3 min.
Zakażenie Omikronem uodparnia na inne warianty koronawirusa SARS-CoV-2? Ostrzeżenie ekspertów

Zakażenie Omikronem uodparnia na inne warianty koronawirusa SARS-CoV-2?/ Pexels, fot. Austin Guevara
Przeszłaś zakażenie Omikronem? Jak wskazują eksperci, infekcja nowym wariantem koronawirusa SARS-CoV-2 nie uodparnia na pozostałe warianty. „Przechorowanie Omikronu indukuje powstanie przeciwciał względem tego wariantu. Niestety, nie neutralizują one wariantów wcześniejszych” – zaznacza wirusolog Krzysztof Pyrć.
Spis treści
Zakażenie Omikronem chroni przed innymi wariantami koronawirusa?
Omikron, nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, zbiera żniwo na całym świecie. Wirus, który pierwszy raz wykryto 11 listopada w Botswanie, dominuje już m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Izraelu, Czechach czy we Włoszech i Francji. Wariant, pierwotnie określany jako linia B.1.1.529, dotarł także do Polski i zaczął wypierać Deltę. Omikron wzbudza niepokój ekspertów, ponieważ wykryto w nim 50 różnych mutacji. Ponad 30 z nich dotyczy zmian białka kolca, które jest kluczowe w procesie zakażania wirusem SARS-CoV-2. Omikron jest także bardziej zaraźliwy niż znane do tej pory warianty. Ponadto nowy wariant wykazuje inne objawy zakażenia niż np. wariant Delta. Chorzy najczęściej zgłaszają symptomy podobne do przeziębienia, takie jak gorączka, suchy kaszel i ogólne zmęczenie.
Jak ostrzega wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Krzysztof Pyrć, zmieniły się również wytwarzane w wyniku infekcji przeciwciała. Zaznacza, że zakażenie Omikronem nie uodparnia na pozostałe warianty.
„Przechorowanie Omikronu indukuje powstanie przeciwciał względem tego wariantu. Niestety, nie neutralizują one wariantów wcześniejszych” – wyjaśnia wirusolog na swoim profilu na Twitterze.
Potrzebne szczepienia na COVID-19
Specjalista w swoim wpisie powołał się na badania naukowców z uniwersytetu w Insbrucku pod kierunkiem dr Anniki Roessler, które zostały opublikowane na portalu medRxiv. Według badaczy infekcja Omikronem wywołuje neutralizację odporności, jednak tylko wobec nowego wariantu. Wykazano, że u osób, które nie zaszczepiły się na COVID-19, nie powstawały przeciwciała, które chroniłyby przed zakażeniem wariantami Delta czy Beta.
Badanie wzbudza niepokój, ponieważ do tej pory zakażenie Deltą czy Betą przez jakiś czas chroniło przed infekcjami pozostałymi wariantami. Ponadto nowy wariant jest bardziej zaraźliwy niż „klasyczna” odmiana wirusa, a w Wielkiej Brytanii liczba zakażonych tym wariantem podwoiła się zaledwie przez weekend. Omikron wytycza więc nową drogą w walce z pandemią. Eksperci zaapelowali więc, by zaszczepić na COVID-19 jak najwięcej osób w jak najkrótszym czasie. Tylko wtedy koronawirus przestanie krążyć w społeczeństwie i tym samym mutować.
Przechorowanie omikronu indukuje powstanie przeciwciał względem tego wariantu. Niestety, nie neutralizują one wariantów wcześniejszych.
Co jesienią?
Preprint: https://t.co/4Uk6kmSWKI pic.twitter.com/JXsh33MzeU
— Krzysztof Pyrc (@k_pyrc) February 9, 2022
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023