3 min.
Zmarli na COVID-19 powinni zostać skremowani? „To jest potencjalna bomba biologiczna, która może być groźna dla nas wszystkich”

Zmarli na COVID-19 powinni zostać skremowani? "To jest potencjalna bomba biologiczna, która może być groźna dla nas wszystkich"/ Pexels, fot. Pavel Danilyuk
27.06.2022
Kichasz, gdy patrzysz na słońce? Biotechnolog Dawid Polak wyjaśnia to zjawisko
27.06.2022
Jak poznać, że upał ci zaszkodził? „Są trzy zjawiska kliniczne, które świadczą o nadmiernym działaniu ciepła” – mówi lekarz Michał Sutkowski
27.06.2022
Zmagasz się z zaparciami? Fizjoterapeutka tłumaczy, jakie mogą być tego konsekwencje
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
„Nadal na COVID-19 nie ma lekarstwa, a zwłoki w szczelnym worku to jest potencjalna bomba biologiczna” – ostrzega w rozmowie z Onetem Krzysztof Wolicki. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego apeluje, by zmarłych w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 poddawać kremacji.
Pochówek zmarłych na COVID-19
Czwarta fala pandemii COVID-19 w naszym kraju dynamicznie się rozwija. Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 19 074 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wzrasta również liczba zgonów z powodu zarażenia, a od początku pandemii w Polsce z tego powodu zmarło ponad 83 tys. osób.
Na problem z pochówkiem tych osób zwrócił uwagę w rozmowie z Onetem prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego Krzysztof Wolicki. Jak wyjaśnił, rozporządzenie Ministra Zdrowia z kwietnia 2020 roku przedstawia wytyczne odnośnie tego, w jaki sposób należy postępować z osobami, które zmarły w wyniku zakażenia koronawirusem. Mowa tu m.in. o obowiązkowej dezynfekcji ciała oraz rezygnacji ze standardowych procedur, takich jak mycie czy ubieranie zwłok do trumny. Zmarły chowany jest w ubraniach szpitalnych. Ciało nakazuje się również przechowywać w szczelnie zamkniętym plastikowym worku, którego nie należy otwierać. Ma to chronić przed zakażeniem kolejnych osób.
Rozporządzenie zostało jednak skrytykowane przez Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe w Polsce za niejasne informacje.
„To rozporządzenie z kwietnia 2020 r. zagmatwało sprawę. Gdyby rząd wpisał COVID-19 do wykazu chorób zakaźnych, sprawa byłaby jasna. Zwłok nie wolno ubierać, nie wolno okazywać, wkłada się je do trumny i koniec. Teraz mamy nieostre regulacje. Jest na przykład zapis o „unikaniu ubierania zwłok do pochówku lub okazywania zwłok”. Co to znaczy unikać? Albo okazujemy albo nie” – argumentował Wolicki.
Stowarzyszenie apelowało o wpisanie COVID-19 do rejestru chorób zakaźnych, co znacznie ułatwiłoby sprawę. Wprowadziłoby to również nakaz pochowania zmarłego do 24 godzin od śmierci. Jak jednak podaje Onet, Główny Inspektorat Sanitarny obawia się trudności, jakie mogłyby wyniknąć w zorganizowaniu pochówku przez rodzinę w tak krótkim czasie.
„To jest potencjalna bomba biologiczna”
W dalszej części rozmowy Wolicki zwraca uwagę na to, w jaki sposób chowani są zmarli na COVID-19. Według niego w tym przypadku powinna obowiązywać specjalna procedura a wszystkie ciała należy poddawać kremacji.
„Obecnie takie zwłoki wkładane są do worka plastikowego, który umieszczany jest w trumnie. Taki worek rozkłada się kilkaset lat” – wyjaśnia.
Dodaje, że w ten sposób przechowywane ciało nie ma szans na naturalne rozłożenie się, stanowiąc bombę biologiczną.
„Nawet nie chcę myśleć, co by się stało, gdyby w Polsce znów przyszły jakieś większe powodzie takie jak kiedyś we Wrocławiu i zalało cmentarze (…) Wiem, że jakaś część ludzi będzie się burzyła. Bo tradycyjny pogrzeb, a zmarłego trzeba pochować w ziemi. Ale nadal na COVID-19 nie ma lekarstwa, a zwłoki w szczelnym worku to jest potencjalna bomba biologiczna, która może być groźna dla nas wszystkich” – podsumowuje Wolicki.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także

Guma do żucia powstrzyma rozwój pandemii COVID-19? Naukowcy są dobrej myśli

„To my zatrzymujemy chcących wejść do kościoła czy kaplicy. Powiedzenie bliskim zmarłego, że nie mogą uczestniczyć we mszy, nie było proste” – mówi Łukasz pracujący w branży pogrzebowej

Nowy wariant koronawirusa niepokoi naukowców. Wykryto w nim aż 32 mutacje w obrębie białka tzw. kolca
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022