Zamknięte ośrodki, przerażeni pacjenci, odraczane wizyty. „Chorzy na nowotwór są zanurzeni po szyję w bagnie”

się ten artykuł?
„Skierowanie CITO leży w domu, rak nie czeka. Żeby choć eutanazję zalegalizowali” – napisała jedna z pacjentek w ankiecie fundacji Alivia. Organizacja ujawniła, jak wygląda dostęp do diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych w czasie epidemii. Najważniejsze wnioski z raportu „Rzeczywistości równoległe – polska onkologia w czasie epidemii COVID-19” na swoim profilu na Instagramie opublikowała Anna Puślecka. Są szokujące.
Anna Puślecka o leczeniu nowotworów podczas epidemii COVID-19
„Tak, chorzy na nowotwór są zanurzeni po szyję w bagnie. I nie boję się użyć tego mało eleganckiego słowa. I łapią powietrze jak ryba” – pisze Puślecka w poruszającym poście na swoim profilu na Instagramie.
Dziennikarka, dyrektor kreatywna KTW Fashion Week zachorowała na raka piersi wiosną ubiegłego roku. Od tamtej pory nie tylko opowiada o swoim nastawieniu do choroby, ale również walczy o lepsze jutro dla siebie i innych pacjentów zmagających się z nowotworem. Anna Puślecka przekonuje, że chorzy onkologiczni zawsze byli stawiani na ostatnim miejscu, często bez dostępności do refundowanych leków. W czasie pandemii sytuacja jeszcze się pogorszyła.
„Doświadczenia pacjentów i ich opiekunów są odmienne od tego, co twierdzą przedstawiciele administracji państwowej czy dyrektorzy placówek. Oni nie widzą w tym żadnego problemu!” – pisze poruszona dziennikarka.
„Rzeczywistości równoległe” – raport fundacji Alivia
Anna Puślecka przywołała w swoim poście najważniejsze wnioski płynące z raportu „Rzeczywistości równoległe – polska onkologia w czasie epidemii COVID-19”. Jak wygląda sytuacja pacjentów onkologicznych w czasie epidemii?
- odraczane leczenie – 36 proc. chorych potwierdziło, że ich leczenie było odraczane lub odwoływane ze względu na epidemię koronawirusa;
- brak testów dla personelu,
- lekarze bez maseczek,
- tłok na korytarzach,
- zamknięte ośrodki,
- szpitale bez planu leczenia,
- nakaz milczenia – 40 proc. personelu zgłosiło, że ograniczano im możliwość wypowiedzi na temat działania placówki w czasie epidemii;
- chorzy nie czują się bezpiecznie, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed zarażeniem wirusem.
Więcej o wstrząsającym raporcie można usłyszeć w rozmowie Anny Puśleckiej z Joanną Frątczak-Kazaną z fundacji Alivia. Dziennikarka zapisała nagranie live’a na swoim profilu na Instagramie.
Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi – jak powstawała?
Temat raka piersi jest nam bardzo bliski, dlatego starając się pomóc chorym kobietom stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi.
Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.
Polecamy

Rak gardła to podstępna choroba – jak się przed nią chronić?

Tłuszczak to niepozorna zmiana. Czy jest niebezpieczna dla zdrowia?

Linda Evangelista po raz pierwszy o raku: „Myślałam, że mam z tym spokój już na całe życie”
