2 min.
Zidentyfikowano ludzkie przeciwciało, które blokuje koronawirusa. Mamy przełom?

Koronawirus / rawpixel
Najnowsze
20.01.2021
Badania, które warto wykonać w diagnostyce trądziku. Chodzi nie tylko o hormony – zwracają uwagę kosmetolożki
20.01.2021
Wazektomia – co to jest, koszt, czy jest odwracalna?
20.01.2021
Śledziona – położenie, budowa, funkcje i choroby śledziony
20.01.2021
KE apeluje o zwiększenie liczby testów na obecność nowych wariantów koronawirusa. W Polsce… nie robimy ich w ogóle
20.01.2021
Tenisistka zaszczepiła się poza kolejnością. By „odpracować” swój błąd, zgłosiła się do pomocy jako wolontariuszka
„Zidentyfikowano ludzkie monoklonalne przeciwciało, które zapobiega infekowaniu komórek przez wirusa SARS-CoV-2 powodującego COVID-19” – czytamy w piśmie „Nature Communications”. Wyniki badań naukowców z Utrechtu są przełomowym odkryciem w walce z koronawirusem.
Przeciwciało blokujące koronawirusa
Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Utrechcie, Erasmus Medical Center oraz Harbour BioMed (HBM) mogą być początkiem prac tworzących ludzkie przeciwciała w celu leczenia COVID-19, a nawet zapobiegania pandemii koronawirusa.
Jak wyjaśnia prof. Berend-Jan Bosch, kierujący badaniami na Uniwersytecie w Utrechcie:
„Badania te opierają się na pracy, którą nasze grupy wykonały w przeszłości na przeciwciałach skierowanych przeciwko (wirusowi) SARS-CoV, który pojawił się w latach 2002/2003. Korzystając z tej kolekcji przeciwciał SARS-CoV, zidentyfikowaliśmy przeciwciało, które neutralizuje również zakażenie SARS-CoV-2 w hodowanych komórkach.
Takie przeciwciało neutralizujące może potencjalnie zmienić przebieg zakażenia u zainfekowanego gospodarza, wspierać usuwanie wirusów lub chronić niezainfekowaną osobę narażoną na wirusa”.
Przełom w leczeniu koronawirusa
Naukowcy zauważają, że przeciwciało wiąże się z domeną obecną zarówno w SARS-CoV, jak i SARS-CoV-2, co wyjaśnia jego zdolność do neutralizacji obu wirusów.
„Ta neutralizująca krzyżowo cecha przeciwciała jest bardzo interesująca i sugeruje, że może ono potencjalnie łagodzić choroby powodowane przez pokrewne koronawirusy, które pojawią się w przyszłości” – tłumaczy prof. Bosch.
Przeciwciało zidentyfikowane przez naukowców jest „w pełni ludzkie”, co pozwala na szybszy rozwój badań, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z odpornością.
„Konwencjonalne przeciwciała terapeutyczne są najpierw opracowywane u innych gatunków, a następnie muszą zostać poddane dodatkowej „humanizacji” – wyjaśniają naukowcy.
Źródło: PAP
Zobacz także

„Koronawirus odebrał mi wszystkie siły” – mówi chora na Covid-19 Anna, 40-letnia pielęgniarka z Kalisza

„Lecieliśmy do miejsca, w którym już szalała epidemia koronawirusa”. Poznaj historie Polaków wracających do kraju w momencie gdy wybuchła pandemia COVID-19. Jak wyglądała ich kwarantanna?

„Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony?
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.01.2021
Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

19.01.2021
„Nie rezygnuj z antydepresantów tylko dlatego, że mają takie skutki uboczne!”. Anna Wieczorek o wpływie leków przeciwdepresyjnych na życie seksualne

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

16.01.2021