Przejdź do treści

„Zaszczep się przeciwko koronawirusowi na wakacjach”. Turystyka szczepionkowa coraz bardziej popularna

Turystyka szczepionkowa / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już nie tylko „all inclusive” zachęca turystów do urlopu w wybranym hotelu. Najprawdopodobniej w tym roku wiele osób wakacje spędzi tam, gdzie organizator zapewni turystom szczepienie na COVID-19. Urlop z wliczoną ceną szczepionki proponują już Zjednoczone Emiraty Arabskie, Serbia, a wkrótce może i Kuba. Turystyka szczepionkowa staje się coraz bardziej popularna.

Turystyka szczepionkowa

Trudno powiedzieć, kiedy szczepienia przeciwko COVID-19 będą dostępne dla młodszej części populacji. W związku z tym organizatorzy wakacyjnych wycieczek oraz właściciele hoteli odkryli nowy sposób na zarobek i jednocześnie pomoc osobom, które szczepienie chcą mieć już za sobą.

Brytyjski klub Knightsbridge Circle, w którym członkostwo kosztuje 25 tys. funtów (130 tys. złotych) na rok, już w styczniu oferował swoich członkom zaszczepienie się podczas 21-dniowej wycieczki do Dubaju. W ciągu 2 tygodni 2 tys. osób zgłosiło chęć przystąpienia do klubu.

Nieoficjalnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich można się zaszczepić się również podczas wakacji. Zamożni turyści w trakcie urlopu przyjmują dwie dawki szczepionki produkowanej przez chińską państwową grupę farmaceutyczną Sinopharm.

Oficjalnie szczepienie w ZEA jest dostępne jedynie po okazaniu lokalnego dokumentu tożsamości i ma miejsce dopiero po umówieniu się za pomocą rządowej aplikacji mobilnej. Jednak zagraniczni mieszkańcy ZEA dzielą się swoimi doświadczeniami dotyczącymi  np. szczepienia członków rodziny, którzy przyjechali do nich w odwiedziny.

Według nich najłatwiej – choć nadal nieoficjalnie – jest dostać szczepionkę w jednej z prywatnych klinik w którymś z mniejszych emiratów. Takim jest np. Adżman znajdujący się zaledwie godzinę drogi samochodem od Dubaju.

Zaszczep się w Niemczech i Austrii

Oferty „wyjazdów szczepionkowych” pojawiają się również w Niemczech i Austrii. Mimo że potencjalne kierunki i terminy nie są jeszcze w żaden sposób potwierdzone, rezerwacja wycieczek jest już możliwa.

Według informacji na stronie biura „Fit Reisen”, kraje takie jak: ZEA, Seszele czy Wielka Brytania są na dobrej drodze do szybkiego zaszczepienia własnych obywateli, a ponieważ zamówiły więcej dawek niż same są w stanie zużyć, turyści będą mogli skorzystać z nadwyżek. Trwający od trzech do czterech tygodni wyjazd ma kosztować co najmniej 2-3 tys. euro.

Za pośrednictwem austriackiej strony Impfreisen.at można zarezerwować wyjazd do Serbii, gdzie za 3 tys. euro podana będzie pojedyncza szczepionka firmy Johnson & Johnson. Można również wziąć pod uwagę kraje, w których stosuje się rosyjski Sputnik V lub chińskie szczepionki Sinovac i Sinopharm.

Szczepionka na Kubie

Turystyka szczepionkowa zawędrowała też na Kubę. Tamtejsze władze poinformowały na początku lutego, że turyści odwiedzający ten kraj będą mogli otrzymać wyprodukowaną na miejscu szczepionkę Soberana 2, która przechodzi obecnie trzecią fazę badań klinicznych i oczekuje się, że zostanie zatwierdzona do użytku na wyspie w marcu.

Podobnie jak preparat amerykańskiej firmy Novavax, Soberana 2 jest szczepionką zawierającą jedynie fragment koronawirusa. Wymaga trzech dawek podawanych w odstępach dwutygodniowych. Przed otrzymaniem szczepionki turyści będą musieli przebyć kwarantannę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.