3 min.
Zmiana w szczepieniach w Polsce. Nowa szczepionka na COVID-19 dla nastolatków

Szczepionka na COVID-19 / gettyimages
„Od piątku dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat będą mogły zaszczepić się preparatem Spikevax od firmy Moderna” – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory tę grupę wiekową szczepiono jedynie preparatem Pfizer/BioNtech.
Spis treści
Schemat szczepień do 18. roku życia
Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień u osób do 18. roku życia. Zgodnie z nim w przypadku szczepionki Comirnaty (firmy Pfizer/BioNTech) rekomendowany odstęp między dwoma dawkami powinien wynieść 21 dni. Jeśli jednak chodzi o szczepionkę Spikevax (firmy Moderna) rekomendowany odstęp wynosi 28 dni.
Rekomendacje te są zgodne z charakterystyką tych produktów leczniczych.
Resort zdrowia zaznaczył, że w celu uzyskania maksymalnej możliwej ochrony przed COVID-19, w tym choroby wywołanej przez wariant Delta wirusa SARS-CoV-2, ważne jest podanie dwóch dawek szczepionki bez wydłużania odstępów.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Szczepionka Spikevax
Według informacji Europejskiej Agencji Leków, działanie preparatu Moderny przeanalizowano w badaniu z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Wykazało ono, że szczepionka powoduje porównywalną odpowiedź immunologiczną, jak w grupie wiekowej 18-25 lat. U żadnego z 2163 dzieci, które dostały prawdziwą szczepionkę, nie zaobserwowano objawów COVID-19. W grupie 1073 dzieci, która dostała placebo, objawy wystąpiły u czterech osób. Na podstawie tych wyników, EMA stwierdziła, że skuteczność preparatu Moderny u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych.
Działania niepożądane u dzieci i młodzieży
Na jakie działania niepożądane najczęściej skarżą się dzieci w wieku 12-17 lat? Są one podobne do tych, jakie występują u osób w wieku 18 lat i starszych. To ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączka. Objawy te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.
Udostępnij!
Zobacz także

„Czarny grzyb” atakuje pacjentów z COVID-19. Liczba zainfekowanych osób rośnie

„Dzieci w izolacji mogły się nauczyć tego, co dorośli: skupienia się na sobie, zastanowienia się co lubi, organizowania własnego czasu albo nauczyły się po prostu nudzić”

„Gdy leżałem pod respiratorem, przyszedł ksiądz, namaścił mnie. Nie rokowałem” – mówi biegacz, który przeszedł walkę z COVID-19
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023