Przejdź do treści

HZ kontra mity #2 Hashimoto

Dziewczyna
grafika: Natalia Narzelska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne?
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?
trójka niemowlaków na łóżku
Mama trojaczek zawiedziona swoim poporodowym brzuchem

O Hashimoto mówi się dużo. Coraz więcej chorych osób szuka pomocy w internecie, mierząc się z fikcyjnymi informacjami. O rozmowę poprosiłam dr hab. n. med. Katarzynę Skórkowską-Telichowską, z którą wspólnie obaliłam najpopularniejsze mity.

 

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Dr hab. n. med. Katarzyna Skórkowska-Telichowska

Mit nr 1: Post dr Dąbrowskiej lub głodówka lecznicza jest sposobem na wyleczenie Hashimoto

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Jest to nieprawda. Przejście na tak restrykcyjne sposoby żywienia są dużym posunięciem i powinny być przeprowadzone po indywidualnej konsultacji z lekarzem oraz odpowiednim przygotowaniem i zakończeniem. Nie ma potrzeby narażać nasz organizm na tak duży szok, aby po jakimś określonym czasie powrócić do starych nawyków żywieniowych. Ważne jest zrozumienie, że ogromną rolę w przebiegu choroby jest nasze podejście w zachowaniu zdrowia – tryb życia, czynniki stresogenne, aktywność fizyczna i sposób odżywiania.

Mit nr 2: Przy Hashimoto konieczne jest odstawienie glutenu w diecie

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Dieta bezglutenowa jest bardzo często zalecana dla osób mających Hashimoto. Wynika to z tego, że większość osób – niezależnie czy zdrowych czy nie – lepiej się czuje ograniczając lub eliminując gluten z diety. Może to załagodzić objawy, takie jak: zmęczenie, bóle głowy, nadwaga. Warto zrobić badania laboratoryjne w celu określenia, czy dana osoba posiada nietolerancję glutenu, ale najlepszym sposobem jest wypróbowanie takiej diety i określenie, czy powoduje to poprawę naszego samopoczucia, czy jednak nie. Eliminacja glutenu nie eliminuje wszystkich schorzeń autoimmunologicznych.

Mir nr 3: Hashimoto można wyleczyć samą dietą przy ograniczeniu jak największej ilości produktów

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Nie jest to prawda. Dieta powinna zostać dobrana indywidualnie i dobrze jest zrobić testy na alergie pokarmowe. Wówczas układa się dietę, tak aby chory czuł się zdrowo, ale przede wszystkim komfortowo psychicznie. Znanych jest wiele diet, które wpływają korzystnie na przebieg Hashimoto. Jest to wcześniej wspomniana dieta bezglutenowa, dieta Paleo, oraz wykluczająca jod. Jednak nie popadałabym w pułapkę diet i próbowania co tydzień innej, bo nie ma sensu narażać organizm na kolejną dawkę stresu. Najważniejsza jest zmiana podejścia do jedzenia, trybu życia – wówczas zdrowe nawyki zazwyczaj wynikają z potrzeby a nie przymusu i pacjent sam eliminuje to, po czym czuje się niedobrze.

Mit nr 4: Zrzucenie wagi jest konieczne, aby wyleczyć Hashimoto

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Zgubienie zbędnych kilogramów nie wyleczy Hashimoto, nie ma badań na skuteczność tego „sposobu leczenia”. Trzeba przyznać, że z osoby chore na Hashimoto mają często problem z wagą. Zdarza się, że występuje nadwaga i osoby te pomimo diety i treningów nie mogą uregulować wagi.
Ale są też także osoby, u których niedoczynności tarczycy towarzyszy niedowaga i trudności z utrzymaniem optymalnej wagi. Odpowiednia waga może przyczynić się do lepszego samopoczucia, ale nie unormowania hormonów.

Mit nr 5: Hashimoto bierze się ze stresu

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Owszem, co raz częściej rozpoznaje się Hashimoto u osób narażonych na stres i problemy natury psychicznej. Wbrew utartym przekonaniom drobne wahania hormonalne nie mają wpływu na stan psychiczny. Stres jest przyczyną wielu chorób ale nie jest to bezpośrednia i nie można jednoznacznie określić, że osoba zachorowała bo za bardzo się stresowała.

Mit nr 6: Hashimoto można wyleczyć za pomocą dużych dawek jodu lub alg morskich

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Jest to jeden z niepokojących mitów, który może nawet prowadzić do pogłębienia problemów zdrowotnych. Jest to całkiem popularna metoda zaczytana w internecie, ponieważ przyjmując jod, najczęściej w postaci płynnej, dochodzi do „fikcyjnego uleczenia”, podczas którego hormony normalizują się na bardzo krótki czas. Jednak niesie to za sobą szereg konsekwencji na zdrowiu, może pogłębić to problemy z tarczycą i na inne narządy.

młoda kobieta w czarnym swetrze trzyma ręce przy twarzy

Mit nr 7: Przy leczeniu najważniejsza jest psychiczna chęć leczenia i wtedy organizm w sposób naturalny się leczy

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Nic samo się nie wyleczy, tak samo większość chorób w naszym życiu jest konsekwencją naszych wyborów. Dotyczy to trybu życia, sposobu odżywiania, narażanie się na stres, higienę snu i pracy. Stan psychiczny jest bardzo ważny nie tylko chorując lub mając jakąś dysfunkcję, ale na codzienne funkcjonowanie i reagowanie na zewnętrzne bodźce. Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne, to ono często skłania nas do lepszych wyborów w naszym życiu. Rozumiejąc swoje potrzeby – zdrowo się odżywiamy, ruszamy się, wysypiamy i ograniczmy kontakt z toksycznymi ludźmi. To może nas uchronić przed wieloma objawami chorób.

Mit nr 8: Koniecznie z diety należy wykluczyć kapustę a jeść dużą ilość fasoli i mięsa.

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Często słyszy się mity na temat diety eliminacyjnej pewne produkty. Sezonowo zmienia się pogląd, co powinniśmy jeść, a czego unikać. Nie powinno się eliminować wszystkiego, co mówią nam ludzie, bo na każdą osobę może zadziałać coś w różny sposób. Jeśli chcemy ograniczyć dany produkt, należy w sposób odpowiedni znaleźć zdrowy zamiennik, aby nie doszło do niedoborów odżywczych. Nie można zmusić wegetarianina, aby nagle zaczął jeść mięso, bo gdy taka osoba wprowadzi nagle do swojej diety drób lub inne mięsa, to organizm może zareagować różnie i nie zawsze korzystnie. Jest to mit, ponieważ to tyczy się zarówno osób zdrowych, jak i chorych.

 

Kiedy ostatni raz badałeś swoją tarczycę?

W ciągu ostatnich 6 miesięcy
nigdy
Zobacz wyniki ankiety

Mit nr 9: Osobom chorym na Hashimoto towarzyszy depresja i stany lękowe

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Jest to mit, ponieważ zaburzenia, takie jak stany lękowe lub depresja mogą mieć różną przyczynę i podłoże emocjonalne. Depresja często bierze się na skutek braku samoakceptacji, a stany lękowe zazwyczaj wynikają z traum. Objawy Hashimoto mogą powodować to, że czujemy się sami ze sobą gorzej, ale nie wiąże się to zawsze z depresją lub nerwicą. Wszystko jest w naszych głowach i to jak postrzegamy samych siebie, nie ma połączenia z chorobą. Bo przykładowo osoba, która w wypadku straciła kończyny, także może czuć się atrakcyjnie i pięknie.

Mit nr 10: Hashimoto oznacza problem z wagą

Katarzyna Skórkowska-Telichowska: Problem z wagą oznacza albo nadwagę albo niedowagę. Hashimoto nie równa się z problemami z wagą. Owszem, niektóre choroby mogą w małym stopniu przyczynić się do wahań, ale tak samo wygląda to z lekami. Mówi się, że tabletki antykoncepcyjne lub antydepresanty powodują tycie. Dzieje się tak, jak lek jest niewłaściwie dobrany.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

HZ kontra mity #3 Połóg

młoda kobieta w czarnym swetrze trzyma ręce przy twarzy

HZ kontra mity #1 Łuszczyca

Iwona Xiężopolska-Krzyżańska: modliłam się zaledwie o pół roku, a dostałam od Boga jeszcze kilka lat

Myślisz, że rak piersi cię nie dotyczy? Nie bądź taka pewna

doktor michał lipa przodem

Czy USG jest bezpieczne?

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

„To, że nie mamy cycka, to nie znaczy, że nie jesteśmy kobietami”. Alicja Czarnecka o życiu po raku

chirurg Paweł Kabata sodchyla sięod biurka na którym stoi komputer

Rak piersi. Co warto o nim wiedzieć? Opowiada chirurg onkolog dr Paweł Kabata

„Jakby lekarz chciał mi powiedzieć, że jestem za młoda na raka”. Ania Domiańczyk o życiu z rakiem

Przewodnik po badaniach piersi – jakie i kiedy warto zrobić?

5 naturalnych źródeł magnezu

5 naturalnych źródeł magnezu

5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o zapaleniu zatok