3 min.
Zasady zlecania testów na koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia podało wytyczne

Zasady zlecania testów na koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia podało wytyczne/ Pexels, fot. Matilda Wormood
Ministerstwo Zdrowia 23 września opublikowało nowe wytyczne zlecania testów na COVID-19. Schematy postępowania trafiły do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w całej Polsce. Medycy dowiedzieli się, jak mają postępować w przypadku osób z objawami, bez objawów oraz z pacjentami niesamodzielnymi.
Spis treści
Zasady skierowania na test pacjenta samodzielnego z objawami
W sytuacji, kiedy występują u nas takie objawy jak: duszności, kaszel, gorączka lub utrata węchu i smaku należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na teleporadę. Lekarz POZ po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu może skierować nas na test w kierunku COVID-19 tylko, jeśli wykazujemy stwierdzone i udokumentowane kliniczne 4 objawy tej choroby:
- temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszność
- utrata węchu lub smaku.
Jeśli pacjent wykazuje powyższe objawy, lekarz w trakcie teleporady zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Przekazuje także pacjentowi informację o mobilnych punktach pobrań tzw. drive thru, w których można wykonać badanie. Następnie lekarz POZ zgłasza pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Czy na test można pojechać samemu?
Tak. Jeśli pacjent jest w stanie, może samodzielnie pojechać autem do pobliskiego punktu drive thru. Lekarz powinien również poinformować pacjenta o konieczności unikania transportu publicznego i zasłaniania ust i nosa. Na badanie należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i podać nr PESEL. Należy pamiętać, że na miejscu nie wysiada się z auta. Wymaz z nosogardzieli zostaje pobrany przez otwarte okno samochodu. Test zlecony przez lekarza POZ jest bezpłatny.
Pobrana próbka trafia do analizy do laboratorium COVID a wynik testu zostaje wprowadzony do systemu, gdzie będzie widoczny dla lekarza POZ w gabinet.gov.pl, dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie EWP dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
Pacjent niesamodzielny a test na koronawirusa
W sytuacji, kiedy pacjent nie jest samodzielny, lekarz po zleceniu testów na COVID-19, kontaktuje się telefonicznie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE) i przekazuje informacje o konieczności wykonania testu. WSSE wystawia zlecenie testu i wysyła w tym celu do pacjenta karetkę.
Wynik pozytywny – co dalej?
Pacjent, u którego stwierdzono COVID-19, jeśli jest samodzielny, udaje się do szpitala zakaźnego własnym środkiem transportu. Musi mieć także zasłonięte usta i nos oraz unikać kontaktu z innymi. Po przyjeździe pacjent udaje się do wyznaczonego przez szpital punktu triage (np. namiotu, wydzielonej izby przyjęć), gdzie informuje o wyniku badania w kierunku SARS-COV-2. Następnie czeka na wizytę lekarza, który decyduje o przyjęciu pacjenta do oddziału, przekazaniu do innego szpitala lub skierowaniu na izolację (domową lub w izolatorium).
Pacjent, który zostaje skierowany na izolację domową, pozostaje pod opieką lekarza POZ. Ten w 8-10 dobie dzwoni do chorego, aby uzyskać informacje o jego stanie zdrowia. Jeśli u pacjenta nie wystąpiły wszystkie objawy, zostaje zwolniony z izolacji po 10 dniach od wykonania testu. Jeśli objawy wystąpiły, lekarz wydłuża czas izolacji i wyznacza dzień jej zakończenia lub termin ponownej teleporady.
Mam objawy, ale nie dostałem skierowania na test – co wtedy?
Jeśli lekarz nie stwierdzi u chorego objawów kwalifikujących do skierowania na badanie w kierunku SARS-COV-2, wtedy umawia następną teleporadę w ciągu 3-5 dni od pierwszej wizyty. Dalsze kroki zależne są od stanu pacjenta. Jeśli w trakcie drugiej teleporady wciąż nie wyda skierowania na test, może umówić wizytę osobistą w POZ.
Co zrobić, kiedy jestem na kwarantannie i bardzo źle się czuję?
Jeśli u chorego występują objawy zagrażające zdrowiu lub życiu, należy wezwać zespół ratownictwa medycznego i koniecznie poinformować dyspozytora medycznego o tym, że chory przebywa w izolacji domowej.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023