Przejdź do treści

Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór

Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda "Grease" od 30 lat chorowała na nowotwór
Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda "Grease" od 30 lat chorowała na nowotwór / GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W wieku 73 lat zmarła Olivia Newton-John. „Olivia była symbolem triumfu i nadziei przez ostatnie 30 lat, kiedy dzieliła się ze światem swoją walką z rakiem piersi” – czytamy we wspomnieniach rodziny opublikowanych w mediach społecznościowych.

Olivia Newton-John miała 73 lata

„Olivia Newton-John odeszła dzisiaj rano w spokoju na swoim ranczu w południowej Kalifornii. Była otoczona przez przyjaciół i rodzinę. Prosimy wszystkich o uszanowanie prywatności rodziny w tym bardzo trudnym czasie” – czytamy we wpisie opublikowanym przez rodzinę piosenkarki w mediach społecznościowych.

Swojego pierwszego singla Newton-John nagrała już w wieku 18 lat, a w USA prowadziła swój własny program telewizyjny w sieci ABC. Ale światową sławę piosenkarka zyskała dzięki roli w musicalu „Grease”, za którą otrzymała nominację do Złotego Globu. W 1979 roku, rok po premierze filmu, została nagrodzona Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi w muzyce i filmie.

„Moja najdroższa Olivio, sprawiłaś, że nasze życia były o wiele lepsze. Twój wpływ był niesamowity. Kocham cię tak bardzo. Zobaczymy się na końcu tej drogi i znów będziemy razem. Twój od chwili, gdy cię zobaczyłem, i na zawsze! Twój Danny, twój John!” – napisał John Travolta na swoim profilu na Instagramie po śmierci swojej filmowej partnerki.

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Olivia Newton-John (@therealonj)

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez John Travolta (@johntravolta)

Ochojska o swojej walce z nowotworem / fot. Artur Szczepański

30 lat choroby

Olivia Newton-John od 30 lat leczyła się na raka piersi. Pierwszą operację, która zakończyła się sukcesem, przeszła w 1992 r. Po niej jednak nowotwór dawał o sobie znać jeszcze wiele razy. Piosenkarka mierzyła się z nawrotami choroby dwukrotnie – najpierw w 2013 r., a potem w 2017 r. Pojawiły się u niej też przerzuty na kości.

Artystka w wielu wywiadach podkreślała, że korzystała zarówno z terapii konwencjonalnej, m.in. radioterapii, jak i alternatywnych metod leczenia. Jedną z nich była medyczna marihuana.

„Mam swoje dni, mam swoje bóle. A marihuana, którą uprawia dla mnie mój mąż, stała się jednym z najważniejszych elementów mojego leczenia. Bez niej ból byłby nie do zniesienia. Mogę powiedzieć, że wciąż jestem szczęśliwą osobą” – powiedziała Newton-John w jednym z wywiadów przeprowadzonych przez BBC w 2021 r.

Rok wcześniej razem ze swoim mężem, Johnem Easterlingiem, piosenkarka założyła fundację wspierającą badania nad medycyną roślinną. Popierała też legalizację medycznej marihuany. Oprócz tego, Newton-John uświadamiała swoje fanki na całym świecie, jak ważna jest profilaktyka raka piersi i opowiadała otwarcie o wszystkim, co przechodziła przez wszystkie lata leczenia.

„Olivia była symbolem triumfu i nadziei przez ostatnie 30 lat, kiedy dzieliła się ze światem swoją walką z rakiem piersi” – czytamy we wspomnieniach rodziny w mediach społecznościowych.

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bliski. Właśnie dlatego powstał KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi.

Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które chorują na raka piersi oraz wszystkich tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Instrukcja ma za zadanie być odpowiednikiem znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Podzieliliśmy ją na dwie części. W jednej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Polecamy jednak przeczytanie całości – poznasz perspektywę drugiej osoby, a także zobaczysz, jak wiele was łączy. Jeżeli nie jesteś osobą z doświadczeniem raka piersi – ciebie także zachęcamy do lektury. Dzięki niej zobaczysz, jak możesz pomóc osobom, które są w twoim otoczeniu – i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Przypomnijmy – Janina Ochojska poleciła KIORP, czyli Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi, którą Hello Zdrowie stworzyło z lekarzami, kobietami chorymi na raka piersi oraz ich rodzinami. „Dzielę się z wami dobrem. Zachęcam, byście również zrobili ten krok” – mówiła aktywistka.

Jeśli jeszcze nie zapoznałaś się z KIORP-em, jest on bezpłatnie do pobrania TUTAJ.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.