub boisku należącym do placówki, powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany. Jeśli nie ma takiej możliwości – należy zabezpieczyć go przed używaniem.
Źródło: Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 11 marca 2022 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (szósta aktualizacja).
Udostępnij!
Zobacz także

W Opolu nauka stacjonarna przestaje istnieć. Ponad tysiąc uczniów i przedszkolaków na kwarantannie

W Łodzi przebadano pracowników żłobków i przedszkoli na okoliczność koronawirusa. Wyniki są alarmujące!

Szczepienia dziecka jako kryterium rekrutacji do przedszkola. Zmiana od przyszłego roku szkolnego
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023