5 min.
Masaż serca, czyli jak podczas przerwy śniadaniowej uratować życie, nie męcząc się przy tym

Masaż serca - jak uratować życie? / gettyimages
19.05.2022
Czy w trakcie pobytu w szpitalu trzeba mieć swoje leki, które przyjmujemy na co dzień? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober
19.05.2022
„W całym szpitalu nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu”. Siostra Bożenna gorzko o ubóstwie menstruacyjnym
19.05.2022
Może nas czekać przełom w leczeniu cukrzycy i otyłości. Badania nowego leku są bardzo obiecujące
18.05.2022
Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze
18.05.2022
„Uważaj na zgorzknienie organizmu!” – ostrzega dietetyk dr Damian Parol i podpowiada, jak do niego nie doprowadzić
Gdyby trzeba było wprowadzić regulacje prawne, aby podnieść odsetek osób, które przeżywają bez poważnych następstw zatrzymania akcji serca, to jedną z dróg do tego mogłoby być skazywanie reżyserów seriali i filmów fabularnych na 30 batów za filmowanie „głaskania po sercu”. W 9 na 10 takich scen odnosi się wrażenie, że na ekranie kosmetyczka nakłada krem na klatkę piersiową nieszczęśnika, czyniąc to w leniwym rytmie Heal the World (czyli „Ratuj planetę!”) Michaela Jacksona. Nie tak się to robi! W ten sposób krew nigdy nie dopłynie do mózgu!
Spis treści
Przedstawiamy fragment książki „Jak poznać najlepszy rytm życia dla każdego z nas” autorstwa Antoine Piau, którą Hello Zdrowie objęło swoim patronatem medialnym.
Śmierć z powodu zatrzymania akcji serca
Co roku w samej Francji z powodu zatrzymania akcji serca umiera przedwcześnie 50 tysięcy osób. Bez natychmiastowej pomocy 90 proc. takich przypadków kończy się śmiercią. W 7 przypadkach na 10 do zatrzymania akcji serca dochodzi w czyjejś obecności, ale niespełna 20 proc. z tych świadków jest w stanie wykonać konieczne czynności. Efekt: odsetek przeżycia zatrzymania akcji serca we Francji wynosi 2 do 3 proc., a to poziom cztero- czy pięciokrotnie niższy niż w krajach, gdzie w miejscach publicznych dostępne są automatyczne defibrylatory, a społeczeństwo uczone jest zachowań, które ratują.
Wykonanie w pierwszych minutach masażu serca daje osobie, u której doszło do zatrzymania akcji serca, szansę zmartwychwstania. Właśnie tak. Przypomnijmy, co to oznacza: ożyć, kiedy się umarło. Tego cudu może dokonać każdy, nie tylko lekarz, nie tylko osoba z wykształceniem medycznym.
Jak rozpoznać, że doszło do zatrzymania akcji serca?
Po pierwsze, ofiara nie reaguje na bodźce (można lekko uderzyć ją w twarz), przez 10 sekund nie stwierdzamy u niej oddechu (to naprawdę bardzo długo) albo ten oddech nie jest normalny (nieskuteczne ruchy oddechowe, powolne, hałaśliwe – jak u ryby wyjętej z wody). Nie trzeba sprawdzać pulsu i rozszerzenia źrenic, ponieważ bywa to trudne i mylące.
Przede wszystkim należy wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer 112. A potem podjąć masaż serca, bardzo szybko. Masaż zaczyna się w gorączkowym rytmie 100 do 120 uderzeń na minutę. Można nucić sobie w myśli piosenkę Bee Geesów Stayin’ Alive („Pozostać przy życiu” – to, o co nam chodzi). Trzeba się do tego przyłożyć. Zaznaczmy, że podczas masażu serca dość częste są przypadki łamania żeber. Kiedy już podejmie się tę akcję, nie należy jej przerywać. W idealnej sytuacji ratownicy się zmieniają. To ciężka praca i po kilku minutach skuteczność się obniża. Dłonie leżą na mostku, ramiona prostujemy, żeby efektywnie wykorzystywać ciężar swojego ciała. Uciskamy mostek o 5 centymetrów i po każdym ucisku puszczamy, żeby powrócił do pierwotnego położenia. Stosowanie oddychania metodą usta– usta nie jest konieczne – ważny i nieodzowny element to masaż serca. Kiedy je uciskamy, znajdująca się w nim krew jest wyrzucana w kierunku mózgu i innych narządów. Gdy zwalniamy uścisk, serce wpuszcza krew z naczyń krwionośnych.
Podsumujmy wskazówki, które trzeba zapamiętać:
- Ułożyć osobę na twardym, płaskim podłożu.
- Uklęknąć przy osobie, z boku.
- Ułożyć dłonie jedną na drugiej na środku klatki piersiowej, pomiędzy piersiami, prostując ramiona.
- Nacisnąć z całej siły, prosto: nie uciskają tylko ręce i dłonie, ale całe ciało.
- Uciski muszą być mocne, głębokie na 5 centymetrów, a po nich ma następować całkowite zwolnienie, żeby krew krążyła.
- Rytm masażu ma być miarowy i szybki.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Sytuacje, gdy ratuje się życie
Wykonanie prawidłowego masażu serca, zahamowanie krwotoku ofiary wypadku drogowego, wydobycie orzeszka pistacjowego, który utknął w gardle dziecka, to sytuacje, gdy ratuje się życie. Byłoby wspaniale, gdyby po lekturze tego tekstu ktoś postanowił przejść odpowiednie szkolenie. Każdy, już dziesięciolatek, może uczyć się udzielania pierwszej pomocy i skutecznie pomagać w nagłych wypadkach.
Kursy pierwszej pomocy, prowadzone przez specjalistów, są darmowe. Już kilka godzin wystarczy, żeby nauczyć się właściwych reakcji. W rzeczywistości wielu lekarzy bardzo rzadko ma okazję tak dosłownie ratować życie. Ale każdemu może się to zdarzyć, jeśli tylko zechce zdobyć podstawowe umiejętności.
„Jak poznać najlepszy rytm życia dla każdego z nas” autorstwa Antoine Piau
Dobowy przewodnik po anatomii i fizjologii, z którego wyłania się człowiek jako spójna całość, pełna współzależności. Pozwala poznać najlepszy rytm życia dla każdego z nas.
To ciekawy, okraszony dowcipem portret nas samych, poradnik, który przeplata banalne może, ale ważne i często zapominane prawdy. Pomaga spojrzeć na siebie z dystansem, nie ulegać modom, nie wierzyć w cudowne pigułki, proszki i kremy, ale raczej w siebie i własny organizm, o ile zechcemy dać mu szansę.
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

15.05.2022
„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

15.05.2022