Przejdź do treści

Znaki na rękach małych Ukraińców. Tak matki chronią swoje dzieci podczas wojny

Shutterstock.com/ twitter.com/lapatina_
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już około 4,3 miliona ukraińskich dzieci uciekło ze swoich domów w ogarniętym wojną kraju. Ich matki robią wszystko, żeby je ochronić. Czasem jednak przeciwnikiem jest czas. Matka z Mariupola napisała na rączkach swoich dzieci ich grupy krwi. Wzruszające zdjęcie obiegło media społecznościowe.

Symbole na rączkach dzieci

Zdjęcie w mediach społecznościowych udostępniła Anastazja Lapatina, ukraińska dziennikarka „The Kyiv Independent”.  Miała je zrobić matka z Mariupola. Na zdjęciu widzimy rączki dzieci, na których napisane są symbole. Co oznaczają? To ich grupy krwi. Na rączce widnieje napis „II +”, co oznacza, że dziecko ma grupę krwi A (II) RH (+). Mama podała grupy krwi na wypadek, gdyby jej dzieci zostały uwięzione pod gruzami.

Rozmawiałam z kobietą, która uciekła z Mariupola. Powiedziała mi, że zapisuje grupy krwi swoich dzieci na rękach na wypadek, gdyby zostały uwięzione pod gruzami, gdy rakieta uderzy w ich dom – napisała Anastazja Lapatina na Twitterze.

Wczoraj (24 marca) minął miesiąc od ataku Rosji na Ukrainę. Jak podaje UNICEF, około 4,3 miliona ukraińskich dzieci opuściło swoje domy. To ponad połowa spośród wszystkich małych obywateli Ukrainy. 1,8 miliona z nich schronienie znalazło w krajach sąsiednich, a pozostałe 2,5 miliona zostało przesiedlonych w bezpieczniejsze rejony Ukrainy.

Dzieci umierają na wojnie

Z danych udostępnionych przez ukraińską prokuraturę generalną wynika, że od początku ataku Rosji na Ukrainę zginęło już 121 dzieci, a 167 zostało rannych. Wśród najmłodszych ofiar znalazła się także 11-letnia Katia z Mariupola, obiecująca gimnastyczka.

Wojna spowodowała jedno z najszybszych przesiedleń dzieci na dużą skalę od czasów II wojny światowej – powiedziała Catherine Russell, dyrektor wykonawcza UNICEF. – To ponury kamień milowy, który może mieć trwałe konsekwencje dla przyszłych pokoleń. Bezpieczeństwo dzieci, dobrostan i dostęp do podstawowych usług są zagrożone nieprzerwaną przemocą.

Tweet/ Anastasiia Lapatina

Więcej chorób i głód

Jako podaje UNICEF, niebezpiecznie zmniejszyła się także liczba szczepień rutynowych i szczepień dziecięcych, w tym przeciwko odrze i polio. Może to szybko doprowadzić do wybuchów epidemii.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odnotowała, że w ciągu miesiąca wojny Rosja dopuściła się 64. ataków na placówki ochrony zdrowia, w tym szpitale dziecięce i położnicze.

W ciągu zaledwie kilku tygodni wojna przybrała niszczący wpływ na dzieci Ukrainy — powiedziała Russell. – Dzieci pilnie potrzebują pokoju i ochrony. Potrzebują ochrony swoich praw. UNICEF nadal apeluje o natychmiastowe zawieszenie broni i ochronę dzieci przed krzywdą. Niezbędna infrastruktura, od której zależą dzieci, w tym szpitale, szkoły i budynki zapewniające ochronę ludności cywilnej, nigdy nie może zostać zaatakowana.

Dzieci cierpią też głód albo są nieodpowiednio odżywiane. ONZ informuje, że ponad 450 tys. z nich w wieku od 6. do 23. miesięcy potrzebuje uzupełniającej pomocy żywieniowej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.