Przejdź do treści

Zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa. Minister Zdrowia przedstawił nowy plan

Nowe restrykcje związane z pandemią / gettyimages.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek” – powiedział podczas wtorkowego spotkania minister Adam Niedzielski. Minister poinformował także o ograniczeniu działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. 

Walka z pandemią w Polsce

„Staramy się przekonywać o tym, z jakim niebezpieczeństwem mamy do czynienia, jak ważne jest stosowanie środków prewencyjnych: zachowanie dystansu, noszenie maseczki, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń, które są systematycznie wprowadzane – mówił podczas wtorkowej konferencji Adam Niedzielski.

Minister podkreślił również, że w obecnej sytuacji epidemicznej noszenie maseczki traktuje jako jedną z norm współżycia społecznego. 

Zaznaczył też, że pomimo zagrożenia pandemicznego, wiele osób nie stosuje się do obostrzeń. Właśnie dlatego Ministerstwo Zdrowia wraz z Komendą Główną Policji opracowali rozwiązania umożliwiające lepszą egzekucję obowiązujących restrykcji.  

Polityka zero tolerancji

Resort zdrowia wraz z policją ogłosili tzw. „politykę zero tolerancji” dla nieprzestrzegania surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek. Z obowiązku zakrywania ust i nosa będą zwolnione osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Do tej pory przepisy pozwalające na niezasłanianie ust i nosa były często nadużywane. Wkrótce ma się to zmienić. Od soboty trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje.

Zmiany w restauracjach, barach, pubach

Minister Zdrowia poinformował także o nowym zakazie udostępniania lokali do imprez. Chodzi o te punkty gastronomiczne, które nie mają w swojej działalności gospodarczej organizowania imprez, a udostępniają przestrzeń w tym celu.

Od tej soboty zaczyna też obowiązywać nowy pakiet obostrzeń w strefach zielonej, żółtej i czerwonej. Wprowadza on limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. Natomiast w strefie czerwonej pozostanie ograniczenie do 50 osób.

W strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie – jak do tej pory – tylko w strefie czerwonej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: