Przejdź do treści

Koronawirus – ostatnie starcie? Francuski lekarz twierdzi, że ma skuteczny lek na COVID-19

kobieta w masce ochronnej
Francuski lekarz uważa, że ma skuteczny lek na COVID-19 / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak dbać o zęby z próchnicą?
Jak dbać o zęby z próchnicą? Wyjaśnia dentysta Tomasz Kupryś
Kobieta trzyma niemowlaka
Dlaczego dziecko chce być przy piersi mamy? Nie zawsze chodzi o głód
Metoda Ferbera – czy naprawdę sprawdza się w usypianiu dzieci?
Metoda Ferbera – czy naprawdę sprawdza się w usypianiu dzieci?
kobiety w łóżku
„Szantażowanie seksem wciąż cieszy się popularnością” – twierdzi psycholożka
Dziecko w szkole
Koronawirus w Polsce a nauka zdalna. MEN: dzieci nie wrócą do szkół do końca roku szkolnego

Dla jednych geniusz, dla innych szaleniec. Gdy ogłosił, że jego metoda leczenia pozwala powiedzieć koronawirusowi: „gra skończona”, wywołał burzę na całym świecie. Choć wielu specjalistów nie podzielało jego stanowiska, sytuacja zmienia się dynamiczne. A najsłynniejszy dziś lekarz Francji, prof. Didier Raoult, opublikował właśnie kolejne obiecujące wyniki badań.

Didier Raoult: „Koronawirus – gra skończona”

Wszystko zaczęło się 25 lutego, na początku epidemii wirusa SARS-Cov-2 we Francji. Marsylski specjalista chorób zakaźnych i mikrobiolog prof. Didier Raoult oznajmił wówczas: „Koronawirus: gra skończona”. Powołując się na testy wykonane przez Chińczyków, poinformował, że zna „prawdopodobnie najtańszy i najprostszy sposób leczenia choroby COVID-19”.  To popularny lek przeciwmalaryczny – hydroksychlorochina.

Francuskie Ministerstwo Zdrowia stwierdziło jednak kategorycznie: żadne badania nie potwierdziły dotąd skuteczności tej substancji w leczeniu koronawirusa. A samego Raoulta oskarżono o rozpuszczanie fake newsów i dawanie chorym złudnych nadziei. Bo wiarygodność wyników przedstawionych badań jest ograniczona – ze względu na niewielką próbę (24 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2) i brak grupy kontrolnej.

Wkrótce po ogłoszeniu pierwszych wyników badań zespół prof. Didiera Raoulta opublikował kolejny raport. Tym razem oparty na rezultatach otrzymanych u większej grupy chorych. Badacze z Instytutu IHU-Méditerranée Infection w Marsylii w opracowaniu opublikowanym na stronie Mediterranee-infection.com dowodzą, że terapia zastosowana na 80 pacjentach przyniosła bardzo dobre efekty.

znak stop covid

Niesprawdzona terapia, zbyt mała grupa badanych

Chorym podawano antybiotyk azytromycynę i znany od lat lek przeciwmalaryczny, hydroksychlorochinę. Ta ostatnia, stosowana również w poważnych schorzeniach autoimmunologicznych, to pochodna chlorochiny, która jest substancją czynną Arechinu, zatwierdzonego w Polsce jako lek „wspomagający w zakażeniach koronawirusem”.

„Hydroksychlorochina ma ten sam mechanizm działania co chlorochina, ale jej bardziej tolerowany profil bezpieczeństwa sprawia, że ​​jest preferowanym lekiem w leczeniu malarii i chorób autoimmunologicznych” – czytamy w bazie PubMed. Innymi słowy: obie substancje działają w podobny sposób, jednak hydroksychlorochina powoduje mniej skutków ubocznych.

Wracając do Raoulta – co pokazały jego najnowsze badania? U 83 proc. pacjentów po 7 dniach terapii i u 93 proc. pacjentów po 8 dobach terapii wymazy nie wykazały obecności wirusa. Prawie 58 proc. z badanych miało co najmniej jedną chorobę współistniejącą, najczęściej nadciśnienie, cukrzycę lub przewlekłe choroby układu oddechowego.

Eksperci spoza otoczenia francuskiego zakaźnika są wciąż bardzo sceptyczni – powtarzają, że jest za wcześnie, by móc orzekać o skuteczności „przełomowej metody” leczenia COVID-19. Nie przeszkadza to kontrowersyjnemu prof. Didierowi Raoult w ratowaniu kolejnych osób zakażonych koronawirusem „autorską” i „niesprawdzoną” terapią.

Półka w aptece z lekami

„Cudowny lek Trumpa”

Ekscentryczny specjalista chorób zakaźnych nic sobie nie robi z tego, że opinie na temat jego pracy są bardzo podzielone. Odpiera zarzuty dziennikarzy i oponentów, w umiejętny sposób sprowadzając je do absurdu. Dosadnie stwierdza, że to nie czas ani miejsca na wielomiesięczne badania. Trzeba testować dostępne na rynku środki, a jeśli pomagają chorym, należy je do leczenia wdrażać.

„Uważam za rzecz niemoralną niewykorzystanie możliwości leczenia, którego skuteczność potwierdzono” – twierdzi  najsłynniejszy dziś lekarz Francji.

Profesor Raoult zapewnia też, że wbrew oficjalnym dyrektywom, zastosuje swoją terapię wobec wszystkich chorych, którzy się do niego zgłoszą. Jest tak sugestywny, że do swojego stanowiska przekonał tysiące osób, w tym prezydenta USA, który  podczas konferencji 19 marca ogłosił, że hydroksychlorochina może położyć kres pandemii (ponoć bezpośrednie otoczenie Donalda Trumpa konsultowało się właśnie z zespołem Instytutu IHU-Méditerranée Infection w Marsylii).

Niestety – ludzie rzucili się do aptek i zaczęli stosować „cudowny lek Trumpa” (jak z przekąsem określiły go zagraniczne media) na własną rękę. W jednym przypadku skończyło się śmiercią. Jak później się jednak okazało, małżeństwo z Arizony, które zatruło się specyfikiem, postanowiło zastosować go w celach prewencyjnych. Z tym, że nie przyjęło leku z apteki, lecz preparat dla ryb zawierający fosforan chlorochiny…

Właśnie dlatego rewolucyjne doniesienia Didierota Raoult budzą tak wielkie obawy. Z jednej strony jest bowiem lęk przed tym, że ludzie wykupią środek, który jest niezbędny do funkcjonowania tysiącom osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne (jak podawał „Guardian”, półki francuskich aptek już opustoszały). Z drugiej strony jest obawa, że ludzie będą zażywać specyfik wbrew zaleceniom, w nieodpowiedzialny sposób, i w ten sposób sobie zaszkodzą. Bo – jak w przypadku każdego, nawet najbezpieczniejszego leku –  przyjmowanie hydroksychlorochiny powodować skutki uboczne działania niepożądane. Najpoważniejszym jest retinopatia toksyczna, mogąca prowadzić do uszkodzenia wzroku.

Zagrożenie koronawirusem. Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych wydał zalecenia

Najsłynniejszy lekarz Francji ma rację?

Choć francuskie władze początkowo zżymały się na rewelacje kontrowersyjnego profesora z Marsylii, sytuacja zmienia się dynamicznie. Pod koniec ubiegłego tygodnia tamtejsze Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę, aby lekarze przepisywali na receptę hydroksychlorochinę osobom z poważnymi objawami COVID-19 (nie będzie jej w wolnej sprzedaży). Jednocześnie rząd wprowadził ograniczenia w eksporcie medykamentu – żeby go w kraju nie zabrakło.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

starszy mężczyzna w maseczce

„Osoby zbliżające się do setki są niezniszczalne”. 90-latkowie lepiej radzą sobie z koronawirusem niż młodsi seniorzy?

lekarz zakładający rękawiczki jednorazowe

Poradnie specjalistyczne na nowo otwarte. Szpitale jednoimienne powoli wracają do działalności sprzed epidemii

Para starszych osób nad morzem - sanatorium

Koronawirus a sanatoria. Sprawdź, na jakich zasadach będą działać

Krew w worku

„Nie bądź wampir, podziel się krwią”. Łukasz Durajski organizuje nowy challenge zdrowotny

Kobieta na plaży

Koronawirus a plażowanie. Znamy zalecenia Państwowego Zakładu Higieny

Globus a pod nim ręka

Lekarz Dawid Ciemięga pozywa osoby, które atakują prof. Krzysztofa Simona w internecie

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki?/Rawpixel

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki? Oto oficjalne wytyczne

Pandemia koronawirusa a restauracje / gettyimages

„Jestem anestezjologiem wszystkich, ładnych i brzydkich. Ale nie będę anestezjologiem kretynów”. Włoski lekarz nie wytrzymał

Psycholog pielęgniarek: Hejt wobec medyków przenosi się na ich rodziny

„Zamiast kulturalnej dyskusji i wspólnego szukania najlepszych rozwiązań jest grupowy lincz”. Psycholog o hejcie wobec pielęgniarek i lekarzy w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa w USA - Olivia Grunt przytula babcię

Czy bliskość w dobie koronawirusa jest możliwa? „Time” opublikował zdjęcie, które wzrusza do łez. Poznaj jego historię

Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Koronawirus w Polsce. Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Dwie kobiety w maseczkach jadą autobusem i rozmawiają ze sobą

Koronawirus. Dystans 2 metrów nie wystarczy. Zobacz, jak zarażony „obsypuje” wirusem swojego rozmówcę

Kobieta w masce - koronawirus

Tak niskiej liczby osób zmarłych na COVID-19 nie było od tygodni. Do zdrowia wróciły ponad dwa miliony osób

„Nikt bliski nie odprowadził mnie na blok operacyjny. Nikt mnie nie przytulał. Nie było ostatniego pocałunku ani pomachania przez szybę. To było przykre” – mówi Anna Ukielska, która przeszła operację onkologiczną w czasie koronawirusa

Dziewczynka idzie do szkoły w maseczce - koronawirus

Dzieci z klas I-III wróciły do szkół. Sprawdź, na jakich zasadach

Kobiety w maseczkach - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Polski lek na koronawirusa / istock

Polski lek na koronawirusa coraz bliżej. Badania będą prowadzone w Lublinie

Jaka będzie normalność po koronawirusie?

Jaka będzie normalność po koronawirusie? „Może część z nas za kilka lat będzie pamiętać okres pandemii jako przyjemne «wakacje»” – mówi Stanisław Seidel, psycholog i terapeuta

Fizjoterapeuta tłumaczy, jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu. Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz

Jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu? „Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz” – mówi fizjoterapeuta Mateusz Mróz

Kobieta na wizycie u fryzjera patrzy się w lusterko, które trzyma w rękach

Przez pandemię koronawirusa klienci poniosą dodatkowe opłaty za usługi? Sprawdziliśmy!

Zwolniona położna: Czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Renata Piżanowska, dyscyplinarnie zwolniona położna: czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Jak dbać o kręgosłup, pracując w domu?

„Leżenie w łóżku z laptopem na kolanach to bardzo zły wybór” – mówi Ernest Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jak zatem pracować z domu, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

„Mam nadzieję, że poprzez to doświadczenie będziemy doceniać parki, lasy, łąki, znajomych, rodzinę, przyjaciół, smak piwa w ogródku ulubionej knajpki, swoje ciało i stan zdrowia” – mówi Joanna Zawadzka, nauczycielka mindfulness

Dziecko bawi się klockami

W Łodzi przebadano pracowników żłobków i przedszkoli na okoliczność koronawirusa. Wyniki są alarmujące!

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?