Przejdź do treści

YouTube zablokuje treści antyszczepionkowców. Z serwisu zniknęły już pierwsze konta

Kobieta siedzi na łóżku. Przed nią leży laptop
Youtube zablokuje treści antyszczepionkowców. Z serwisu zniknęły już pierwsze konta/ Pexels, fot. Ivan Samkov
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Platforma YouTube zablokuje wszystkie filmy, w których twierdzi się, że powszechnie stosowane szczepionki zatwierdzone przez służby zdrowia są nieskuteczne lub niebezpieczne. Dotyczy to nie tylko preparatów na COVID-19, ale obejmuje też treści skierowane przeciwko innym szczepionkom, np. na odrę czy ospę wietrzną. Z serwisu usunięto już pierwsze konta popularnych działaczy antyszczepionkowych.

YouTube zablokuje treści antyszczepionkowców

Amerykański serwis internetowy YouTube poinformował w środę na swoim blogu, że zablokuje wszystkie treści antyszczepionkowe zawierające fałszywe informacje o szczepionkach nie tylko na COVID-19, ale także np. na odrę czy ospę. W ramach nowej polityki serwis należący do koncernu Google zamierza usunąć wszelkie materiały, w których twierdzi się, że szczepionki powodują trwałe problemy zdrowotne lub są niebezpieczne. Usunięte zostaną również filmy podające błędne informacje na temat substancji zawartych w preparatach.

„Dotyczy to także treści, które fałszywie twierdzą, że zatwierdzone szczepionki powodują autyzm, raka lub bezpłodność, albo że substancje zawarte w szczepionkach umożliwiają śledzenie zaszczepionych osób. Nasze zasady dotyczą nie tylko konkretnych rutynowych szczepień ochronnych, np. przeciwko odrze czy wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, ale także ogólnych stwierdzeń o szczepionkach” – podkreślono w komunikacie.

Z serwisu zniknęły już pierwsze konta popularnych antyszczepionkowców. Jak podał „Washington Post”, usunięto kanały m.in. Roberta F. Kennedy’ego Jr. i Josepha Mercoli, jednych z najbardziej aktywnych działaczy na rzecz ruchu przeciw szczepieniom. Za dezinformację w temacie choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 usunięty został również niemieckojęzyczny kanał rosyjskiego nadawcy RT.

Giganci technologiczny skrytykowani

Decyzja YouTube to kolejny krok serwisu w walce z antyszczepionkowcami. Platformy mediów społecznościowych od lat zmagają się z różnymi formami dezinformacji, ale pandemia COVID-19 przyniosła nowe wyzwania. Presja do ograniczenia nieprawdziwych informacji znacznie wzrosła szczególnie w ostatnich miesiącach, kiedy agencje zdrowia publicznego alarmowały, by przezwyciężyć niechęć do szczepień. Giganci technologiczni, m.in. Facebook i Twitter, zostali także skrytykowani za to, że nie robią wystarczająco dużo, aby powstrzymać rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat zdrowia na swoich stronach.

Decyzja odnośnie treści na YouTube już spotkała się ze słowami krytyki, a wielu użytkowników mediów społecznościowych zarzuca, że serwis wprowadza cenzurę i łamie wolność słowa. Zarzuca się również, że moderatorzy nie będą w stanie zapanować nad fałszywymi treściami. Jak podaje jednak „Washington Post”, YouTube ma setki moderatorów, których zadaniem jest identyfikowanie dezinformacji medycznych we wszystkich językach. YouTube poinformował, że zaledwie od lutego 2020 roku usunął milion nagrań, które zawierały nieprawdziwe informacje na temat COVID-19. Obecnie witryna ma również nadzieję zwiększyć widoczność filmów dotyczących szczepionek z oficjalnych źródeł naukowych.

„Jesteśmy zjednoczeni z całym światem i nie będziemy żyć w strachu. Chcemy wspólnie walczyć o prawdę oraz naszą wolność” – napisali przedstawiciele YouTube w oświadczeniu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.