Przejdź do treści

Nie częściej niż raz na 7 dni. Zmiana w zapisach na testy na koronawirusa: „Dużo ludzi chce wykonywać testy co 3 dni”

test na koronawirusa
"Dość duża grupa osób stara się wykonywać testy co 3 dni”. Zmiana w zapisach na testy na koronawirusa / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„W piątek wprowadzamy możliwość automatycznego wystawiania skierowań na testy na koronawirusa przez profil zaufany” – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że test będzie można wykonać raz na 7 dni.

Zapisy online przez profil zaufany

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej we wtorek 23 marca rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zakomunikował, że od 26 marca w życie wejdą zmiany we wstawianiu skierowań na testy RT-PCR na obecność SARS-CoV-2.

„W piątek wprowadzamy możliwość automatycznego wystawiania skierowań na testy na koronawirusa przez profil zaufany” – oświadczył Wojciech Andrusiewicz, zachęcając do założenia – choćby tymczasowego – profilu zaufanego

Przypomnijmy – w połowie marca Ministerstwo Zdrowia wprowadziło „nową ścieżkę testowania na obecność koronawirusa” – by w obliczu trzeciej fali upowszechnić dostępność do tego badania. Wcześniej zlecenia wystawiali lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Od 15 marca, by otrzymać skierowanie na test, należy samodzielnie wypełnić formularz na stronie pacjent.gov.pl. Po uzupełnieniu kwestionariusza i opisaniu objawów algorytm określa, czy dana osoba kwalifikuje się do badania. Jeśli tak – ze zgłaszającym kontaktuje się konsultant Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej i wystawia zlecenie na test.

Test raz na tydzień

Ponieważ zainteresowanie formularzem umożliwiającym wykonanie badania rośnie z każdym dniem, resort zdrowia postanowił jeszcze bardziej ułatwić procedurę i wprowadził opcję automatycznego wystawiania skierowania na test przez profil zaufany.

„Jeśli oczywiście nie mamy profilu zaufanego, nadal możemy skorzystać z tych możliwości, które mamy dotychczas, ale polecam założenie profilu zaufanego” – przekazał rzecznik resortu zdrowia.

Andrusiewicz zaznaczył, że test genetyczny na obecność będzie można wykonać raz na 7 dni. Jak zauważył, MZ obserwuje, że „dość duża grupa osób” próbuje wykonywać testy co 3 dni.

„Chcielibyśmy, by ten test robiło jak najwięcej osób, a nie jak najczęściej. Chcemy, by dużo osób nowych, które mają problem chociażby z dodzwonieniem się do podstawowej opieki zdrowotnej, mogło otrzymać skierowanie za pośrednictwem domowej opieki medycznej” – podkreślił rzecznik.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.