Przejdź do treści

Złapałaś kleszcza? Sprawdź, jakie niebezpieczne choroby może przenosić

https://www.istockphoto.com
https://www.istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z czym kojarzy ci się kleszcz? Większość powie pewnie, że z boreliozą. I to dobra odpowiedź. Na nasze nieszczęście ten pajęczak roznosi jednak więcej niebezpiecznych chorób. Jakich? Już wyjaśniamy.

Borelioza

Najpowszechniej występującą chorobą odkleszczową jest borelioza, przez niektórych nazywana także choroba z Lyme. To właśnie w Lyme, czyli w południowej części stanu Connecticut, zdiagnozowano ją po raz pierwszy.

barbara pasek

Obecnie choroba występuje na całym świecie. Szacuje się, że co roku w Polsce boreliozą zakażają się dziesiątki tysięcy osób. Według PAH, w 2017 roku w Polsce stwierdzono 21 200 przypadków boreliozy.

Co ją wywołuje? Bakterie Borrelia burgdorferi, które kleszcz przenosi po ukąszeniu chorego zwierzęcia na człowieka. Boreliozą nie możemy zarazić się od osoby, która na nią choruje!

Objawy: Charakterystyczny, powiększający się, rumień skórny w miejscu ugryzienia. Nie pojawia się u wszystkich; dotyka 40-60 proc. osób zakażonych.

Oprócz zmiany skórnej we wczesnych stadiach boreliozy mogą pojawić się bardziej ogólne objawy, takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy. Następnie ujawniają się różne inne objawy boreliozy, najczęściej w postaci porażenia nerwu twarzowego, widoczne jako porażenie połowy twarzy. Inne rzadsze symptomy mogą obejmować bóle i problemy z sercem, zapalenie stawu (najczęściej kolanowego), aż po poważne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – czytamy na stronie kampanii dot. kleszczy.

Profilaktyka: Szczepienia ochronne nie występują, najważniejsze jest szybkie usunięcie kleszcza z ciała. Dlaczego? Krętki Borrelia burgdorferi znajdujące się w przewodzie pokarmowym kleszcza ożywiają się bowiem dopiero po wypełnieniu jelit pajęczaka krwią. Kleszcz musi więc „siedzieć” kilka, kilkanaście godzin na skórze, by zarazić człowieka boreliozą.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszcze przenoszą także wirusy Flaviviridae, które wywołują kleszczowe zapalenie mózgu. W Polsce w 2017 roku zgłoszono 279 przypadków klinicznych tej choroby.

Schemat zarażenia jest taki sam jak w przypadku boreliozy – kleszcz kąsa chore zwierzęta, a następnie ląduje na skórze człowieka. KZM przekazywane jest wraz ze śliną lub wymiotami kleszcza, które trafiają do krwi. Do zarażenia dochodzi jednak znacznie szybciej – wirus przebywa w gruczołach ślinowych kleszcza, więc przenosi się w ciągu kilku minut.

Objawy:

„Typowe objawy początkowe to gorączka, ból głowy i stawów, typowy dla grypy. W określonych warunkach pacjent przezwycięża chorobę. Przy nieskutecznych mechanizmach obronnych wirus KZM dostaje się do centralnego układu nerwowego niektórych zakażonych. Najłagodniejszą postacią w tych przypadkach jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych to gorączka, silny ból głowy oraz często sztywność karku” – czytamy na stronie kleszcze.info.pl.

Profilaktyka: KZM nie jest chorobą uleczalną. Możemy jedynie łagodzić objawy – obniżać gorączkę i uśmierzać ból. Nie pomoże także szybkie usunięcie kleszcza. Jedyną formą ochrony jest szczepienie.

Anaplazmoza i inne riketsjozy

Czym jest riketsjoza? To choroba zwierząt i ludzi wywoływana przez bakterie należące do riketsji. Zakażenia tego rodzaju bakteriami nie są jednak tak powszechne jak w przypadku boreliozy.

Anaplazmoza jest wywoływana patogenem Anaplasma phagocytophilum. To ostra choroba gorączkowa. Objawy nie są charakterystyczne. To bóle mięśni, bóle głowy oraz gorączka – symptomy bardzo podobne do tych, które występują przy grypie.

Groźna dla u osób z osłabioną odpornością, prowadzącą do ciężkiego przebiegu choroby. Okres wylęgania wynosi ok. 9 dni. Pojawia się gorączka o nagłym początku z bólem głowy, dreszczami, złym samopoczuciem i bólami mięśni. Mogą one być bardzo dotkliwe. Rzadziej występuje upośledzenie łaknienia, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, kaszel czy splątanie. U ok. 30% pacjentów w Europie współistnieją one z kleszczowym zapaleniem mózgu lub boreliozą z Lyme. Najczęściej dochodzi do wyleczenia, nawet bez stosowania właściwej antybiotykoterapii – piszą eksperci.

Babeszjoza

Chorobą wywoływaną przez kleszcze jest także babeszjoza. Typowe symptomy dla tej dolegliwości to: gorączka, zmęczenie i bóle mięśni. I chociaż to choroba występująca częściej u zwierząt, ludzie też mogą na nią chorować. Jest śmiertelnie niebezpieczna!

Uwaga. Nie wszystkie kleszcze przenoszą choroby. Skąd jednak mamy wiedzieć, który jest zainfekowany?

Skąd mogę wiedzieć, czy kleszcz, który mnie pokłuł, był zainfekowany?

Najbardziej znany objaw infekcji pojawiający się po pokłuciu przez kleszcza to rumień w kształcie okręgu, który pojawia się dookoła miejsca pokłucia (rumień wędrujący). To typowy znak, że zostałeś zakażony krętkami borelii. Nie występuje w przypadku infekcji KZM. Ponadto są również ogólne objawy wskazujące na infekcję: chorzy skarżą się na objawy grypopodobne jak: senność, gorączka, ból głowy i trudności z koncentracją.

Prof. Joanna Zajkowska, Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.