Przejdź do treści

Homeopatia – czy rzeczywiście działa? Co mówi ekspert?

Homeopatia / istock
Homeopatia / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta na tarasie
W czasie lęku i stresu trudniej dostrzec alternatywne sposoby myślenia. Spróbuj to zmienić, poszukaj pozytywów izolacji
Krótka Instrukcja. O Poronieniu – zobacz, jak powstawała. O czym jest? WIDEO
Całująca się para
Preferencje seksualne a zaburzenia parafilne. Czym się od siebie różnią i dlaczego to istotna różnica? Wyjaśnia seksuolożka Małgorzata Iwanek
Stelios Kerasidis / instagram
„Bądźmy jeszcze cierpliwi, a wkrótce będziemy mogli znów pływać w morzu…” Posłuchajcie 7-letniego geniusza i jego „walca izolacji”
Lubczyk i jego właściwości zdrowotne
Lubczyk i jego właściwości zdrowotne

Homeopatia budzi skrajne emocje – od zachwytu do zarzutów, że jest naciąganiem naiwnych i szarlatanerią. Homeopatia to medycyna niekonwencjonalna, której skuteczność budzi wątpliwości. Czy są one uzasadnione? Czy homeopatia rzeczywiście działa? Sprawdzamy.

Co to homeopatia

Homeopatia to sposób leczenia lub wspomagania procesu leczenia dzięki naturalnym środkom. Stosowane są rośliny i zioła, ale nie tylko. W homeopatii wykorzystuje się również produkty odzwierzęce, a także mineralne.

Homeopatia narodziła się u schyłku XVIII wieku. Niemiecki lekarz, Samuel Hahnemann, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenia prowadzone na sobie, zaczął dzielić się tą metodą najpierw z bliskimi, później z coraz szerszym gronem osób. Wykorzystywał w doborze specyfików na konkretne dolegliwości zasadę podobieństwa – zioła powodujące w dużych ilościach wymioty i mdłości, stosował w małej ilości, aby… powstrzymać wymioty i mdłości.

Ponad 30 proc. Polaków opowiada się za leczeniem homeopatycznym. Deklarują, że doświadczyli skuteczności homeopatii. Inni preferują takie metody leczenia po stracie zaufania do lekarzy i klasycznej medycyny.

Żeby zostać homeopatą nie trzeba mieć wykształcenia medycznego. WHO przedstawia jednak wytyczne w zakresie wiedzy i ukończonych kursów, wymaganych od homeopatów.

Czy homeopatia działa

Nie istnieją potwierdzone naukowo dane, które mogłyby jednoznacznie dowodzić skuteczności leczenia homeopatycznego. Uważa się, że odsetek osób wyleczonych porównywalny jest efektami, jakie powoduje podawanie placebo.

Sami zwolennicy homeopatii (jak i osoby wątpiące, ale stosujące, gdy inne środki zawodzą) dowodzą, że takie leczenie im pomogło. Podkreślają, że stosowanie preparatów roślinnych, popularnych w leczeniu homeopatycznym, jest również częste w medycynie ludowej. Ich zdaniem homeopatia to nic innego, jak usystematyzowane czerpanie z mądrości, która drzemie w naturze.

Homeopatia działa objawowo, a nie na źródło objawów. Co w praktyce oznacza, że w pewnym stopniu zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy mogą mieć rację. Można więc uzyskać poprawę stanu zdrowia, jak i samopoczucia, choć bez celowania w chorobę podstawową. Osoby cierpiące na bóle głowy lub migreny, stany zapalne, choroby układu oddechowego przyznają, że leki homeopatyczne mogą stanowić remedium na te dolegliwości. Dotyczy to również przypadków, gdy medycyna konwencjonalna bywa bezradna.

Homeopatii nie uważa się za dobrą na wszystko. W poważnych przypadkach, wymagających interwencji chirurga, zioła nie zastąpią operacji. Chociaż brak dowodów naukowych, jednak nieustająca popularność leczenia homeopatycznego oraz pozytywne relacje użytkowników skłaniają do stwierdzenia, że homeopatia może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Pytanie tylko, czy jest to wpływ podświadomości, czy podawanych środków?

Unsplash

Jak działa homeopatia

Homeopatia to nie jest cudowny środek na wszystko. W przeciwieństwie do spotykanych niekiedy „niezwykłych” preparatów, których sprzedawcy utrzymują, że działają na wszystko, w homeopatii dokładnie dobiera się sposób leczenia pod konkretną osobę i konkretną dolegliwość.

Zwolennicy homeopatii zwracają uwagę, że być może dlatego czasem nie działa, bo wiele osób chce samodzielnie się leczyć. Kupują przez internet lub z innych źródeł środki homeopatyczne, leczą się na własną rękę, działając po omacku. Dlatego nie ma efektów – kuracja jest nietrafiona.

Ci, którzy wierzą w skuteczność homeopatii, podkreślają, że działa ona tylko wtedy, gdy jest dobierana indywidualnie przez homeopatę po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu. Ponoć nawet z tym samym schorzeniem, dwie inne osoby będą leczone inaczej.

Homeopatia działa również na zasadzie pobudzania własnych sił witalnych, energii duchowej. Nawet w klasycznej medycynie nikt nie neguje wpływu psychiki pacjenta na efekty leczenia.

Przeciwników zniechęcają niekiedy same postaci leków homeopatycznych, wątpliwości mogą budzić też procesy ich wytwarzania. Koncerny farmaceutyczne obwarowują bardzo ścisłymi normami swoje laboratoria i miejsca produkcji leków. Środki homeopatyczne formalnie lekami nie są, a więc nie podlegają tak rygorystycznej higienie produkcji (należy tu zwrócić uwagę, że w świetle prawa lekami nie jest również wiele suplementów, które są ogólnodostępne nawet w marketach).

Leki homeopatyczne są produkowane według wytycznych i wymagań farmakopei homeopatycznej. Mogą mieć postać maści, czopków, globulek, proszku, tabletek, mieszanek ziołowych, ziaren, kropli, roztworów, płynów do iniekcji, płynów doustnych. Mogą zawierać zioła, ale i pierwiastki lub minerały (złoto, srebro, krzem, selen) albo wydzieliny zwierząt (jad, mleko) czy nawet niektóre gatunki w całości (np. pszczoły).

Mimo tak oryginalnych składników leki homeopatyczne są rozprowadzane na rynku zgodnie z prawą za zgodą Parlamentu Europejskiego, Rady Europy i na podstawie polskiego Świadectwa Dopuszczenia do Obrotu z Instytutu Leków. Aby otrzymać takie świadectwo, nie trzeba wykazywać skuteczności danego środka.

zioła na stole

Homeopatia okiem eksperta

– Homeopatia to temat bardzo kontrowersyjny nie bez powodu – zwraca uwagę Paulina Front. – Jako farmaceutka opieram się na doniesieniach naukowych, sprawdzam różne informacje często w wielu źródłach. W czasach evidence-based medicine to norma. Rekomendacje lekarzy i farmaceutów opierają się na pewnych schematach.

Czy schematyczne leczenie może być skuteczne?

– Oczywiście odpowiedni dobór leków to kwestia indywidualna, ale zawsze zaczynamy od postępowania standardowego i modyfikujemy je dopiero wtedy, gdy mamy ku temu przesłanki tj. przeciwwskazania do stosowania leku, czy nieskuteczność dotychczasowej terapii – wyjaśnia farmaceutka.

Jak w tej sytuacji postrzegane jest leczenie homeopatyczne?

– Skoro homeopatia takich badań oficjalnych nie posiada, traktuję ją właśnie jako alternatywę, nigdy jako pierwszą rekomendację – podkreśla Paulina Front. – Nie da się jednak zaprzeczyć, że homeopatia ma swoich zwolenników.

Czy istnieją wiarygodne relacje, mogące potwierdzić skuteczność homeopatii?

– Wiele razy spotkałam się z sytuacją, kiedy stosowane były chyba wszystkie dostępne żele na łagodzenie objawów ząbkowania u dziecka, a pomógł dopiero preparat homeopatyczny – przyznaje farmaceutka Paulina Front. – Również znane mi są przypadki, kiedy produkt homeopatyczny zadziałał u zwierzęcia. Celowo wspominam o małych dzieciach i zwierzętach, bo są zdecydowanie mniej podatne na sugestie (efekt placebo).

Ciężko mi zatem całkowicie negować istnienie i działanie homeopatii, nie odradzam jej stosowania, ale też nie wydaję takiego produktu, nie informując o tym pacjenta. Podobnie postępuję w przypadku suplementów diety – wyjaśnia specjalistka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Miłorząb japoński – jakie ma właściwości i działanie? Rozmawiamy z ekspertem Piotrem Sokołowskim

Dziewanna - kwiat o wielu właściwościach

Dziewanna – kwiat o wielu właściwościach

Zioła, których nie może zabraknąć w żadnej kuchni

Zioła, których nie powinno zabraknąć w twojej kuchni

Męczennica cielista

Męczennica cielista nie tylko pomoże ci ukoić nerwy i lepiej spać. O jej zastosowaniach mówi trener postaw żywieniowych

Syrop z mniszka lekarskiego – przepis, właściwości, działanie

Syrop z mniszka lekarskiego – przepis, właściwości, działanie

Mydlnica lekarska

Mydlnica lekarska i jej wpływ na ciało i włosy

dziewczyny pijące herbatę w kuchni

Skrzyp polny – właściwości i zastosowania

Babka płesznik / istockphoto

Babka płesznik na jelita? Nie tylko! Poznaj cenne właściwości tej rośliny

Rośliny dobre dla kobiet / istock

Nietypowe rośliny, którymi powinnyśmy się zainteresować. Mają dobroczynne działanie

Zioła / istockphoto

Zioła i napary – korzystaj z nich mądrze

Poncz jabłkowy z ziołami na trawienie

Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie

Olejek eukaliptusowy – właściwości i zastosowanie

Balsam Kapucyński — panaceum na wszelkie dolegliwości ducha i ciała

Balsam Kapucyński – skład i zastosowanie

Miodunka - właściwości i zastosowanie

Miodunka – właściwości i zastosowanie

Nawłoć — sprawdź, czym jest ta roślina i jakie ma właściwości lecznicze

Nawłoć i jej lecznicze właściwości

Dzikie rośliny są bardzo smaczne

„Zawsze, w każdym miejscu są rośliny, dzikie warzywa, które możemy zjeść. One są wszędzie, tylko my ich nie widzimy” – mówi Justyna Pargieła, ziołoznawca

Kobieta stoi w aptece i patrzy się na leki

Leki wstrzymane i wycofane. Czym się różnią i co należy z nimi zrobić?

Melisa lekarska – czy działa wyłącznie uspokajająco?

Melisa lekarska – herbatka nie tylko na uspokojenie

Zawodowa wiedźma

„Wiedźma to nie stara, zła, szpetna kobieta, mająca związek z siłami nieczystymi. Wiedźma to kobieta, która ma wiedzę” – mówi Agnieszka Waszak, zawodowa wiedźma

Starzec jakubek, toksyczna roślina

Lasy Państwowe ostrzegają przed znaną rośliną. Jest toksyczna i rakotwórcza

Rumianek

Rumianek – właściwości, działanie i zastosowanie

„Czarci pazur, czyli diabelsko skuteczna roślina. Doskonale sprawdza się w leczeniu kręgosłupa, uśmierza bóle mięśni i kości” – mówi dietetyczka dr Grażyna Pająk

Mikrowarzywa – ogród na parapecie

Zioła na odchudzanie

Zioła na odchudzanie – skuteczna naturalna broń w walce z nadwagą

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Archiwalne zdjęcie z czasów pandemii hiszpanki/Underwood Archives/Getty Images

Grypa hiszpanka. Historia największej pandemii na świecie

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.