Przejdź do treści

Nowa strategia walki z koronawirusem: „Zmieniamy charakter reagowania” – MZ przedstawiło plan na jesień

"Zmieniamy charakter reagowania". Minister zdrowia przedstawił nową strategię walki z koronawirusem
"Zmieniamy charakter reagowania". Minister zdrowia przedstawił nową strategię walki z koronawirusem / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Zmieniamy charakter naszego reagowania. Odchodzimy od środków, które są stosowane w ujęciu ogólnokrajowym i przechodzimy do tych, które są dedykowane do konkretnych regionów i dostosowane do skali zjawiska – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. 

„Przed nami trudny okres”

– Przed nami jest trudny okres. Trudny okres, który polega na tym, że tak to jak na jesieni pojawia się wiele zachorowań, wiele infekcji. Mamy grypę, no i mamy koronawirusa – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji zwołanej po to, żeby przedstawić strategię walki z koronawirusem na jesień.

Dodał, że problem polega na tym, że grypa i koronwirus mają podobne objawy i łatwo je pomylić. Jak wyjaśnił minister, stosowane do tej pory środki były dosyć drastyczne, jak chociażby lockdown. Teraz ministerstwo chce zmienić kierunek działania.

– Zmieniamy charakter naszego reagowania. Zmieniamy charakter podejścia. Odchodzimy od środków, które są stosowane w ujęciu ogólnokrajowym i przechodzimy do tych, które są dedykowane do konkretnych regionów i dostosowane do skali zjawiska pojawiania się koronawirusa – powiedział.

Druga zmiana, którą wprowadza nowy minister, to „elastyczne zarządzanie ryzykiem”. Jak mówi, bardzo dobrym przykładem tego podejścia, jest powrót dzieci do szkoły 1 września. – Będziemy starali się ważyć przy decyzjach zyski i straty – wyjaśnił.

Koronawirus a porodówki / iStock

Zmiany w czterech obszarach

Minister zdrowia poinformował na konferencji, że jego resort opracował nową strategię działania. Obejmuje ona cztery obszary:

1. Zmiany organizacyjne

  • Zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów w służbie zdrowia; zostaną powołane trzy rodzaje szpitali, które będą odpowiedzialne za zajmowane się pacjentami zagrożonymi zarażeniem koronawirusem. Pierwszym poziomem będą szpitale powiatowe, które będą przyjmowały osoby z podejrzeniem zakażenia, ale nie będą zajmowały się leczeniem, tylko będą przekierowywały ich na dalsze „poziomy”, do specjalistycznych placówek.
  • Rozbudowa punktów wymazowych, tzw. drive-thru i zwiększenie dostępności do nich.
  • Zostanie przygotowany system elektronicznego zgłaszania potencjalnego zarażenia – poprzez infolinię. Będzie też wprowadzony system monitorujący te zgłoszenia.

2. Zmiany w testowaniu

  • Skoncentrowanie testowania na pacjentach objawowych – będą testowani przede wszystkich ci pacjenci, którzy wykazują podstawowe objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszności.
  • Ochrona specjalnych grup ryzyka, czyli osób, które są szczególnie narażone na zarażenie. One będą badane mimo niewykazywania typowych objawów zarażenia. To na przykład osoby, które: wybierają się do uzdrowisk, są przyjmowanie do DPS-ów, ZOL-i i hospicjów. Nadal będą też testowani medycy.
  • Wprowadzenie roli dla POZ w obszarze testowania. To tam w pierwszej kolejności powinni trafiać pacjenci – poprzez teleporadę. Jednak jeśli objawy będą się przedłużały i po 3-5 dniach przedłużały lub nasilały, powinno odbyć się badanie w gabinecie, które poprzedzi badanie na koronawirusa, jeśli okaże się to konieczne. Jeżeli wynik będzie pozytywny, to pacjent zostanie skierowany do oddziału zakaźnego.

3.  Działania prewencyjne

  • Zachowanie podstawowej zasady – DDM, czyli dezynfeckcja, dystans, maseczki.
  • Szczepienia przeciwko grypie. Niedzielski podkreśla, że im więcej osób się zaszczepi, tym mniejsze jest ryzyko nakładania się objawów grypy i koronawirusa.

4. Usprawnienie komunikacji z pacjentami

  • Klarowne procedury.
  • Wszystkie potrzebne informacje i zalecenia dla pacjentów przedstawione na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.