3 min.
Zaszczepili się przeciw COVID-19, choć nie są w grupie 0. Minister zlecił kontrolę

Zaszczepili się przeciw COVID-19, choć nie są w grupie 0/Getty Images
Resort zdrowia sprawdzi, na jakiej podstawie zaszczepiono przeciw COVID-19 osoby, które nie są w tzw. grupie 0. Przypomnijmy – znajdują się w niej pracownicy ochrony zdrowia, pracownicy MOPS-ów i DPS-ów, a także sanepidu. O zaszczepieniu przeciwko COVID-19 w mediach społecznościowych poinformowali m.in. Leszek Miller i Krystyna Janda.
Spis treści
Leszek Miller i Krystyna Janda chwalą się szczepieniami
Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia 2020 roku. Pierwszą osobą, która przyjęła szczepionkę, była Alicja Jakubowska, Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA w Warszawie. Wielu medyków aktywnych w mediach społecznościowych chwali się, że już przyjęli pierwszą dawkę szczepionki. Podobnie radość z bycia zaszczepionymi postanowili wyrazić Leszek Miller i Krystyna Janda. Ich wpisy wywołały jednak burzę – ponieważ nikt nie spodziewał się, że polityk i aktorka mogą być zaszczepieni w ramach grupy 0.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Adam Niedzielski zlecił kontrolę szczepień w grupie 0
W związku z dużymi kontrowersjami związanymi z tą sprawą Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że na polecenie ministra zdrowia skontroluje realizację szczepień m.in. w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. „Jestem zdegustowany postępowaniem władz WUM, które dokonały nadużycia interpretacyjnego, organizując ustawione szczepienie dla grupy SWOICH wybrańców” – napisał minister Adam Niedzielski na Twitterze.
Jednocześnie NFZ wyjaśnia, że dopuszczalne jest szczepienie członków rodzin pracowników ochrony zdrowia oraz pacjentów, ale tylko pod takim warunkiem, że w kolejce nie czeka personel medyczny.
Warszawski Uniwersytet Medyczny odpiera zarzuty
W wydanym przez biuro prasowe komunikacie WUM poinformował, że od Agencji Rezerw Materiałowych otrzymał dodatkową pulę 450 dawek szczepionek, które musiały być wykorzystane do końca roku. Jak wynika z informacji przekazanych przez WUM zaszczepiono nimi m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.
Nie wiadomo jednak, jakie były kryteria wyznaczania ambasadorów i kto dokładnie wśród nich się znalazł.
Szczepienia przeciw Covid-19 są w Polsce dobrowolne i darmowe. Pierwszego stycznia resort zdrowia podał informację, że do tej pory zaszczepiono 47,6 tys. osób.
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023