Przejdź do treści

Homeopatia – czy rzeczywiście działa? Co mówi ekspert?

Homeopatia / istock
Homeopatia / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Z rakiem da się normalnie żyć. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz
Z rakiem da się normalnie żyć. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz
Ćwiczenia ogólnorozwojowe – co powinnyśmy o nich wiedzieć?
Gotowanie i jedzenie łożyska po porodzie
Gotowanie i jedzenie łożyska po porodzie? Położna Kasia o kontrowersyjnym trendzie
kobieta w ciąży
Wykonanie testu na koronawirusa to wymóg niezbędny do odbycia porodu rodzinnego? Jest stanowisko NFZ
Kelly Preston nie żyje. Żona Johna Travolty zmarła na raka piersi
Kelly Preston nie żyje. Żona Johna Travolty zmarła na raka piersi

Homeopatia budzi skrajne emocje – od zachwytu do zarzutów, że jest naciąganiem naiwnych i szarlatanerią. Homeopatia to medycyna niekonwencjonalna, której skuteczność budzi wątpliwości. Czy są one uzasadnione? Czy homeopatia rzeczywiście działa? Sprawdzamy.

Co to homeopatia

Homeopatia to sposób leczenia lub wspomagania procesu leczenia dzięki naturalnym środkom. Stosowane są rośliny i zioła, ale nie tylko. W homeopatii wykorzystuje się również produkty odzwierzęce, a także mineralne.

Homeopatia narodziła się u schyłku XVIII wieku. Niemiecki lekarz, Samuel Hahnemann, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenia prowadzone na sobie, zaczął dzielić się tą metodą najpierw z bliskimi, później z coraz szerszym gronem osób. Wykorzystywał w doborze specyfików na konkretne dolegliwości zasadę podobieństwa – zioła powodujące w dużych ilościach wymioty i mdłości, stosował w małej ilości, aby… powstrzymać wymioty i mdłości.

Ponad 30 proc. Polaków opowiada się za leczeniem homeopatycznym. Deklarują, że doświadczyli skuteczności homeopatii. Inni preferują takie metody leczenia po stracie zaufania do lekarzy i klasycznej medycyny.

Żeby zostać homeopatą nie trzeba mieć wykształcenia medycznego. WHO przedstawia jednak wytyczne w zakresie wiedzy i ukończonych kursów, wymaganych od homeopatów.

Czy homeopatia działa

Nie istnieją potwierdzone naukowo dane, które mogłyby jednoznacznie dowodzić skuteczności leczenia homeopatycznego. Uważa się, że odsetek osób wyleczonych porównywalny jest efektami, jakie powoduje podawanie placebo.

Sami zwolennicy homeopatii (jak i osoby wątpiące, ale stosujące, gdy inne środki zawodzą) dowodzą, że takie leczenie im pomogło. Podkreślają, że stosowanie preparatów roślinnych, popularnych w leczeniu homeopatycznym, jest również częste w medycynie ludowej. Ich zdaniem homeopatia to nic innego, jak usystematyzowane czerpanie z mądrości, która drzemie w naturze.

Homeopatia działa objawowo, a nie na źródło objawów. Co w praktyce oznacza, że w pewnym stopniu zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy mogą mieć rację. Można więc uzyskać poprawę stanu zdrowia, jak i samopoczucia, choć bez celowania w chorobę podstawową. Osoby cierpiące na bóle głowy lub migreny, stany zapalne, choroby układu oddechowego przyznają, że leki homeopatyczne mogą stanowić remedium na te dolegliwości. Dotyczy to również przypadków, gdy medycyna konwencjonalna bywa bezradna.

Homeopatii nie uważa się za dobrą na wszystko. W poważnych przypadkach, wymagających interwencji chirurga, zioła nie zastąpią operacji. Chociaż brak dowodów naukowych, jednak nieustająca popularność leczenia homeopatycznego oraz pozytywne relacje użytkowników skłaniają do stwierdzenia, że homeopatia może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Pytanie tylko, czy jest to wpływ podświadomości, czy podawanych środków?

Unsplash

Jak działa homeopatia

Homeopatia to nie jest cudowny środek na wszystko. W przeciwieństwie do spotykanych niekiedy „niezwykłych” preparatów, których sprzedawcy utrzymują, że działają na wszystko, w homeopatii dokładnie dobiera się sposób leczenia pod konkretną osobę i konkretną dolegliwość.

Zwolennicy homeopatii zwracają uwagę, że być może dlatego czasem nie działa, bo wiele osób chce samodzielnie się leczyć. Kupują przez internet lub z innych źródeł środki homeopatyczne, leczą się na własną rękę, działając po omacku. Dlatego nie ma efektów – kuracja jest nietrafiona.

Ci, którzy wierzą w skuteczność homeopatii, podkreślają, że działa ona tylko wtedy, gdy jest dobierana indywidualnie przez homeopatę po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu. Ponoć nawet z tym samym schorzeniem, dwie inne osoby będą leczone inaczej.

Homeopatia działa również na zasadzie pobudzania własnych sił witalnych, energii duchowej. Nawet w klasycznej medycynie nikt nie neguje wpływu psychiki pacjenta na efekty leczenia.

Przeciwników zniechęcają niekiedy same postaci leków homeopatycznych, wątpliwości mogą budzić też procesy ich wytwarzania. Koncerny farmaceutyczne obwarowują bardzo ścisłymi normami swoje laboratoria i miejsca produkcji leków. Środki homeopatyczne formalnie lekami nie są, a więc nie podlegają tak rygorystycznej higienie produkcji (należy tu zwrócić uwagę, że w świetle prawa lekami nie jest również wiele suplementów, które są ogólnodostępne nawet w marketach).

Leki homeopatyczne są produkowane według wytycznych i wymagań farmakopei homeopatycznej. Mogą mieć postać maści, czopków, globulek, proszku, tabletek, mieszanek ziołowych, ziaren, kropli, roztworów, płynów do iniekcji, płynów doustnych. Mogą zawierać zioła, ale i pierwiastki lub minerały (złoto, srebro, krzem, selen) albo wydzieliny zwierząt (jad, mleko) czy nawet niektóre gatunki w całości (np. pszczoły).

Mimo tak oryginalnych składników leki homeopatyczne są rozprowadzane na rynku zgodnie z prawą za zgodą Parlamentu Europejskiego, Rady Europy i na podstawie polskiego Świadectwa Dopuszczenia do Obrotu z Instytutu Leków. Aby otrzymać takie świadectwo, nie trzeba wykazywać skuteczności danego środka.

zioła na stole

Homeopatia okiem eksperta

– Homeopatia to temat bardzo kontrowersyjny nie bez powodu – zwraca uwagę Paulina Front. – Jako farmaceutka opieram się na doniesieniach naukowych, sprawdzam różne informacje często w wielu źródłach. W czasach evidence-based medicine to norma. Rekomendacje lekarzy i farmaceutów opierają się na pewnych schematach.

Czy schematyczne leczenie może być skuteczne?

– Oczywiście odpowiedni dobór leków to kwestia indywidualna, ale zawsze zaczynamy od postępowania standardowego i modyfikujemy je dopiero wtedy, gdy mamy ku temu przesłanki tj. przeciwwskazania do stosowania leku, czy nieskuteczność dotychczasowej terapii – wyjaśnia farmaceutka.

Jak w tej sytuacji postrzegane jest leczenie homeopatyczne?

– Skoro homeopatia takich badań oficjalnych nie posiada, traktuję ją właśnie jako alternatywę, nigdy jako pierwszą rekomendację – podkreśla Paulina Front. – Nie da się jednak zaprzeczyć, że homeopatia ma swoich zwolenników.

Czy istnieją wiarygodne relacje, mogące potwierdzić skuteczność homeopatii?

– Wiele razy spotkałam się z sytuacją, kiedy stosowane były chyba wszystkie dostępne żele na łagodzenie objawów ząbkowania u dziecka, a pomógł dopiero preparat homeopatyczny – przyznaje farmaceutka Paulina Front. – Również znane mi są przypadki, kiedy produkt homeopatyczny zadziałał u zwierzęcia. Celowo wspominam o małych dzieciach i zwierzętach, bo są zdecydowanie mniej podatne na sugestie (efekt placebo).

Ciężko mi zatem całkowicie negować istnienie i działanie homeopatii, nie odradzam jej stosowania, ale też nie wydaję takiego produktu, nie informując o tym pacjenta. Podobnie postępuję w przypadku suplementów diety – wyjaśnia specjalistka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

krwawnik pospolity, kwiaty

Krwawnik pospolity – ziele o niepospolitym działaniu. Na co pomaga?

Te rośliny warto poznać – pomagają w wielu schorzeniach (to udowodnione)

Zioła, po których nie powinno się wychodzić na słońce

Zioła, po których nie powinno się wychodzić na słońce

Herbata to nie tylko smaczny napój. Ma także pozytywny wpływ na nasze zdrowie

Herbata to nie tylko smaczny napój. Ma także pozytywny wpływ na nasze zdrowie

Miodunka - właściwości i zastosowanie

Miodunka. Poznaj lecznicze właściwości i zastosowanie płucnika lekarskiego

Balsam kapucyński - dawne panaceum. Poznaj jego skład i działanie

Balsam kapucyński – poznaj skład i właściwości dawnego panaceum

Nawłoć – lecznicze właściwości i zastosowanie

kobieta podczas badań

Biorezonans – na czym polega, jak działa i czy jest skuteczny?

Jeżówka purpurowa – właściwości i zastosowanie. Kiedy warto po nią sięgnąć?

Jeżówka purpurowa – właściwości i zastosowanie. Kiedy warto po nią sięgnąć?

Rośliny dobre dla cery / rawpixel

7 składników prosto z natury. Dlaczego brzoza czy mniszek lekarski mogą nam pomóc w walce o piękną cerę?

Jak zrobić własnoręcznie płyny dezynfekujące do domu i ekologiczne środki czystości

„Koronawirus pokazuje ludziom, jak cenne są małe rzeczy, oczywiste, zwyczajne, codzienne”. Jak zrobić własnoręcznie płyny dezynfekujące do domu i ekologiczne środki czystości?

Arnika górska - roślina lecznicza i trująca

Arnika na krążenie i na cerę naczynkową – właściwości i działanie lecznicze

Estragon

Estragon to cenne źródło przeciwutleniaczy. Sprawdź, jak możesz go wykorzystać w kuchni

Pokrzywa - sok z pokrzywy, herbata z pokrzywy, właściwości, zastosowanie

Pokrzywa – sok z pokrzywy i herbata z pokrzywy. Jakie właściwości ma pokrzywa?

Chaber bławatek i jego zastosowanie w medycynie

Chaber bławatek i jego zastosowanie w medycynie

Przywrotnik – ziele o wielu właściwościach

Przywrotnik – ziele o wielu właściwościach

Mięta pieprzowa - 11 zastosowań jej właściwości

Mięta pieprzowa – 11 zastosowań jej właściwości

Krokosz barwierski, jego właściwości i zastosowanie w medycynie

Krokosz barwierski, jego właściwości i zastosowanie w medycynie

Lubczyk i jego właściwości zdrowotne

Lubczyk i jego właściwości zdrowotne

Miłorząb japoński – jakie ma właściwości i działanie? Rozmawiamy z ekspertem Piotrem Sokołowskim

Dziewanna - kwiat o wielu właściwościach

Dziewanna – kwiat o wielu właściwościach

Zioła, których nie może zabraknąć w żadnej kuchni

Zioła, których nie powinno zabraknąć w twojej kuchni

Męczennica cielista

Męczennica cielista nie tylko pomoże ci ukoić nerwy i lepiej spać. O jej zastosowaniach mówi trener postaw żywieniowych

Syrop z mniszka lekarskiego – przepis, właściwości, działanie

Syrop z mniszka lekarskiego – przepis, właściwości, działanie

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę