Przejdź do treści

Zaszczepiłaś się przeciw COVID-19? Eksperci ostrzegają: nie publikuj zdjęcia zaświadczenia w mediach społecznościowych

Zaszczepiłaś się przeciw COVID-19? Eksperci ostrzegają: nie publikuj zdjęcia zaświadczenia w mediach społecznościowych
Zaszczepiłaś się przeciw COVID-19? Eksperci ostrzegają: nie publikuj zdjęcia zaświadczenia w mediach społecznościowych / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niemieccy eksperci zajmujący się ochroną danych osobowych odradzają publikowanie w sieci zdjęć zaświadczeń o otrzymaniu szczepionki przeciw COVID-19. Powód jest bardzo istotny.

Zaświadczenie o szczepieniu zachowaj dla siebie

Johannes Caspar, odpowiedzialny we władzach Hamburga za sprawy związane z ochroną danych osobowych, powiedział w rozmowie z agencją dpa, że zdjęcia zaświadczeń o otrzymaniu szczepionki wrzucane do sieci mogą przydać się… oszustom.

Dzięki nim mogą oni podrabiać pieczątki, podpisy lekarzy oraz numery serii szczepionek, żeby tworzyć fałszywe karty szczepień i udostępniać je na czarnym rynku. Wraz z informacjami na temat szczepień można zdobyć też informacje o wcześniej przebytych przez zaszczepione osoby chorobach. Jak dodał Caspar, nie powinno się z zasady publikować w internecie danych dotyczących sektora zdrowotnego.

Czarny rynek paszportów szczepionkowych

Choć wielu z nas chce się pochwalić przyjęciem szczepionki, to zdecydowanie lepiej zdjęcia zaświadczeń, które to potwierdzają, zachować dla siebie albo pokazać je jedynie najbliższym osobom.

– Wszyscy użytkownicy powinni mieć na uwadze, że to bardzo wrażliwe dane, do których w ten sposób zyskują dostęp nie tylko ich znajomi, ale też obce osoby oraz same platformy społecznościowe – wskazał Johannes Caspar.

Czarny rynek paszportów szczepionkowych niestety coraz bardziej się rozrasta. W zeszłym tygodniu funkcjonariusze Krajowego Urzędu Kryminalnego Dolnej Saksonii poinformowali, że oszuści sprzedawali je przez komunikator Telegram w cenach od 99 do 250 euro.

Paszporty szczepionkowe w UE

W czwartek 29 kwietnia Parlament Europejski opowiedział się za wprowadzeniem unijnych paszportów szczepionkowych we wszystkich krajach członkowskich. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nazwała głosowanie „ważnym krokiem w kierunku swobodnego i bezpiecznego podróżowania tego lata”. Oczekuje się, że system zostanie zatwierdzony i uruchomiony do końca czerwca. Paszport – nazywany „unijnym certyfikatem COVID-19” – będzie jednak dokumentem tymczasowym, wydawanym na okres maksymalnie 12 miesięcy.

Certyfikat wykaże, czy ktoś został zaszczepiony, uzyskał wynik negatywny lub niedawno przeszedł zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Osoby niezaszczepione również będą mogły poruszać się między państwami, postępując według wymogów danego kraju, m.in. okazując negatywny test lub przechodząc kwarantannę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.