Przejdź do treści

Zgłoszono pierwsze przypadki zatorów tętnic mózgu po szczepionce koncernu AstraZeneca

Zgłoszono pierwsze przypadki zatorów tętnic mózgu po szczepionce koncernu AstraZeneca
Zgłoszono pierwsze przypadki zatorów tętnic mózgu po szczepionce koncernu AstraZeneca /fot. Annice Lyn, Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy na łamach „Journal of Neurology Neurosurgery & Psychiatry” opisali trzy  przypadki udaru niedokrwiennego u pacjentów, którzy wcześniej przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. Doszło u nich do zatoru dużych tętnic prowadzących krew do mózgu.

Pierwsze przypadki zatorów tętnic mózgu

Od jakiegoś czasu pojawiały się doniesienia o rzadkich przypadkach udaru po przyjęciu szczepionki Oxford/AstraZeneca przeciw COVID-19. Do tej pory jednak zatory dotyczyły żył, głównie obecnych w mózgu. Osoby, u których występowały, miały zwykle niską liczbę płytek krwi oraz sprzyjające zakrzepom przeciwciała skierowane przeciw płytkom.

Teraz naukowcy opisali na łamach „Journal of Neurology Neurosurgery & Psychiatry” trzy pierwsze przypadki zatorów tętnic mózgu. U trójki pacjentów doszło do zatoru dużych tętnic prowadzących krew do mózgu, a u dwójki – dodatkowo w żyłach. Wszystkich łączyło jedno: mieli oni wyjątkowo niską liczbę płytek oraz przeciwciała przeciw płytkom.

Wnioski płynące z badania są dość niepokojące. Główny autor pracy, prof. David Werring z UCL Queen Square Institute of Neurology, podkreśla, że oprócz zakrzepów w żyłach mózgu, małopłytkowość wywołana przez podanie szczepionki, może powodować także zablokowanie tętnic mózgowych.

szczepionki AstraZeneca/ Getty

U kogo stwierdzono udar?

Wiek osób, u których wystąpiły zatory tętnic mózgu, dla wielu może być zaskoczeniem. Wcale nie wystąpiły one u starszych osób.

Pierwszym pacjentem był czterdziestokilkuletni mężczyzna, który trzy tygodnie po szczepieniu zaczął mieć kłopoty z mówieniem oraz rozumieniem mowy. Jego stan zdrowia udało się ustabilizować.

U innej pacjentki, przed 40. rokiem życia, 12 dni po szczepieniu wystąpiły takie objawy jak:

Na szczęście dzięki leczeniu jej stan się poprawił.

Ostatnią pacjentką była trzydziestokilkuletnia kobieta, u której sześć dni po szczepieniu pojawił się pulsujący ból głowy po prawej stronie i wokół oka. Pięć dni później dołączyły do tego: uczucie senności, osłabienie mięśni lewej połowy twarzy, ramienia i nogi. Mimo wysiłków specjalistów (w tym zabiegu chirurgicznego) kobieta zmarła.

Jak postępować w przypadku udaru?

Autorzy publikacji przedstawiają zalecenia dla osób, które przeszły udar po szczepieniu preparatem Oxford/AstraZeneca. Zaznaczają, że powinni oni być pilnie zbadani pod kątem VITT (vaccine-induced immune thrombotic thrombocytopenia – ang. indukowana szczepieniem zakrzepowa małopłytkowość immunologiczna – przyp. red.) i leczeni przez zespół lekarzy obejmujący specjalistów z obszarów:

  • hematologii,
  • neurologii,
  • udarów,
  • neurochirurgii,
  • neuroradiologii.

Naukowcy nie zniechęcają jednak do szczepień. Zaznaczają, że w obecnym czasie, gdy wykonywanych jest dużo szczepień przeciw COVID-19, potrzebny jest „wysoki poziom podejrzliwości w celu zidentyfikowania epizodów skrzepów po przyjęciu szczepienia”.

„Ale ważne jest , żeby pamiętać, że te skutki uboczne są rzadkie, dużo rzadsze niż zakrzepy żylne i udary niedokrwienne spowodowane przez COVID-19” – podkreśla prof. Hugh Markus z University of Cambridge, autor komentarza do artykułu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.