Nerwica

Zebrane dane statystyczne pokazują, że z nerwicą żyje w Polsce kilka milionów ludzi. Choroba nie oszczędza nikogo, nawet dzieci. Jej charakterystycznym objawem jest nieustanny i często nieuzasadniony lęk, który skutkuje wystąpieniem objawów, które mogą być także symptomami innych chorób. Konieczność wykluczenia tych schorzeń sprawia, że leczenie nerwicy jest mocno opóźnione.

W terapii zaburzeń na tle emocjonalnym stosuje się psychoterapię, która ma pomóc choremu odnaleźć źródło lęku i nauczyć go, jak sobie poradzić w sytuacjach stresowych. Jeśli jest ona niewystarczająca, włącza się leczenie farmakologiczne. Stosowane leki o działaniu przeciwdepresyjnym, przeciwlękowym, uspokajającym i nasennym pomagają złagodzić dolegliwości.

Co to jest nerwica?

Nerwicę nazywa się chorobą psychiki, ponieważ jej symptomy pojawiają się w momencie, gdy chory znajduje się w sytuacji stresowej. Ponieważ osobom z nerwicą towarzyszy ciągły lęk, są one w stresie w zasadzie nieustannie, co tylko nasila objawy choroby. Fachowo nerwicę określa się jako zespół zaburzeń na tle nerwowym, w którym występujące objawy są reakcją organizmu na silny stres.

Choć na nerwicę chorują najczęściej osoby w wieku od 15 do 20 lat, to może ona dotknąć każdego, nawet mniejsze dzieci. Z chorobą borykają się częściej kobiety niż mężczyźni.

Przyczyny nerwicy nie są dokładnie poznane. Za czynnik predysponujący do zachorowania uważa się brak odporności na stres, który jest skutkiem traumy przeżytej w przeszłości. Podatne na zachorowanie są osoby, które miały trudne dzieciństwo i były wychowywane w surowej atmosferze lub nie mogły spełnić oczekiwań rodziców. Dzieci z takich domów mają problem z relacjami z innymi ludźmi i nie umieją się odnaleźć w społeczeństwie.

Trauma z przeszłości nie musi wiązać się z dzieciństwem. Równie dobrze może to być głęboko zakorzeniony lęk powstały na skutek przeżyć w związku ze śmiercią bliskiej osoby, napadem, wypadkiem lub wykorzystywaniem seksualnym.

Rodzaje nerwic

W zależności od pojawiających się objawów wyróżnia się kilka rodzajów nerwic:

 • Nerwica wegetatywna (nerwica somatyczna) – jest jedną z trudniejszych do zdiagnozowania, ponieważ objawy manifestują się w postaci nieprawidłowości w funkcjonowaniu jednego z układów. Typy nerwicy somatycznej to nerwica serca, nerwica jelit lub nerwica żołądka.
 • Nerwica lękowa – u chorego występuje ciągły lęk, który może się przeistaczać w ataki paniki.
 • Nerwica natręctw – jej siłą napędową jest nieuzasadniony strach przed niewykonaniem jakiegoś zadania. Zmusza to osobę chorą do wielokrotnego wykonania tych samych czynności.
 • Nerwica histeryczna – chory doszukuje się u siebie chorób, które nie mają pokrycia w jego stanie zdrowia.
 • Nerwica neurasteniczna – zaburzenia na tle nerwowym powodują u chorego zmęczenie i wyczerpanie.
 • Nerwica depresyjna – osoba chora na ten rodzaj nerwicy ma bardzo obniżony nastrój i nie widzi nic pozytywnego w swoim życiu. Takie objawy łatwo można pomylić z depresją.
 • Nerwica u dzieci – objawia się zaburzeniami koncentracji, trudnością w budowaniu relacji z rówieśnikami, bezsennością.

Diagnostyka nerwicy jest trudna ze względu na podobieństwo symptomów do wielu chorób, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Nerwica – objawy

Charakterystyczne objawy nerwicy to lęk i strach, które mogą prowadzić do ataków paniki. Chory stale się czegoś boi i nieustannie próbuje zażegnać niebezpieczeństwo. Powoduje to u niego stan ciągłego napięcia, co skutkuje różnego rodzaju fobiami, nerwowymi ruchami lub agresją w stosunku do innych osób. U osoby chorej pojawiają się też objawy somatyczne, które są reakcją organizmu na stres.

Występujące w nerwicy objawy fizyczne (somatyczne):

 • w nerwicy żołądka objawami są dolegliwości żołądkowe tj. bóle brzucha, wymioty, biegunka;
 • objawy nerwicy serca to: uczucie duszności, ucisk i bóle w klatce piersiowej, które przypominają stan przedzawałowy;
 • typowe dla nerwicy histerycznej są zawroty głowy, bóle głowy, migreny;
 • drżenia kończyn;
 • naprzemienne uczucie zimna i gorąca;
 • omdlenia.

W nerwicy objawy somatyczne bardzo często współistnieją z zaburzeniami emocjonalnymi. Chory nie potrafi okazywać zadowolenia, jest zmęczony i rozdrażniony. Ma też kłopot z okazywaniem uczuć, także w stosunku do osób bliskich. Tego typu symptomy to klasyczne objawy nerwicy lękowej. Osoby z nerwicą mają kłopoty z koncentracją i pamięcią. Jest to rodzaj zaburzeń poznawczych, bardzo częsty u chorych.  Zaburzenia nerwicowe powinny być leczone.

Jak leczyć nerwice?

W nerwicy leczenie opiera się głównie na psychoterapii. Zajęcia indywidualne lub grupowe pozwolą choremu oswoić się z lękiem i odnaleźć jego źródło. Dowie się on także, jak można sobie poradzić w stresujących sytuacjach. Jeśli psychoterapia okaże się niewystarczająca, konieczne jest farmakologiczne leczenie nerwicy.

Leki na nerwicę może przepisać lekarz psychiatra. Są to zazwyczaj inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym. Nierzadko choremu włącza się także leki przeciwdepresyjne lub nasenne.

Najnowsze