Przejdź do treści

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce Pfizera? Zbada to Izrael

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce Pfizera? Zbada to Izrael
Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce Pfizera? Zbada to Izrael / fot. Gerardo Vieyra, Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia przeanalizuje przypadki zapalenia mięśnia sercowego u osób szczepionych preparatem Pfizera przeciw COVID-19, który otrzymało dotąd już niemal 60 proc. z ok. 9 milionów mieszkańców Izraela. Na razie wiadomo, że wiek i płeć mają w tym wypadku spore znaczenie, jednak dokładne badania będą jeszcze prowadzone.

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce firmy Pfizer?

Jak stwierdził szef rządowego zespołu ds. pandemii w Izraelu prof. Nachman Asz, w ramach wstępnej analizy zidentyfikowano 62 przypadki zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad 5 milionów zaszczepionych osób. Wystąpiły one głównie po drugiej dawce preparatu i u mężczyzn poniżej 30. roku życia.

Jak jednak zaznaczył Asz, szef rządowego zespołu ds. pandemii w Izraelu, nie ma pewności, czy dane te powinny nas niepokoić. Nie wiadomo, czy są one wyższa od normy i czy zachorowania na zapalenie mięśnia sercowego wiążą się ze szczepieniem przeciw COVID-19. Ma dowiedzieć się tego izraelskie Ministerstwo Zdrowia, które bada tę sprawę. Istotne jest jednak to, że jak zaznaczył Asz, zapalenie mięśnia sercowego często kończy się bez powikłań i może być wywoływana również przez wiele innych infekcji wirusowych oraz innych czynników.

Co na to Pfizer?

Szczepionkę koncernu otrzymało do tej pory pawie 60 proc. z ok. 9 milionów mieszkańców Izraela. Według koncernu nie zaobserwowano nadzwyczajnie wysokiej częstotliwości występowania tej choroby u zaszczepionych.

„Nie ma w tej chwili żadnych dowodów, by twierdzić, że zapalenie mięśnia sercowego jest ryzykiem związanym z użyciem szczepionki Pfizer/BioNTech” – oświadczył koncern.

Wielu naukowców jest zdania, że nawet jeśli tak by było, to i tak niezaszczepienie się przeciw COVID-19 i narażenie na ostry przebieg choroby stanowi większe zagrożenie.

Zapalenie mięśnia sercowego – co warto o nim wiedzieć?

Zapalenie mięśnia sercowego to choroba dotycząca kardiomiocytów, czyli kurczących się komórek serca, a także tkanek i struktur okolicznych. Stosunkowo często występuje u osób młodych bez wywiadu w kierunku chorób serca. Zapalenie mięśnia sercowego u dzieci przebiega w sposób poważniejszy i jest główną przyczyną powstania niewydolności serca. Najczęstszą postacią jest ostre zapalenie mięśnia sercowego.

Najczęściej przyczyną powstania choroby jest wirusowe zapalenie mięśnia sercowego. Wywołują je wirusy. Patogeny mogące wywołać zapalenie to również niektóre bakterie, pierwotniaki, robaki oraz grzyby. Typowym początkiem choroby jest zapalenie mięśnia sercowego po grypiea raczej po niespecyficznych przeziębieniach układu oddechowego. Zapalenie mięśnia sercowego po anginie, czyli zakażeniu paciorkowcami, może być jej powikłaniem.

Zapalenie mięśnia sercowego może powstać w wyniku reakcji autoimmunologicznej wobec obcych antygenów – toksyny tężcowej, niektórych leków i szczepionek lub wobec własnych antygenów – w toczniu rumieniowatym układowym, celiakii. Chorobę mogą wywołać również niektóre leki lub substancje toksyczne: antybiotyki, kokaina, jad węży i owadów.

 


Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.