Przejdź do treści

Depresja

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
matka trzymająca dłoń dziecka
Coraz większa ilość cesarek
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne?
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?

Depresja to jednobiegunowa choroba afektywna, która charakteryzuje się zaburzeniami psychiki. Schorzenie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Nie ma jednoznacznej przyczyny, która odpowiada za występowanie zaburzenia. Choroba uwarunkowana jest wieloma czynnikami, które bardzo często działają jednocześnie. Na wzrost ryzyka wpływają: czynniki genetyczne, historia chorób afektywnych w rodzinie, warunki społeczne i skłonności psychologiczne. Epizody depresyjne pojawią się często w następstwie takich zdarzeń życiowych, jak śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozwód czy problemy finansowe. Do grupy wysokiego ryzyka należą także kobiety po porodach i osoby cierpiące na przewlekłe choroby somatyczne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia epizod depresyjny może być stwierdzony, gdy przez minimum czternaście dni występują dwa z głównych objawów choroby. Należą do nich: obniżenie nastroju, brak zainteresowania życiem, utrata zdolności odczuwania przyjemności i apatia. Inne objawy to: trudności koncentracji, zaniżona samoocena, poczucie winy, myśli samobójcze, problemy ze snem oraz brak apetytu. Depresja uniemożliwia chorej osobie normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Dominuje uczucie bezsilności i bezradności.

Leczenie depresji powinno odbywać się pod nadzorem specjalisty. Zazwyczaj przed podjęciem właściwego leczenia lekarz zleca badania ogólne. Najważniejsza jest szybka reakcja i ustabilizowanie samopoczucia chorego. Przy leczeniu zaburzenia istotną rolę odgrywają leki antydepresyjne. Regulują one te mechanizmy biologiczne, które przyczyniają się do występowania i utrzymywania stanów depresyjnych. Medycyna, obok farmakoterapii, do leczenia chorób afektywnych wykorzystuje także psychoterapię oraz leczenie elektrowstrząsami (metoda ta wymaga hospitalizacji).

Ważne jest również udzielone choremu psychiczne wsparcie. Rodzina powinna zwracać szczególną uwagę na objawy autodestrukcyjne. Depresja często prowadzi do prób samobójczych.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Myślisz, że rak piersi cię nie dotyczy? Nie bądź taka pewna

HZ kontra mity #3 Połóg

doktor michał lipa przodem

Czy USG jest bezpieczne?

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

„To, że nie mamy cycka, to nie znaczy, że nie jesteśmy kobietami”. Alicja Czarnecka o życiu po raku

chirurg Paweł Kabata sodchyla sięod biurka na którym stoi komputer

Rak piersi. Co warto o nim wiedzieć? Opowiada chirurg onkolog dr Paweł Kabata

„Jakby lekarz chciał mi powiedzieć, że jestem za młoda na raka”. Ania Domiańczyk o życiu z rakiem

Przewodnik po badaniach piersi – jakie i kiedy warto zrobić?

5 naturalnych źródeł magnezu

5 naturalnych źródeł magnezu

5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o zapaleniu zatok

Marihuana

Medyczna marihuana zalegalizowana w Wielkiej Brytanii

5 zaskakujących spowalniaczy metabolizmu