2 min.
Chodzenie pobudza myślenie

Spacer usprawnia pracę mózgu. Zdjęcie: shutterstock
Najnowsze
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
16.01.2021
Zmagasz się z wypadającymi włosami, gromadzeniem wody i workami pod oczami? To mogą być objawy chorych nerek
16.01.2021
Prekoncepcja – czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska
16.01.2021
Grozi nam kolejna epidemia? Wirus Nipah może zabić 75 proc. zakażonych
16.01.2021
Niekonwencjonalnie: kręgarstwo. Czym jest i na czym polega? Czy jest bezpieczne?
Badania potwierdzają, że chodzenie wspomaga naszą kreatywność o 60 procent! Od dzisiaj ruszam obowiązkowo na spacer. I polecam każdemu.
Naprzemienne ruchy nóg, rozciąganie mięśni i ścięgien nie tylko wzmacniają ciało, usprawniają układ krążenia, zmniejszają ryzyko cukrzycy, ale i rozciągają nasz… mózg. Piotr Czajkowski codziennie chodził podobno dwie godziny niezależenie od pogody, systematycznie na poobiedni spacer udawał się również Ludwig van Beethoven.
Wpływ tej prozaicznej czynności na naszą pomysłowość zbadali naukowcy ze Stanfordu. Zrobili eksperyment. Jedna grupa uczestników, jak można się domyślać, rozwiązywała zadania na kreatywne myślenie, siedząc, pozostali robili to w trakcie spaceru po bieżni.
Pierwszy test polegał na wymyślaniu nietypowych zastosowań dla zwykłych, prostych przedmiotów, jak opona lub guzik. Drugie zadanie polegało na odgadnięciu wyrazu, który łączy się z trzema innymi słowami. Uczestnikom podano np. słowa: wiejski, szwajcarski, ciasto (ang. cottage, Swiss, cake). Pożądana odpowiedź w tym przypadku to: ser (ang. cottage cheese (twaróg), Swiss cheese, Cheesecake (sernik)). Okazało się, że pierwsze zadanie spacerującym poszło znacznie lepiej – wymyślali oni więcej ciekawych i niepowtarzalnych rozwiązań, zaś drugie trochę słabiej. Badacze ocenili za pomocą wcześniej opracowanych wskaźników, że kreatywność osób idących poprawia się o 60 proc. Być może wynik byłby jeszcze lepszy, gdyby doświadczenie przeprowadzono na świeżym powietrzu?
Wcześniejsze badania pokazały, że generalnie aktywność fizyczna również usprawnia pracę mózgu i poprawia kreatywność. Inne badanie z kolei dowiodło, że jeśli „zresetujemy się” i wypoczniemy blisko natury, to także podnosi to zdolność kreatywnego myślenia. Jedna z publikacji w Social Psychology Bulletin pokazała, że poznawanie innych kultur i obcych zwyczajów poszerza horyzonty naszej pomysłowości. Sposobów jest wiele i – jak widać – wszystkie przyjemne!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021