Przejdź do treści

„Zaszczep się w majówkę”. Tłumy chętnych w kolejkach do plenerowych punktów szczepień

„Zaszczep się w majówkę”. Tłumy chętnych w kolejkach do plenerowych punktów szczepień/fot. GettyImages
„Zaszczep się w majówkę”. Tłumy chętnych w kolejkach do plenerowych punktów szczepień/fot. GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od 1 do 3 maja każdy, kto ma aktywne e-skierowanie (w praktyce chodzi o osoby powyżej 36. roku życia), może się zaszczepić na COVID-19 w jednym z mobilnych punktów szczepień, które powstały w 16. miastach wojewódzkich. Kolejki do punktów ustawiały się już w nocy.

Co trzeba zrobić, żeby w majówkę zaszczepić się na COVID-19?

Nie trzeba rezerwować terminu, wystarczy mieć e-skierowanie i stanąć w kolejce – to warunki akcji „Zaszczep się w majówkę”, którą rząd zapowiedział 29 kwietnia. Jak się okazało, warto mieć również zarezerwowane sporo czasu i zdrowe nogi, bo w kolejkach do mobilnych punktów szczepień ustawiły się tłumy Polaków. Chętni pojawiali się na wiele godzin przed otwarciem, niektórzy nawet w nocy.

Chętni do udziału w akcji „Zaszczep się w majówkę” przyjmą jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson. Przed szczepieniem trzeba przejść standardową kwalifikację.

"Wrzucamy wyższy bieg w programie szczepień" - zadeklarował premier. W majówkę zaszczepimy się bez umawiania wizyty w mobilnym kontenerze

Kolejki na 1000 osób i obietnice, że nikt nie odejdzie z kwitkiem

Każdy z 16 mobilnych punktów szczepień otrzymał 2,5 dawek szczepionki Johnson & Johnson do rozdysponowania w ciągu trzech majówkowych dni.

Jak poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu jeszcze przed południem skończyły się przewidziane na 1 maja szczepionki na COVID-19 w mobilnym punkcie szczepień na poznańskiej Malcie. Ci, dla których nie starczyło preparatu, mogą spróbować swoich sił znów w niedzielę 2 maja.

W Krakowie do 10 zaszczepiono 200 osób, a jak szacują służby w tym samym czasie w kolejce stało około 1000 chętnych. „Ogonek” z czekającymi na swoją kolej ciągnął się przez cały Rynek Główny aż do okolic ulicy Mikołajskiej.

W Warszawie na Placu Bankowym kolejka zaczęła tworzyć się już około 3 w nocy i chwilę przed południem również stało w niej około 1000 osób.

Samorządowcy nie ukrywają, że zainteresowanie przerosło ich oczekiwania, ale obiecują też, że będą robić, co w ich mocy, by zaszczepić wszystkich chętnych.

Szczepienie

Lista mobilnych punktów szczepień w ramach akcji „Zaszczep się w majówkę”

Dla tych, którzy chcą spróbować powalczyć o swoją szczepionkę podajemy listę mobilnych punktów szczepień otwartych w majówkę:

  • Dolnośląskie – plac przed Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu, Pl. Powstańców Warszawy 1,
  • Kujawsko-pomorskie – plac przy Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, Aleja Solidarności 1-3,
  • Lubelskie – Plac Zamkowy w Lublinie,
  • Lubuskie – Park Górczyński w Gorzowie Wielkopolskim,
  • Łódzkie – Park im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (potocznie Park na Zdrowiu), Al. Unii, Srebrzyńska, Krakowska, Krzemieniecka, Konstantynowska,
  • Mazowieckie – przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim w Warszawie, pl. Bankowy 3/5,
  • Małopolskie – Rynek Główny w Krakowie,
  • Opolskie – przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim w Opolu, ul. Piastowska 14,
  • Podkarpackie – parking przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie, Grunwaldzka 15,
  • Podlaskie – plac przed Pałacem Branickich w Białymstoku, ul. Jana Kilińskiego 1,
  • Pomorskie – Skwer Kościuszki w Gdynia
  • Śląskie – Park Śląski w Chorzowie, aleja Różana 2,
  • Świętokrzyskie – teren przy Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, ul. Al. IX Wieków Kielc 3,
  • Warmińsko-Mazurskie – przed Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie, ul. Piłsudskiego 7/9,
  • Wielkopolskie – teren przy jeziorze Malta, dojazd od ulicy Krańcowej,
  • Zachodniopomorskie – parking przed przychodnią 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie, ul. Piotra Skargi 34 (od strony Jasnych Błoni).

Adresy i godziny otwarcia mobilnych punktów znaleźć można również na stronach urzędów wojewódzkich

pandemia koronawirusa

Szczepienia na COVID-19 w Polsce

Do 30 kwietnia w Polsce wykonano 11 470 800 szczepień na COVID-19. Pierwszą dawką wykonano 8 597 875 szczepie. W pełni zaszczepionych zostało 2 872 925 osób (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów).

E-skierowania na szczepienia wystawiane są w systemie automatycznie, zgodnie z harmonogramem szczepień. Zapisy roczników uwalniane są sukcesywnie: 1 maja e-skierowania trafią do roczników 1984-1985, 3 maja – roczników 1986-1987, 4 maja – roczników 1988-1989, 5 maja – roczników 1990-1991, 6 maja – roczników 1992-1993; 7 maja – roczników 1994-1996, 8 maja – roczników 1997-1999, 9 maja – roczników 2000-2003, co znaczy, że od 9 maja e-skierowanie będzie miał wystawiony każdy pełnoletni Polak.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.