Przejdź do treści

Za zakażenie koronawirusem nawet na 10 lat do więzienia? Takie zmiany proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości

Za zakażenie koronawirusem nawet na 10 lat do więzienia? Takie zmiany proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości
Za zakażenie koronawirusem nawet na 10 lat do więzienia? Takie zmiany proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości / Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaostrzyć przepisy dotyczące umyślnego zarażenia wirusami i chorobami wenerycznymi. Nowy projekt ustawy, jak podaje portal prawo.pl, będzie miał zastosowanie również w przypadku świadomego zarażenia koronawirusem. Tym, którzy to zrobili, groziłoby 8 lat więzienia, a w przypadku zakażenia wielu osób – nawet 10.

Nawet 10 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

Obecne przepisy zakładają, że do 8 lat więzienia grozi za umyślne zarażenie wirusem HIV lub bezpośrednie narażenie na zakażenie. W przypadku chorób wenerycznych lub zakaźnych oraz ciężkich, nieuleczalnych chorób zagrażających życiu jest to od 3 miesięcy do lat 5 więzienia. A jeśli zarażonych zostało wiele osób – nawet do 10 lat.

Jak donosi prawo.pl, teraz Ministerstwo Sprawiedliwości chce ujednolicić kary w tych dwóch przypadkach i dodać do tego jeszcze zakażenie innymi chorobami. Nowy przepis więc będzie miał zastosowanie również w przypadku świadomego zarażenia koronawirusem. Ma to brzmieć tak:

„Kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV lub dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, narazi bezpośrednio inną osobę na zarażenie tym wirusem lub chorobą będzie podlegać karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

W przypadku wielu osób kara miałaby wynosić od roku do 10 lat więzienia. Jeśli projekt wejdzie w życie, będzie oznaczało to nie tylko zmianę w przypadku COVID-19, ale również HIV, ponieważ wcześniej kwestia zarażenia wielu osób tym wirusem nie była uregulowana prawnie.

Badania nad COVID-19 z udziałem polskich naukowców wśród dziesięciu najbardziej przełomowych odkryć w 2020 r.

Koronawius – czwarta fala zakażeń w Polsce

W ostatnich tygodniach obserwujemy wyraźny wzrost nowych przypadków zakażenia koronawirusem w naszym kraju.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 797 nowych przypadkach zakażeń i 14 osobach, które zmarły z powodu COVID-19. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że w Polsce właśnie rozpoczęła się czwarta fala pandemii. Według niego już za kilka dni liczba nowych przypadków zakażeń może przekroczyć nawet 1000 dziennie.

– Prognozujemy, że apogeum fali zakażeń będzie na przełomie października i listopada – powiedział Niedzielski w rozmowie z TVP.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.