Przejdź do treści

HZ kontra mity #2 Hashimoto

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
mężczyzna trzymający się za dolne okolice brzucha
Rak gruczołu krokowego. Szansa w leczeniu dla chorych
Dzieci bawią się w przedszkolu
Nauczyciele chorzy, dzieci bez opieki. Co na to Ministerstwo Edukacji Narodowej?
kobieta myje twarz
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik
Kobieta dekoruje pierniki
8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia
Dobra wiadomość dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni – lek na SMA będzie refundowany w Polsce

O Hashimoto mówi się dużo. Coraz więcej chorych osób szuka pomocy w internecie, mierząc się z fikcyjnymi informacjami. O rozmowę poprosiłam dr hab. n. med. Katarzynę Skórkowską-Telichowską, z którą wspólnie obaliłam najpopularniejsze mity.

 

Mit nr 1: Post dr Dąbrowskiej lub głodówka lecznicza jest sposobem na wyleczenie Hashimoto

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Jest to nieprawda. Przejście na tak restrykcyjne sposoby żywienia są dużym posunięciem i powinny być przeprowadzone po indywidualnej konsultacji z lekarzem oraz odpowiednim przygotowaniem i zakończeniem. Nie ma potrzeby narażać nasz organizm na tak duży szok, aby po jakimś określonym czasie powrócić do starych nawyków żywieniowych. Ważne jest zrozumienie, że ogromną rolę w przebiegu choroby jest nasze podejście w zachowaniu zdrowia – tryb życia, czynniki stresogenne, aktywność fizyczna i sposób odżywiania.

Mit nr 2: Przy Hashimoto konieczne jest odstawienie glutenu w diecie

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Dieta bezglutenowa jest bardzo często zalecana dla osób mających Hashimoto. Wynika to z tego, że większość osób – niezależnie czy zdrowych czy nie – lepiej się czuje ograniczając lub eliminując gluten z diety. Może to załagodzić objawy, takie jak: zmęczenie, bóle głowy, nadwaga. Warto zrobić badania laboratoryjne w celu określenia, czy dana osoba posiada nietolerancję glutenu, ale najlepszym sposobem jest wypróbowanie takiej diety i określenie, czy powoduje to poprawę naszego samopoczucia, czy jednak nie. Eliminacja glutenu nie eliminuje wszystkich schorzeń autoimmunologicznych.

Mir nr 3: Hashimoto można wyleczyć samą dietą przy ograniczeniu jak największej ilości produktów

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Nie jest to prawda. Dieta powinna zostać dobrana indywidualnie i dobrze jest zrobić testy na alergie pokarmowe. Wówczas układa się dietę, tak aby chory czuł się zdrowo, ale przede wszystkim komfortowo psychicznie. Znanych jest wiele diet, które wpływają korzystnie na przebieg Hashimoto. Jest to wcześniej wspomniana dieta bezglutenowa, dieta Paleo, oraz wykluczająca jod. Jednak nie popadałabym w pułapkę diet i próbowania co tydzień innej, bo nie ma sensu narażać organizm na kolejną dawkę stresu. Najważniejsza jest zmiana podejścia do jedzenia, trybu życia – wówczas zdrowe nawyki zazwyczaj wynikają z potrzeby a nie przymusu i pacjent sam eliminuje to, po czym czuje się niedobrze.

Mit nr 4: Zrzucenie wagi jest konieczne, aby wyleczyć Hashimoto

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Zgubienie zbędnych kilogramów nie wyleczy Hashimoto, nie ma badań na skuteczność tego „sposobu leczenia”. Trzeba przyznać, że z osoby chore na Hashimoto mają często problem z wagą. Zdarza się, że występuje nadwaga i osoby te pomimo diety i treningów nie mogą uregulować wagi.
Ale są też także osoby, u których niedoczynności tarczycy towarzyszy niedowaga i trudności z utrzymaniem optymalnej wagi. Odpowiednia waga może przyczynić się do lepszego samopoczucia, ale nie unormowania hormonów.

Mit nr 5: Hashimoto bierze się ze stresu

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Owszem, co raz częściej rozpoznaje się Hashimoto u osób narażonych na stres i problemy natury psychicznej. Wbrew utartym przekonaniom drobne wahania hormonalne nie mają wpływu na stan psychiczny. Stres jest przyczyną wielu chorób ale nie jest to bezpośrednia i nie można jednoznacznie określić, że osoba zachorowała bo za bardzo się stresowała.

Mit nr 6: Hashimoto można wyleczyć za pomocą dużych dawek jodu lub alg morskich

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Jest to jeden z niepokojących mitów, który może nawet prowadzić do pogłębienia problemów zdrowotnych. Jest to całkiem popularna metoda zaczytana w internecie, ponieważ przyjmując jod, najczęściej w postaci płynnej, dochodzi do „fikcyjnego uleczenia”, podczas którego hormony normalizują się na bardzo krótki czas. Jednak niesie to za sobą szereg konsekwencji na zdrowiu, może pogłębić to problemy z tarczycą i na inne narządy.

Mit nr 7: Przy leczeniu najważniejsza jest psychiczna chęć leczenia i wtedy organizm w sposób naturalny się leczy

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Nic samo się nie wyleczy, tak samo większość chorób w naszym życiu jest konsekwencją naszych wyborów. Dotyczy to trybu życia, sposobu odżywiania, narażanie się na stres, higienę snu i pracy. Stan psychiczny jest bardzo ważny nie tylko chorując lub mając jakąś dysfunkcję, ale na codzienne funkcjonowanie i reagowanie na zewnętrzne bodźce. Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne, to ono często skłania nas do lepszych wyborów w naszym życiu. Rozumiejąc swoje potrzeby – zdrowo się odżywiamy, ruszamy się, wysypiamy i ograniczmy kontakt z toksycznymi ludźmi. To może nas uchronić przed wieloma objawami chorób.

Mit nr 8: Koniecznie z diety należy wykluczyć kapustę a jeść dużą ilość fasoli i mięsa.

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Często słyszy się mity na temat diety eliminacyjnej pewne produkty. Sezonowo zmienia się pogląd, co powinniśmy jeść, a czego unikać. Nie powinno się eliminować wszystkiego, co mówią nam ludzie, bo na każdą osobę może zadziałać coś w różny sposób. Jeśli chcemy ograniczyć dany produkt, należy w sposób odpowiedni znaleźć zdrowy zamiennik, aby nie doszło do niedoborów odżywczych. Nie można zmusić wegetarianina, aby nagle zaczął jeść mięso, bo gdy taka osoba wprowadzi nagle do swojej diety drób lub inne mięsa, to organizm może zareagować różnie i nie zawsze korzystnie. Jest to mit, ponieważ to tyczy się zarówno osób zdrowych, jak i chorych.

 

Kiedy ostatni raz badałeś swoją tarczycę?

W ciągu ostatnich 6 miesięcy
nigdy
Zobacz wyniki ankiety

Mit nr 9: Osobom chorym na Hashimoto towarzyszy depresja i stany lękowe

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Jest to mit, ponieważ zaburzenia, takie jak stany lękowe lub depresja mogą mieć różną przyczynę i podłoże emocjonalne. Depresja często bierze się na skutek braku samoakceptacji, a stany lękowe zazwyczaj wynikają z traum. Objawy Hashimoto mogą powodować to, że czujemy się sami ze sobą gorzej, ale nie wiąże się to zawsze z depresją lub nerwicą. Wszystko jest w naszych głowach i to jak postrzegamy samych siebie, nie ma połączenia z chorobą. Bo przykładowo osoba, która w wypadku straciła kończyny, także może czuć się atrakcyjnie i pięknie.

Mit nr 10: Hashimoto oznacza problem z wagą

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Problem z wagą oznacza albo nadwagę albo niedowagę. Hashimoto nie równa się z problemami z wagą. Owszem, niektóre choroby mogą w małym stopniu przyczynić się do wahań, ale tak samo wygląda to z lekami. Mówi się, że tabletki antykoncepcyjne lub antydepresanty powodują tycie. Dzieje się tak, jak lek jest niewłaściwie dobrany.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

kobieta myje twarz

Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik

Kobieta trzyma się za nos

Kobiecy zawał serca. HZ kontra mity #9

Bielactwo

HZ kontra mity #8 Bielactwo

HZ kontra mity #7 Opryszczka

narzędzie do pomiaru poziomu cukru we krwi

HZ kontra mity #6 Cukrzyca

Zuzanna Bartoszek w obiektywie Tomasza Wirskiego. Zdjęcie nagich pleców, modelka patrzy w prawo. Ma pomalowane ustai chustkę na głowie. Jest naga. Zdjęcie do pasa, czarno-białe

Hello My Hero. Zuzanna Bartoszek: jest coś w ludziach, że uwielbiają głaskać łysą głowę

Lekarz z listą chorób autoimmunologicznych

Choroby autoimmunologiczne. Jak rozpoznać i leczyć choroby autoimmunologiczne tarczycy i wątroby?

Karolina Szostak: zdrowe jedzenie widać nie tylko w biodrach, ale przede wszystkim na twarzy

10 oznak, że twoje hormony szaleją

Lekarz przygotowuje się do podania leczenia Hashimoto

Nowoczesne metody leczenia hashimoto. Jak leczy się tę chorobę?

Kobieta w ciąży z chorobą hashimoto trzyma się za gardło

Hashimoto a ciąża – planowanie ciąży przy chorobie

Graficzne przedstawienie tarczycy z hashimoto

Chora tarczyca. Hashimoto – na czym polega i jak je leczyć?