Przejdź do treści

Zamknięte ośrodki, przerażeni pacjenci, odraczane wizyty. „Chorzy na nowotwór są zanurzeni po szyję w bagnie”

Anna Puślecka
„Chorzy na nowotwór są zanurzeni po szyję w bagnie”/Instagram
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Skierowanie CITO leży w domu, rak nie czeka. Żeby choć eutanazję zalegalizowali” – napisała jedna z pacjentek w ankiecie fundacji Alivia. Organizacja ujawniła, jak wygląda dostęp do diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych w czasie epidemii. Najważniejsze wnioski z raportu „Rzeczywistości równoległe – polska onkologia w czasie epidemii COVID-19” na swoim profilu na Instagramie opublikowała Anna Puślecka. Są szokujące.

 

Anna Puślecka o leczeniu nowotworów podczas epidemii COVID-19

„Tak, chorzy na nowotwór są zanurzeni po szyję w bagnie. I nie boję się użyć tego mało eleganckiego słowa. I łapią powietrze jak ryba” – pisze Puślecka w poruszającym poście na swoim profilu na Instagramie.

Dziennikarka, dyrektor kreatywna KTW Fashion Week zachorowała na raka piersi wiosną ubiegłego roku. Od tamtej pory nie tylko opowiada o swoim nastawieniu do choroby, ale również walczy o lepsze jutro dla siebie i innych pacjentów zmagających się z nowotworem. Anna Puślecka przekonuje, że chorzy onkologiczni zawsze byli stawiani na ostatnim miejscu, często bez dostępności do refundowanych leków. W czasie pandemii sytuacja jeszcze się pogorszyła.

„Doświadczenia pacjentów i ich opiekunów są odmienne od tego, co twierdzą przedstawiciele administracji państwowej czy dyrektorzy placówek. Oni nie widzą w tym żadnego problemu!” – pisze poruszona dziennikarka.

Anna Puślecka

„Rzeczywistości równoległe” – raport fundacji Alivia

Anna Puślecka przywołała w swoim poście najważniejsze wnioski płynące z raportu „Rzeczywistości równoległe – polska onkologia w czasie epidemii COVID-19”. Jak wygląda sytuacja pacjentów onkologicznych w czasie epidemii?

  • odraczane leczenie – 36 proc. chorych potwierdziło, że ich leczenie było odraczane lub odwoływane ze względu na epidemię koronawirusa;
  • brak testów dla personelu,
  • lekarze bez maseczek,
  • tłok na korytarzach,
  • zamknięte ośrodki,
  • szpitale bez planu leczenia,
  • nakaz milczenia – 40 proc. personelu zgłosiło, że ograniczano im możliwość wypowiedzi na temat działania placówki w czasie epidemii;
  • chorzy nie czują się bezpiecznie, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed zarażeniem wirusem.

Więcej o wstrząsającym raporcie można usłyszeć w rozmowie Anny Puśleckiej z Joanną Frątczak-Kazaną z fundacji Alivia. Dziennikarka zapisała nagranie live’a na swoim profilu na Instagramie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

„Skierowanie CITO leży w domu, rak nie czeka. Żeby choć eutanazję zalegalizowali” (wiadomość od jednej z pacjentek z ankiety @fundacjaalivia). Tak, chorzy na nowotwór są zanurzeni po szyję w bagnie. I nie boję się użyć tego mało eleganckiego słowa. I łapią powietrze jak ryba. Chorzy onkologiczni zawsze byli stawiani na ostatnim miejscu, ignorowani, pozostawiani samym sobie, często bez dostępności do refundowanych leków. W czasie epidemii ten stan rzeczy przybrał tylko na sile i pogłębił problemy obserwowane i komunikowane przez pacjentów od lat. To m.in. brak koordynacji diagnostyki i leczenia, deficyty kadrowe, fatalna organizacja leczenia w placówkach. To także wielogodzinne oczekiwanie pacjentów na zatłoczonych korytarzach, łamanie ich praw, ograniczony dostęp do świadczeń i wyników badań, chaos oraz deficyty w komunikacji z pacjentami. Co trzecie badanie lub terapia odwołane ❌❌❌ Doświadczenia pacjentów i ich opiekunów są odmienne od tego, co twierdzą przedstawiciele administracji państwowej czy dyrektorzy placówek. Oni nie widzą w tym żadnego problemu! Fundacja Alivia – której jestem podopieczną – ujawnia, jak wygląda dostęp do diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych w czasie epidemii. „RZECZYWISTOŚCI RÓWNOLEGŁE – POLSKA ONKOLOGIA W CZASIE EPIDEMII COVID-19” – to raport, który warto przeczytać. #AnnaPusleckaLIVE Dziś o 21.00 zapraszam także na LIVE z przedstawicielką Fundacji Alivia – Joanną Frątczak-Kazana – która opowie o tym wstrząsającym raporcie ❌❌❌ Sytuacja pacjentów onkologicznych w czasie epidemii: ☑️ODRACZANE Leczenie – 36% CHORYCH POTWIERDZIŁO, ŻE ICH LECZENIE BYŁO ODRACZANE LUB ODWOŁYWANE ZE WZGLĘDU NA EPIDEMIĘ KORONAWIRUSA ☑️BRAK TESTÓW DLA PERSONELU ☑️LEKARZE BEZ MASECZEK ☑️TŁOK NA KORYTARZACH ☑️ZAMKNIĘTE OŚRODKI ☑️SZPITALE BEZ PLANU LECZENIA ☑️NAKAZ MILCZENIA – 40% PERSONELU ZGŁOSIŁO, ŻE OGRANICZANO IM MOŻLIWOŚĆ WYPOWIEDZI NA TEMAT DZIAŁANIA PLACÓWKI W CZASIE EPIDEMII ☑️CHORZY NIE CZUJĄ SIĘ BEZPIECZNIE JEŚLI CHODZI O ZABEZPIECZENIE PRZED ZARAŻENIEM WIRUSEM #PANDEMIACOVID19 #pacjencionkologiczni #FundacjaAlivia #fashionexpert #AnnaPuslecka

Post udostępniony przez Anna Puślecka (@annapuslecka)

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi – jak powstawała?

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski, dlatego starając się pomóc chorym kobietom stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Cały rok był dla redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania.

Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliliśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.