3 min.
Zmiana rekomendacji dla szczepionki AstraZeneca. W Polsce będzie podawana także osobom w wieku 60-65 lat

Zmiana rekomendacji dla szczepionki AstraZeneca. W Polsce będzie podawana także osobom w wieku 60-65 lat / iStock
Najnowsze
24.02.2021
„Trzecia fala koronawirusa rozpędza się w Polsce”. W jednym z województw powrót do obostrzeń
24.02.2021
Pierwsze szczepionki w ramach projektu COVAX dotarły do Ghany. „To doniosła okazja” – podkreślają UNICEF i WHO
24.02.2021
Naukowcy stworzyli „sztuczną, inteligentną i w pełni zautomatyzowana trzustkę”. Świetna wiadomość dla cukrzyków
24.02.2021
„Zaszczep się przeciwko koronawirusowi na wakacjach”. Turystyka szczepionkowa coraz bardziej popularna
24.02.2021
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi
Rada Medyczna zmieniła rekomendacje dotyczące szczepionki wektorowej firmy AstraZeneca przeciw COVID-19. Wcześniej, na początku lutego, zalecano, by preparat podawać jedynie osobom dorosłym pomiędzy 18. a 60. rokiem życia.
Spis treści
Szczepionka AstraZeneca dla osób w wieku 18-65 lat
„Rada Medyczna, w wyniku szczegółowych analiz, pozytywnie zaopiniowała stosowanie preparatu AstraZeneca dla osób w wieku 18-65 lat” – poinformował na Twitterze Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Przypomnijmy – wcześniej zalecano, by szczepionka wektorowa przeciw COVID-19 stworzona przez brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny była podawana w Polsce osobom od 18. do 60. roku życia. Brak rekomendacji dla osób starszych tłumaczono zbyt wąskimi badaniami w tej grupie wiekowej.
„Rada Medyczna zarekomendowała, aby w pierwszej kolejności tą szczepionka zostali zaszczepieni nauczyciele, w tym na początku nauczyciele klas 1-3 oraz wychowawcy w przedszkolach” – komunikowano wtedy.
Ministerstwo Edukacji i Nauki informowało zaś, że osoby urodzone przed 1962 r. będą miały możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna w innym terminie. Nikt jednak nie był w stanie przewidzieć, kiedy będzie mogło to nastąpić.
Zmiana zaleceń dotyczących szczepionki wektorowej ma istotne konsekwencje dla Narodowego Programu Szczepień. Rozwiewa też wątpliwości części ekspertów, którzy alarmowali, że szczepienie pedagogów w wieku powyżej 60 lat w późniejszym terminie jest niezgodne z konstytucją.
„W poniedziałek uruchomimy zapisy dla wszystkich nauczycieli do 65 r.ż. Rada rekomenduje stosowanie szczepionek na potrzeby grupy i etapu zero” – oznajmił Dworczyk.
Czym wyróżnia się szczepionka wektorowa firmy AstraZeneca?
Szczepionka AstraZeneca ma inny mechanizm działania niż preparaty Pfizera i Moderny, które są oparte na technologii mRNA (zawierają mRNA kodujące białko znajdujące się w otoczce koronawirusa SARS-CoV-2). Środek opracowany przez szwedzko-brytyjski koncern do dostarczenia kodu genetycznego białka S wykorzystuje cząsteczki zmodyfikowanego adenowirusa. Nie powoduje on choroby u człowieka, nie namnaża się w organizmie, jest jedynie „środkiem transportu” dla kodu genetycznego, umożliwiającym mu przedostanie się do komórki – tak by wywołać reakcję układu immunologicznego.
Szczepionka stworzona przez firmę AstraZeneca jest tańsza niż specyfiki Pfizera i Moderny, a jej przechowywanie i transport są mniej wymagające. Podczas gdy szczepionka Moderny zachowuje stabilność w temperaturze minus 20 st. C., a przechowywanie szczepionki Pfizera (Comirnaty) musi odbywać się w temperaturze minus 70 st. C., produktowi firmy Astra Zeneca wystarcza plus 2 do 8 st. C i może być on przechowywany w zwykłej lodówce co najmniej przez 6 miesięcy.
Badania kliniczne wskazują, że przy zastosowaniu optymalnej dawki skuteczność szczepionki AstraZeneca sięga od 62 do 90 proc. (jest wyższa u osób młodszych).
Poleć artykuł
Zobacz także

Nowy izraelski lek na COVID-19, Allocetra, wyleczył 90 proc. pacjentów. Jednak to nie w nim świat medycyny pokłada największe nadzieje

„Bez podania szczepienia, po zachorowaniu na COVID-19, z grupy miliona osób nie przeżyje 30 tysięcy” – alarmują eksperci z PAN

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci ruszą do września – przewiduje dr Anthony Fauci
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.02.2021
„Nie chcę, żeby było po mnie widać chorobę” – mówi Agata Młynarska, która zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna

23.02.2021
Magdalena Kowalska-Herdzik o „uśmiechniętej” depresji: Stłumione emocje muszą znaleźć ujście. Zazwyczaj szukają najsłabszego punktu w ciele człowieka

23.02.2021
„Uważałam, że z każdą matką miałby lepiej – szkoda, że trafił na mnie, bo jestem taka nieudana”. Depresja poporodowa oczami mam, które ją przeszły

23.02.2021