3 min.
Zmiany w ważności certyfikatów covidowych. Od 1 lutego będą obowiązywać krócej

Zmiany w ważności certyfikatów covidowych. Od 1 lutego będą obowiązywać krócej/ iStock
Unijny Certyfikat COVID-19, który otrzymuje się m.in. po szczepieniu przeciw infekcji koronawirusem SARS-CoV-2, do tej pory był ważny rok. Od 1 lutego weszło jednak w życie nowe rozporządzenie, które skraca ważność „zielonych przepustek”.
Spis treści
Skrócona ważność certyfikatu covidowego
Paszporty covidowe, nazywane „Unijnymi Certyfikatami COVID-19 (UCC)”, dostępne są w Polsce od czerwca 2021 roku. Tak zwany „zielony status”, na który składa się kod QR i unikalny identyfikator, ma ułatwiać przemieszczanie się między państwami osobom zaszczepionym na COVID-19 oraz ozdrowieńcom. Certyfikat można otrzymać również po wykonaniu negatywnego testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. W takiej sytuacji paszport jest ważny przez 48 godzin.
W przypadku ozdrowieńców UCC zachowuje ważność do 180 dni i wydany zostaje 11 dni po potwierdzeniu zakażenia. Sprawy jednak komplikują się dla osób zaszczepionych na COVID-19. UCC do tej pory był ważny przez rok i zaczynał obowiązywać 14 dni po drugiej lub przypominającej dawce szczepionki, a także jedynej dawce w przypadku preparatu Johnson&Johnson. Teraz jednak się to zmieni.
21 grudnia 2021 roku Komisja Europejska przyjęła przepisy, według których certyfikat będzie ważny przez ok. 9 miesięcy (270 dni) od pełnego zaszczepienia. Zmiany będą obowiązywać również w Polsce i dotyczyć także osób, które otrzymały przypominającą dawkę szczepionki. Co więcej, zmiana ta działa wstecz, przez co certyfikaty osób, które zaszczepiły się kilka tygodni czy miesięcy temu, również zostają skrócone.
Od kiedy wchodzi w życie nowe rozporządzenie?
KE przyjęła nowe rozporządzenie w odpowiedzi na najnowsze badania, według których po około sześciu miesiącach od przyjęcia szczepionki maleje odporność na infekcję koronawirusem SARS-CoV-2. Do półrocznego okresu dodano jednak trzy miesiące, by poszczególne kraje miały szansę na dostosowanie szczepień i zagwarantowanie swoim obywatelom przypominającej dawki szczepionki na COVID-19.
Rozporządzenie weszło w życie w naszym kraju we wtorek, 1 lutego. Obowiązuje również 27 krajów członkowskich UE „do celów podróży wewnątrz UE”, które są zobligowane do wpuszczenia na swoje terytorium osób w pełni zaszczepionych.
Władze poszczególnych krajów mogą jednak wprowadzać dodatkowe wymogi wobec wjeżdżających do kraju, m.in. takie jak wykonanie dodatkowego testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie.
Jak otrzymać certyfikat?
Certyfikat jest dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. Po zalogowaniu się należy wybrać opcję „Certyfikaty”, która umieszczona jest na dole strony, a następnie rodzaj certyfikatu i „Pobierz kod QR”.
Wyświetlone informacje należy zapisać w formacie pdf na swoim urządzeniu. Można również wydrukować kod QR lub zeskanować go. Ozdrowieńcy oraz osoby z negatywnym testem na obecność koronawirusa mogą otrzymać wydruk certyfikatu od lekarza lub pielęgniarki.
Unijny Certyfikat COVID jest ważny już w 60 krajach, m.in. we wszystkich państwach członkowskich UE, a także na Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023