4 min.
Zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia po przyjęciu szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderny. EMA widzi związek

Zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia po przyjęciu szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderny. EMA widzi związek/ Getty
Europejska Agencja Leków potwierdza, że zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia może wystąpić „w bardzo rzadkich przypadkach po szczepieniu preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderna”. Zalecono dodanie obu przypadłości do listy nowych działań niepożądanych w ulotkach informacyjnych specyfików Comirnaty i Spikevax.
Spis treści
Szczepionki Comirnaty i Spikevax a zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia
Już w kwietniu 2021 r. Ministerstwo Zdrowia w Izraelu poinformowało, że zbada przypadki zapalenia mięśnia sercowego u osób szczepionych przeciw COVID-19 preparatem Pfizera. Wtedy izraelski zespół ds. pandemii wykrył 62 przypadki tego schorzenia na ponad 5 milionów zaszczepionych osób. Na podstawie wstępnej analizy eksperci doszli do wniosku, że problemy te wystąpiły głównie po drugiej dawce preparatu i u mężczyzn poniżej 30. roku życia.
„Z badań, które przeprowadziło, wynika, że „prawdopodobnie jest związek między otrzymaniem drugiej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech a pojawieniem się zapalenia mięśnia serca u mężczyzn w wieku 16-30 lat” – ogłoszono na początku czerwca.
Teraz ustalenia te potwierdza Europejska Agencja Leków.
„Zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia mogą wystąpić bardzo rzadko, głównie w ciągu 14 dni po szczepieniu i częściej po drugiej dawce, jako działanie niepożądane po podaniu szczepionek firmy Pfizer i Moderny” – wynika z analizy Komitetu ds. Oceny Ryzyka w EMA, udostępnionej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.
Analiza EMA objęła 145 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród osób, które na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego otrzymały szczepionkę Pfizer/BioNTech, i 19 przypadków wśród osób, które przyjęły Modernę (warto dodać, że do dnia 31 maja 2021 r. w EOG podano około 177 milionów dawek Comirnaty i 20 milionów dawek Spikevax). Specjaliści doszli do wniosku, że większe ryzyko wystąpienia tych schorzeń występuje „wśród młodych mężczyzn”, a przebieg „jest podobny do typowego przebiegu tych schorzeń i zwykle ulega poprawie po odpoczynku lub zastosowaniu leczenia„.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Dodać do listy działań niepożądanych”
Zdaniem URPL należy dodać obie przypadłości do listy nowych działań niepożądanych w ulotkach informacyjnych tych szczepionek – wraz z ostrzeżeniem dla pracowników służby zdrowia i osób przyjmujących te preparaty.
Agencja podkreśla, że medycy powinni zwracać uwagę na możliwość wystąpienia tych skutków ubocznych oraz poinformować osoby poddawane szczepieniu, aby zgłaszały się do lekarza w przypadku pojawienia się objawów wskazujących na zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie osierdzia, m.in.:
- duszności,
- gwałtownego bicia serca, które może być nieregularne,
- bólu w klatce piersiowej.
Jeśli chodzi o szczepionki przeciw COVID-19 firm Johnson & Johnson (Jansen) i AstraZeneka (Vaxzevria), „do tej pory nie ustalono związku przyczynowego między podaniem preparatów a występowaniem zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia”.
Zapalenie mięśnia sercowego – co trzeba wiedzieć?
Zapalenie mięśnia sercowego to choroba kurczących się komórek serca, a także tkanek i struktur okolicznych. Stosunkowo często występuje u osób młodych bez wywiadu w kierunku chorób serca. Zapalenie mięśnia sercowego u dzieci przebiega w sposób poważniejszy i jest główną przyczyną powstania niewydolności serca.
Najczęściej przyczyną schorzenia jest wirusowe zapalenie mięśnia sercowego. Patogeny mogące wywołać zapalenie to również niektóre bakterie, pierwotniaki, robaki oraz grzyby. Typowym początkiem choroby jest zapalenie mięśnia sercowego po grypie, a raczej po niespecyficznych przeziębieniach układu oddechowego. Zapalenie mięśnia sercowego po anginie, czyli zakażeniu paciorkowcami, może być jej powikłaniem.
Do schorzenia może dojść również w wyniku reakcji autoimmunologicznej wobec obcych antygenów – toksyny tężcowej, niektórych leków i szczepionek lub wobec własnych antygenów – w toczniu rumieniowatym układowym, celiakii. Chorobę mogą wywołać też niektóre leki lub substancje toksyczne: antybiotyki, kokaina, jad węży i owadów.
Zapalenie osierdzia – najważniejsze informacje
Zapalenie osierdzia (wysiękowe zapalenie osierdzia) to proces zapalny obejmujący zewnętrzną część serca – blaszki osierdzia, któremu zwykle towarzyszy tworzenie się płynu wysiękowego. Zespoły osierdziowe z kolei to zespoły objawów, które towarzyszą chorobom osierdzia: zapaleniu osierdzia, płynowi w worku osierdziowym, tamponadzie serca i zaciskającemu zapaleniu osierdzia. Wyróżnia się 3 rodzaje zapalenia osierdzia ze względu na czas trwania:
- ostre zapalenie osierdzia,
- przewlekłe zapalenie osierdzia – trwające >3 miesięcy,
- przetrwałe zapalenie osierdzia – trwające >4–6 tygodni, ale mniej niż 3 miesiące,
- nawracające zapalenie osierdzia.
Przebieg naturalny choroby zależy w głównej mierze od przyczyny, która ją wywołała.
Poleć artykuł
Zobacz także

Skutki uboczne szczepionek na COVID-19 – które występują najczęściej? Porównanie

Niemcy zalecają mieszanie szczepionek przeciwko COVID-19. Kiedy w Polsce doczekamy się zmian w programie szczepień?

Niepożądane odczyny po podaniu szczepionki przeciw COVID-19. Po którym preparacie występują najczęściej?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023