Nowa strategia walki z koronawirusem: „Zmieniamy charakter reagowania” – MZ przedstawiło plan na jesień

się ten artykuł?
– Zmieniamy charakter naszego reagowania. Odchodzimy od środków, które są stosowane w ujęciu ogólnokrajowym i przechodzimy do tych, które są dedykowane do konkretnych regionów i dostosowane do skali zjawiska – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
„Przed nami trudny okres”
– Przed nami jest trudny okres. Trudny okres, który polega na tym, że tak to jak na jesieni pojawia się wiele zachorowań, wiele infekcji. Mamy grypę, no i mamy koronawirusa – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji zwołanej po to, żeby przedstawić strategię walki z koronawirusem na jesień.
Dodał, że problem polega na tym, że grypa i koronwirus mają podobne objawy i łatwo je pomylić. Jak wyjaśnił minister, stosowane do tej pory środki były dosyć drastyczne, jak chociażby lockdown. Teraz ministerstwo chce zmienić kierunek działania.
– Zmieniamy charakter naszego reagowania. Zmieniamy charakter podejścia. Odchodzimy od środków, które są stosowane w ujęciu ogólnokrajowym i przechodzimy do tych, które są dedykowane do konkretnych regionów i dostosowane do skali zjawiska pojawiania się koronawirusa – powiedział.
Druga zmiana, którą wprowadza nowy minister, to „elastyczne zarządzanie ryzykiem”. Jak mówi, bardzo dobrym przykładem tego podejścia, jest powrót dzieci do szkoły 1 września. – Będziemy starali się ważyć przy decyzjach zyski i straty – wyjaśnił.
Zmiany w czterech obszarach
Minister zdrowia poinformował na konferencji, że jego resort opracował nową strategię działania. Obejmuje ona cztery obszary:
1. Zmiany organizacyjne
- Zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów w służbie zdrowia; zostaną powołane trzy rodzaje szpitali, które będą odpowiedzialne za zajmowane się pacjentami zagrożonymi zarażeniem koronawirusem. Pierwszym poziomem będą szpitale powiatowe, które będą przyjmowały osoby z podejrzeniem zakażenia, ale nie będą zajmowały się leczeniem, tylko będą przekierowywały ich na dalsze „poziomy”, do specjalistycznych placówek.
- Rozbudowa punktów wymazowych, tzw. drive-thru i zwiększenie dostępności do nich.
- Zostanie przygotowany system elektronicznego zgłaszania potencjalnego zarażenia – poprzez infolinię. Będzie też wprowadzony system monitorujący te zgłoszenia.
2. Zmiany w testowaniu
- Skoncentrowanie testowania na pacjentach objawowych – będą testowani przede wszystkich ci pacjenci, którzy wykazują podstawowe objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszności.
- Ochrona specjalnych grup ryzyka, czyli osób, które są szczególnie narażone na zarażenie. One będą badane mimo niewykazywania typowych objawów zarażenia. To na przykład osoby, które: wybierają się do uzdrowisk, są przyjmowanie do DPS-ów, ZOL-i i hospicjów. Nadal będą też testowani medycy.
- Wprowadzenie roli dla POZ w obszarze testowania. To tam w pierwszej kolejności powinni trafiać pacjenci – poprzez teleporadę. Jednak jeśli objawy będą się przedłużały i po 3-5 dniach przedłużały lub nasilały, powinno odbyć się badanie w gabinecie, które poprzedzi badanie na koronawirusa, jeśli okaże się to konieczne. Jeżeli wynik będzie pozytywny, to pacjent zostanie skierowany do oddziału zakaźnego.
3. Działania prewencyjne
- Zachowanie podstawowej zasady – DDM, czyli dezynfeckcja, dystans, maseczki.
- Szczepienia przeciwko grypie. Niedzielski podkreśla, że im więcej osób się zaszczepi, tym mniejsze jest ryzyko nakładania się objawów grypy i koronawirusa.
4. Usprawnienie komunikacji z pacjentami
- Klarowne procedury.
- Wszystkie potrzebne informacje i zalecenia dla pacjentów przedstawione na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz także

„Koronawirus odebrał mi wszystkie siły” – mówi chora na Covid-19 Anna, 40-letnia pielęgniarka z Kalisza

„Brak dowodu na skuteczność nie jest dowodem na brak skuteczności!”. Małgorzata Ponikowska o „maseczka-gate”

„Czekanie na wynik jest trudne, w tej atmosferze naprawdę wolałabym mieć Covid-19 i przynajmniej wiedzieć, co będzie działo się dalej”
Polecamy

Pandemia zmieniła skład mikroflory jelitowej małych dzieci

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień
